Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
18 korisnika je online (12 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 18

više...
HULK-Diskusije - Razno - Razlika free software i open source software
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Razno
  Razlika free software i open source software

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
<123
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread Ocijenjeno:  2 Glasovi
Re: Razlika free software i open source software
#21
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

sidious je napisao/la:
gle ak mi ne vjeruješ, odi lijepo na pcbsd.org, nađi lika na forumu "charles" i pitaj ga jesam li što prevodio ili nisam :P nick fukodlak na njihovom forumu.


No super, konačno nešto korisno od tebe.

Citat:

a radio sam i neke druge stvari, ali tko si ti da bi ja tebi polagao račune :P


A tko si ti da mi ne bi polagao račune? Ako već tvrdiš da imaš više iskustva, onda to izvoli dokazati.

Citat:

nemam grandiozne strahove od FSF-a jer nema šanse da bi ta skupina nesposobnjakovića mogla zavladati svijetom informatike. nasreću. ali treba reći i što nije ugodno za čuti. da, koncept FSFa je komunistički, oni tjeraju ljude da dijele, oni ne priznaju autorska prava, oni misle da je sve svačije.


Cijelo vrijeme čitam "oni ovo, oni ono, oni su ovakvi, oni su onakvi"... Skoro svaka druga ti je FSF... Ako ćeš samo pljuvati po njima bez ikakve konkretne akcije da bi poboljšao situaciju, onda je to i dalje priča u prazno. Imaš viziju da se može bolje? Hajde onda. Već godinu dana kako si na ovom forumu ne primjećujem ništa novo. Baš si samozatajan...

Citat:

e pa nije.

ako adobe oće zaštititi flash, neka. ako ati oće zaštiti svoj driver, neka. neko je i ulupao ogromne novce da bi to mudraci poput tebe mogli koristiti.
negiranjem autorskih prava guše se talentirani pojedinci i stvara se prosječnost.


Ma e, kao i zakonima di autorsko pravo na Mickey Mouse vrijedi preko 70 godina. Takve stvari fakat pospješuju kreativnost, jer eto u ovih 70 godina Disney je jedva uspio pokriti troškove...

Autorska prava ovakva kakva jesu nisu rješenje za talentirane pojedince jer se talentirani pojedinci ne uspjevaju probiti kroz cijeli splet zakonsko-copyright-patentnih zavrzlama, pogotovo kad ih procesiraju horde pravnika neke velike firme. Ne treba to sve ukinuti, ali treba smanjiti na neku normalnu mjeru da firme i pojedinci ipak mogu zaraditi nešto ali da ne monopoliziraju nešto što nema smisla štititi predugo.

Te priče o talentiranim pojedincima i prosječnosti su žvaka za mase. Već godinama ne postoje pojedinci koji uspjevaju sami nešto napraviti, nego se moraju prvo okupiti zajedno. A i Linus je imao problema prije nešto godina kad su tamo neki biseri htjeli uzeti copyright za kernel i pripisati sebi jer kernel nije bio licenciran. Postojeći zakoni su loši. Treba ih promjeniti.

A da bi FSF filozofija o kako ti to kažeš komunizmu mogla zbilja profunkcionirati, svi ljudi bi odjednom trebali postati požrtvovni samoodricatelji, što je suprotno naravi tipičnog čovjeka. To je jedan od razloga zašto je komunizam kao koncept propao. I to je jedan od razloga zašto FSF koncept vjerojatno nikad u potpunosti neće zaživjeti. Ali s druge strane, da nije bilo FSF ekipe, pitanje je da li bi bilo svih drugih varijanti open source pokreta i licenci i OS-ova i ekipe, pa i trenutno ove tu rasprave.

Nisu super, ali ipak nisu baš ni toliko loši, i treba iskoristiti one ideje koje su ok. A open source ideja koju su pokrenuli pokazalo se dobra je za dosta nas.

Citat:

ti se jako dobro sjećaš nečega :P ne ja sam popizdio nakon što se našlo više mudraca poput tebe sa debilnim odgovorima na moja jasno postavljena pitanja. pomogli ste mi 0%, što je 100% manje od onoga kolko sam ja pomogao onima koji su pokazali volje preći na linux. ali takvi ne dolaze ovdje jer:
1. su upozoreni što ih čeka ovdje
2. nisu imali potrebe jer s uz moju pomoć svladali sve što ih zanima.


Dao sam si truda i vremena pročitati maloprije sve tvoje poruke od prve do naovamo. Koliko vidim, dio problema si uz tuđe savjete uspio rješiti, dio nisi, a dio si rješio sam. Super, no tipično za većinu foruma i problema.

Od tvoje "pomoći" koju tako ističeš, među prvima je bilo provociranje osječke ekipe, a onda si nastavio dalje sa svojom pričom, i "vrckavim" komentarima. Da, neke tvoje priče su bile ok, ali čim bi nastala rasprava odmah bi krenuo s vrjeđanjem i slično. Drugima spuštati je super, ali kad tebi netko spušta onda odmah kaos i svi drugi su ti krivi i glupi. Svejedno je tko je a tko nije u pravu, postoje načini na koje se raspravlja, a postoje načini na koje se samo isprazno svađa. Najlakše je odmah reći kako su svi debili, kreteni, svi seru i slično. Neš ti problema...

To da odmah popizdiš na svaku sitnicu koja ti ne odgovara vidim već neko vrijeme. Sam si pokrenuo neke rasprave koje su druge ljude dirnule u živce, svađu si tražio, svađu si i dobio. E, i?

Citat:

novci se vrte oko drugih novaca a ne oko licenci.


Da da... Novci se vrte oko krumpira a ne uvjeta koji im omogućuju da se vrte...

Citat:

uostalom da GPL nešto vrijedi, ne bi bilo dogovora novel-microsoft niti bi bio moguće da novi windowsi izgledaju kao KDE sa temom "crystal". gdje ti je sad GPL?


Di sam to rekao da je GPL savršen? Ono što sam rekao je da si se prvo prosuo glede BSD licence, a poslije toga izvlačio na prilagođavanje tumačenja... Sad se tu nabacuješ sa GPL-om, jer eto sad je GPL kriv što si ti lupio glupost.

Citat:

e da...ja sam ti provaljivao na te servere koje si slagao na srcu...baš tamo negdje krajem 90-ih, kad sam si na trećoj godini faksa uzeo malo lufta. omiljeni su mi bili oni sa SunOS :P


No super je to da znaš nešto konkretno. Nadam se da ti to donosi više kruha na stol nego meni. Ali kad se već hvališ vještinama provaljivanja, uzmi u obzir i slijedeće:

- U Srcu sam radio od 2003 do 2006, tako da nisi provaljivao u moje servere.
- ni jedan od mojih solaris servera nije bio javno dostupan, samim time je i teže provaliti
- u to vrijeme SunOS kao takav bio je poznat po hrpi rupa, s druge strane ni jedan OS nije siguran ako su sistemci loši
- jagor.srce.hr (ako na njega misliš) kao javni server vrti na sebi tisuće korisnika i polufunkcionalnih web stranica sa zbrejkanim forumima (php_bb i ekipa) koje je plačući lako provaliti i dobiti user acc. S druge strane, u ovih 3 godine kako sam radio tamo, NI JEDNOM ti biseri koji su dobili user acc nisu dobili i root acc. A to je ono što je zapravo bitno.
- takvu vrstu strojeva di smiješ staviti minimalna ograničenja jer će ti odma cičati horda studenata (koja cijelo vrijeme pokušava ugrabiti za sebe više prava no što ima pravo) je jako teško održavati - AFAIK kad sam otišao iz Srca taj stroj je imao oko 40 tisuća aktivnih accounta
- neizmjerno je lakše provaliti u stroj i raditi gluposti kad si već ulogiran i imaš acc.
- rootkitovi i hrpe skripti su uvijek uvelike olakšavali posao, a rjetki su oni koji su zbilja samostalno znali napraviti probleme, pod uvjetom da su strojevi bili adekvatno patchirani
- velika većina ekipe koja je tad radila u Srcu tamo već godinama ne radi, tako da ne znam tko su bili ti ljudi ni kako su održavali te strojeve
- solaris strojeve po ustanovama su prvenstveno održavali lokalni sistemci po ustanovama a Srce je support u slučaju potrebe, tako da ako si provaljivao na strojeve koji su bili npr. na FER-u onda si njima provaljivao u stroj a ne Srcu.

Citat:

nisi ti jedini koji nešto zna o kompjutorima. imam Pc doma od 1990-te...


Nisam nikad rekao da sam jedini, niti da je na mojim plećima pronešena cijela informatička industrija. Opet dječji argumenti. Ali kad već uljećeš s tim dječjim forama "ja više znam od tebe", onda to izvoli potvrditi.

A ja imam C64 od '85. Odnosno imao sam ga i prodao '92. I što onda? Ionako sam na njemu par prvih godina samo igrao igrice. Samim time je i moja mama imala C64 od '85, a i platila ga je, čak je i prolazila pokraj njega i micala ga sa stola da ima prostora mjesit kolače, pa nikad nije naučila kako se pali a kamoli radi nešto na njemu.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 08.02.2007 8:32:19
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  sidious
      sidious
Re: Razlika free software i open source software
#22
Padawan
Pridružen: 12.03.2006
Od Zagreb
Poruke: 112
Level : 9
HP : 0 / 215
MP : 37 / 11398
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
jedno si u pravu, a to je da je ovo prepucavanje bezveze.

nažalost, poruka ti je puna gluposti i nisi objektivan, ali nećemo dalje. išlo bi u beskonačnost.

postoji dobar razlog zašto sam popizdio na hulk i ljude na forumu, ali neću ni sada o tome.

uglavnom, kad se moj projekt zakuha, vidjet ćeš pa onda sudi jel ja samo pričam ili radim nešto korisno. uostalom, to što nisam htio da itko iz hulka sudjeluje u mojoj ideji, dovoljno govori o dojmu koji je ovaj forum ostavio na mene, ali što je bitno, ne samo na mene.

do tada se ne moramo ni vidjeti na ovom forumu...uostalom zar nisam tražio mi se makne acc odavde? ak nisam...evo sad tražim :P
_________________
neki ljudi vole gnomove na ekranu, mi normalni koristimo KDE :P
Postano : 08.02.2007 12:07:35
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Razlika free software i open source software
#23
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Što se mene tiče, nek ti je sa srećom.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 09.02.2007 2:35:29
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Razlika free software i open source software
#24
Linux Master
Pridružen: 09.01.2005
Od Zagreb
Poruke: 372
Level : 17
HP : 0 / 424
MP : 124 / 23949
EXP : 96
Grupa:
Registered Users
Offline
Ja ću preskočiti cijelu ovu storiju u kojoj ima i puno istine i pokušati malo sažeti probleme.

1. ne treba se slijepo ugledati sve što svaka budala u svijetu izmisli
2. svaki autor ima slobodu odrediti uvjete pod kojima dozvoljava da se njegovo djelo iskorištava. To uključune mogućnost da ga podijeli besplatno, da ga naplaćuje, da koristi mogućnosti patentiranja, da određuje i precizne okolnosti u kojima dozvoljava ili ne dozvoljava uporabu. Nikakav Stalman niti Linus ne bi trebali biti nikome mjerilo.
3. zna se zašto je zakonodavstvo u prekobarskim zemljama uključivši i englesku takvo da štiti vlasnike kapitala. Zato što ga pišu vlasnici kapitala.
4. naši predlagači zakona nisu ništa drugo do plagijatori koji pokušavaju na naše tradicijske i kulturne norme implementirati one američkog i engleskog prava koje izviru iz tradicije robovlasništva i rasne diskrimijacije
5. ne treba dozvoliti da zakon priječi autoru njegovu stvaralačku slobodu. Zakon je danas ovakav sutra onakav. Zakon se uglavnom piše kao poruka većini ali se primjenjuje na MANJINU. Naši pravnici se ponašaju kao loši programeri i pridonose općem neredu i pravnoj nesigurnosti. Loše rade s varijablama.
6. koristi ono što ti treba i što ti je dostupno poštujući volju autora
7. use, nase i podase

Živjeli
Postano : 09.02.2007 3:19:01
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  HeKata
      HeKata
Re: Razlika free software i open source software
#25
Upravo došao
Pridružen: 04.02.2007
Od Sisak
Poruke: 5
Level : 1
HP : 0 / 8
MP : 1 / 429
EXP : 34
Grupa:
Registered Users
Offline
Za one koje zanima odgovor na ovo pitanje:

Rajna Gladović: Slobodni softver – moćno oružje za društveni i tehnološki razvoj: Intervju s profesorom Ebenom Moglenom
Pogledaj intervju...
Postano : 09.03.2007 9:22:57
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
<123

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS