Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
17 korisnika je online (11 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 17

više...
HULK-Diskusije - Razno - Razlika free software i open source software
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Razno
  Razlika free software i open source software

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
<123>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread Ocijenjeno:  2 Glasovi
Re: Razlika free software i open source software
#11
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

BlizZ je napisao/la:
iskreno... mislim da je free sotware besplatan software koji npr. ja napravim, ali vam ne dam souce u svrhu da ga vi prepraviti i / ili dalje distirbuirate...


To onda nije ni free ni open SW, barem ne po definicijama FSF i OSI, nego je to neka tvoja licenca, i to više u duhu takozvanog "shared source" koji gura MS.

Naglasak i kod FSF i kod OSI nije besplatnost, odnosno cijena koštanja SW nego dostupnost izvornog koda.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 06.02.2007 13:09:01
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Razlika free software i open source software
#12
Regularni posjetitelj
Pridružen: 28.08.2006
Od Linux Kingdom
Poruke: 61
Level : 6
HP : 0 / 142
MP : 20 / 7310
EXP : 69
Grupa:
Registered Users
Offline
Ah.. ko bi to više znao.. ;)
_________________
Dugo me nije bilo... a sad sam se vratio na Ubuntu...
Postano : 06.02.2007 15:34:18
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Razlika free software i open source software
#13
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Imaš definicije free i open source, i usporediš s onim što misliš da je i/ili pitaš ovdje ako to nije jasno. Ako se misliš baviti linuxom imalo ozbiljnije, trebaš poznavati koncept open source i barem okvirno znati o čemu se zapravo radi u GNU GPL. Iz toga onda proizlazi i zašto je linux takav kakav je, kako je zapravo nastao i koja je cijela priča oko toga.

To je otprilike slično kao da si građanin neke države a uopće ne poznaješ povijest te države niti znaš svoja prava te obaveze kao takav.

Srećom, postoje odgovarajuće web stranice i za to.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 06.02.2007 15:58:23
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  sidious
      sidious
Re: Razlika free software i open source software
#14
Padawan
Pridružen: 12.03.2006
Od Zagreb
Poruke: 112
Level : 9
HP : 0 / 215
MP : 37 / 11345
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
Ako znaš razliku između free i open source softwarea, onda znaš i razliku između FSF i OSI...

Razlika između free i open source je u licencama, te onome što iz tih licenca proizlazi. GNU GPL omogućuje svima uvid u kod i mjenjanje po potrebi, pod uvjetom da ako distribuiraš kod onda i on mora biti pod GPL tako da to i drugi mogu raditi, dok open licence ponekad to omogućuju, ponekad ne, a ponekad uopće ne moraš davati source (u slučaju bsd licenci) koji promjeniš.

Tako da bi po tome gledano razlika između FSF i OSI bila da FSF ekipa inzistira na tome da ono što promjeniš mora biti dostupno svima, te da sav source mora biti dostupan, dok neke open licence čak navode da je dostupan samo dio koda i pod specifičnim uvjetima i slično. Tipičan predstavnik te je takozvani microsoftov open source - dostupan dio koda, i to samo pod posebnim uvjetima - NDA, akademski članovi...

No, zašto jednostavno ne odeš na sajt obje grupe i ne proučiš sam tekstove koji tamo pišu, tako ćeš dobiti najbolji zaključak o cijeloj toj priči...


zapravo, prevodio sam bsd licencu za pcbsd i nigdje ne piše da autori ne moraju dati source. moraju. samo nisu odgovorni za njega :P
Postano : 06.02.2007 17:19:00
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  sidious
      sidious
Re: Razlika free software i open source software
#15
Padawan
Pridružen: 12.03.2006
Od Zagreb
Poruke: 112
Level : 9
HP : 0 / 215
MP : 37 / 11345
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
stvarne razlike između open source i free software ne postoje, jer open source definicija uključuje i sve osobine free software definiranog od strane stallmana i FSF-a

razlika je u tome što bi ovi iz FSF-a htjeli biti veći pape od pape, i htjeli bi mijenjati svijet na silu. također, žele da instaliraš njihov software pa da ti ne radi (kao što recimo kod mene radi samo zaštićeni ati driver, a s njihovim si mogu obrisati guzicu).
i onda se vratiš na windowse. to je sloboda po njihovom.

s druge strane, ekipa iz opensource pokreta neće svojoj definicijom ograničiti miješanje open source i zaštićenih programa, niti njihovu distribuciju.

konkretno. ja koristim pclinuxos koji koji u sebi ima zaštićene drivere, sve codec-e te adobe acrobat reader. to je primjer mješanja otvorenog i zaštićenog (proprietary) software.
to je ok prema opensource pokretu. i prema svakom normalnom.

s druge strane, netko koristi gnewsense u kojem nema jednog jedinog zaštićenog programa. takav sistem ne vrijedi kurca, jer s tim ti većina grafičkih kartica neće raditi, ako i hoće nećeš imati 3D. osim grafičkih kartica tu i tamo nađe se još neki komad hardware koji neće raditi ako mu ne staviš originalni zaštićeni driver.
e da, i većinu video formata nećeš moći gledati.
to ti je sloboda po stalmanu.
Postano : 06.02.2007 17:32:42
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Razlika free software i open source software
#16
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

zapravo, prevodio sam bsd licencu za pcbsd i nigdje ne piše da autori ne moraju dati source. moraju. samo nisu odgovorni za njega :P


Očito si krivo prevodio. BSD licenca nigdje ne navodi da se source mora distribuirati dalje.

Piše slijedeće:

"Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, are permitted provided that the following conditions are met:"

"Permitted" znači "dozvoljeno" a ne "mora se".

Nakon toga idu stavke:

"Redistributions of source code must retain the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer."

Naknadno izdavanje izvornog koda mora zadržati gore navedeni tekst o zaštiti autorskih prava koji navodi uvjete naknadnog izdavanja i slijedeće uvjete korištenja.

"Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer in the documentation and/or other materials provided with the distribution."

Naknadno izdavanje u binarnom obliku mora sadržavati gore navedeni tekst o zaštiti autorskih prava, ovaj popis uvjeta i slijedeće uvjete korištenja u dokumentaciji i/ili drugim materijalima dostupnim u ovom obliku izdavanja programske podrške.

"Neither the name of the <ORGANIZATION> nor the names of its contributors may be used to endorse or promote products derived from this software without specific prior written permission."

Niti ime <ORGANIZACIJA> niti imena aktivnih sudionika ne smiju se koristiti za oglašavanje i promociju proizvoda izvedenih iz ove programske podrške bez prethodne pismene dozvole.

Prijevod nije savršen pogotovo ne pravno, ali to je to što piše u BSD licenci.

Drugim riječima, distribuiranje izvornog koda po BSD licenci je diskrecija onoga tko ga izrađuje ili mjenja. Možeš, ali i ne moraš ako ne želiš, ono što moraš je navođenje ove licence, a ne izvornog koda, promjenjenog ili originalnog. Slijedeći put prvo pažljivo pročitaj, po mogućnosti pokraj rječnika engleskog jezika.

A tvoje priče o FSF uopće više ne želim komentirati nakon tvojih prijašnjih "duhovitih" usporedbi istih s nacistima i talibanskim brigadama. Svaka rasprava o tome s tobom nema ni smisla ni svrhe.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 07.02.2007 3:17:48
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  sidious
      sidious
Re: Razlika free software i open source software
#17
Padawan
Pridružen: 12.03.2006
Od Zagreb
Poruke: 112
Level : 9
HP : 0 / 215
MP : 37 / 11345
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
pa ako se nisi htio raspravljati onda se nisi trebao ni glasati ovom prilikom.

a ako si se već odlučio glasati, nisi smio mijenjati činjenice. a činjenice kažu da sam usporedio FSF sa komunistima a stalmana sa staljinom, iza čega stojim i dalje :P

nisam nikad usporedio FSF sa nacistima (to mi je više usporedba za microsoft), a također nisam ni sa talibanima, samo sam rekao da mi se sviđa ta usporedba jer ima poantu :P
Postano : 07.02.2007 10:27:32
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  sidious
      sidious
Re: Razlika free software i open source software
#18
Padawan
Pridružen: 12.03.2006
Od Zagreb
Poruke: 112
Level : 9
HP : 0 / 215
MP : 37 / 11345
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
a što se bsd licence tiče, ako ćemo striktno po tekstu, onda si u pravu. nigdje ne piše da moraju.

ipak, pošto sam u toj priči malo više nego ti (nisam bezveze prevodio bsd licencu :P) onda mogu mrtav hladan izjaviti da bilo koji BSD projekt mora izdati i source ili može zaboraviti da će imati više od 3 korisnika. pri tome, naravno ne računam na freesbie, pcbsd i slično jer to je sve freebsd.
Postano : 07.02.2007 10:31:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Razlika free software i open source software
#19
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Joj, daj ne brij s tim djetinjastim pričama "ja sam prije tebe blabla"... Bitno je ono što se napravi i koliko kvalitetno, a ne ko je prije počeo.

Kao prvo, zajebo si se i rekao si po ko zna koji put glupost. Po licenci se vidi da nije obavezno otvoriti kod. O broju korisnika ovisi prvenstveno kvaliteta, mogućnost proizvoda a poprilično i marketing, i nismo o tome pričali nego o konkretnom sadržaju licence. Nema tu "ako ćemo striktno". Licence se tumače i provode po slovu licence ako nije u sukobu sa zakonom države di se ta licenca pokušava provesti. Nema tu "ajmo sad malo ovako pa malo onako tumačiti". Licenca te zakonski obvezuje. Nema tu mjesta proizvoljnim tumačenjima. Ljudi se parniče i idu na sudove i vuku se po zatvorima a milijarde se vrte u cijeloj toj priči zakona, licenci, autorskih prava i slično.

Kao drugo, ajd, da čujem kad si ti to nešto krenuo s tim, kad već povlačiš takve argumente? Moja prva instalacija slackware je bila u ljeto '97, a od tad brijem po linuxu i profesionalno u nekoliko firmi (NTH AG, Srce, PBZ Card) ko sistemac na linux ali i solaris strojevima. Od 2001. godine sam i glasnogovornik HULK-a pa kroz tu priču i malo aktivnije pratim cijelo taj koncept open i free source. Nisam čačkao po BSD-ovima, nije mi trebalo do sad, ali licence sam proučavao. A sjećam se i tih tvojih lovačkih priča o raznoraznim projektima u kojima si sudjelovao. Dokaži. I ja isto tako mogu pričati da sam letio na mjesec.

Kao treće, sitna je razlika između toga što si uspoređivao sam a s kojim usporedbama se slažeš. Ujedno, komentirao si kako FSF uspoređuješ sa talibanskim brigadama a ne talibanima, jer eto to po tebi nije isto... Kako sam već i prije rekao, uspoređivati bilo koga sa komunistima i talibanima (a nacisti su bili u onoj poruci na distrowatch forumu koju su admini obrisali) samo zato jer se ne slažeš s FSFom i imaš neke grandiozne strahove da će FSF i ekipa zavladati svijetom je glupost. Nit će FSF nešto specijalno zavadati svjetom, niti su oni najgora ekipa koja bi to mogla učiniti, ima ih puno gorih. Da li FSF brije ok ili ne pokazat će vrijeme. Cijelo vrijeme samo pljuješ po njima. Izvoli pokrenuti svoju akciju ako misliš da imaš bolje ideje i ako si u stanju provesti ih.

Sve što sam do sad vidio od tvoje akcije je anonimna priča po forumima, s tim da koristiš tipičnu taktiku provokatora i trola. A jako jako dobro se sjećam kad si se prvi put javio ovdje, i čim je netko rekao da se ne slaže s tvojim idejama zapjenio si se i počeo tvrditi da su svi protiv tebe i da te ugrožavaju a da si ti tu došao da bi uzdrmao linux zajednicu i sve nas odveo na pravi put... Takvih koji samo pričaju i guraju druge ima već dovoljno na ovom svijetu. Tad si već pokazao da tebi nije do rasprave nego do svađanja i prepucavanja.

Zašto reagiram? Zato što svaki put provališ glupost, nemaš pojma što je i ovaj put očito, a prezentiraš se kao autoritet. Najgore od svega je da bi ti netko mogao i povjerovati.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 07.02.2007 11:41:10
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  sidious
      sidious
Re: Razlika free software i open source software
#20
Padawan
Pridružen: 12.03.2006
Od Zagreb
Poruke: 112
Level : 9
HP : 0 / 215
MP : 37 / 11345
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
gle ak mi ne vjeruješ, odi lijepo na pcbsd.org, nađi lika na forumu "charles" i pitaj ga jesam li što prevodio ili nisam :P nick fukodlak na njihovom forumu.

a radio sam i neke druge stvari, ali tko si ti da bi ja tebi polagao račune :P
--------------------------------------------------------------------------
nemam grandiozne strahove od FSF-a jer nema šanse da bi ta skupina nesposobnjakovića mogla zavladati svijetom informatike. nasreću. ali treba reći i što nije ugodno za čuti. da, koncept FSFa je komunistički, oni tjeraju ljude da dijele, oni ne priznaju autorska prava, oni misle da je sve svačije.

e pa nije.

ako adobe oće zaštititi flash, neka. ako ati oće zaštiti svoj driver, neka. neko je i ulupao ogromne novce da bi to mudraci poput tebe mogli koristiti.
negiranjem autorskih prava guše se talentirani pojedinci i stvara se prosječnost.
-------------------------------------------------------------------------
ti se jako dobro sjećaš nečega :P ne ja sam popizdio nakon što se našlo više mudraca poput tebe sa debilnim odgovorima na moja jasno postavljena pitanja. pomogli ste mi 0%, što je 100% manje od onoga kolko sam ja pomogao onima koji su pokazali volje preći na linux. ali takvi ne dolaze ovdje jer:
1. su upozoreni što ih čeka ovdje
2. nisu imali potrebe jer s uz moju pomoć svladali sve što ih zanima.
--------------------------------------------------------------------------
novci se vrte oko drugih novaca a ne oko licenci. uostalom da GPL nešto vrijedi, ne bi bilo dogovora novel-microsoft niti bi bio moguće da novi windowsi izgledaju kao KDE sa temom "crystal". gdje ti je sad GPL?
-------------------------------------------------------------------------
e da...ja sam ti provaljivao na te servere koje si slagao na srcu...baš tamo negdje krajem 90-ih, kad sam si na trećoj godini faksa uzeo malo lufta. omiljeni su mi bili oni sa SunOS :P
nisi ti jedini koji nešto zna o kompjutorima. imam Pc doma od 1990-te...
Postano : 08.02.2007 5:11:21
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
<123>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS