Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
11 korisnika je online (8 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 11

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Windows i Linux
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Windows i Linux

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  DracoST
      DracoST
Windows i Linux
#1
Upravo došao
Pridružen: 30.10.2007
Od
Poruke: 10
Level : 2
HP : 0 / 25
MP : 3 / 1202
EXP : 0
Grupa:
Registered Users
Offline
Pošto sam novi oko Linuxa zanima me sve najprije gdje ga mogu nabaviti kao original ili kopiju koja je funkcionalna, a zatim od instalacije, do podešavanja i koji je Linux najbolji za početnike...oko Windowsa se dovoljno snalazim, ali nisam neki profesionalac. Postoji li način da na istome kompjuteru budu i Linux i Windows, a da se pomoću boot screena odeđuje u kojemu će se operativnom sustavu raditi. Za neke stari ipak su mi potrebni Windowsi. Unaprijed zahvaljujem na svim informacijama.
_________________
Postano : 30.10.2007 18:27:10
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  the_user
      the_user
Re: Windows i Linux
#2
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 07.07.2007
Od
Poruke: 22
Level : 3
HP : 0 / 60
MP : 7 / 2964
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
Offline
Kao početniku ti preporučam Ubuntu. Zato jer ima veliku korisničku bazu,što znači da češ lakše pronaći pomoć u odnosu na manje popularne/korištene distribucije.Temelji se na Debianu i kompatibilan je sa *.DEB paketima (programima), tako da se nečeš trebati previše zamarati oko kompajliranja programa (jer većina popularnijih programa je već pripremljena i samo češ ih preko Synaptica instalirati).Ovdje ti je pomoć oko dual boot-a sa Windowsima(tm).:Installing a Dual-Boot with Windows and Ubuntu.
Kada stekneš određenu sigurnost i neko osnovno znanje o GNU/Linux-u, onda se upusti u ostale distribucije i odabir određenog desktop-a (KDE,GNOME,XFCE) po ukusu i preferiranim aplikacijama naklonjenih određenom desktop okruženju (što ne znači da ih nećeš moći koristiti i na ostalim desktop enviromentima.).
Naprimjer, Kubuntu koristi KDE grafičko sučelje. Možda bi ti zato bio bliži kao windows korisniku zbog sličnosti sa tim sučeljem.
http://distrowatch.com/ ti je stranica koja prati sve moguće GNU/Linux distribucije (ali i openSolaris i BSD) koje se pojavljuju na tržištu.

Od ostalih GNU/Linux distribucija koje bi ti možda bile dobre za isprobavanje:
Vector Linux
SimplyMepis
Sidux
PCLinuxOS
Freespire
Pardus
Postano : 30.10.2007 19:13:48
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Windows i Linux
#3
Regularni posjetitelj
Pridružen: 23.09.2007
Od Vinkovci
Poruke: 54
Level : 6
HP : 0 / 129
MP : 18 / 6291
EXP : 19
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

DracoST je napisao/la:
Pošto sam novi oko Linuxa zanima me sve najprije gdje ga mogu nabaviti kao original ili kopiju koja je funkcionalna, a zatim od instalacije, do podešavanja i koji je Linux najbolji za početnike...oko Windowsa se dovoljno snalazim, ali nisam neki profesionalac. Postoji li način da na istome kompjuteru budu i Linux i Windows, a da se pomoću boot screena odeđuje u kojemu će se operativnom sustavu raditi. Za neke stari ipak su mi potrebni Windowsi. Unaprijed zahvaljujem na svim informacijama.


Postoji mnogo distribucija linuxa i tesko je preporuciti neku, iz razloga što svatko ima svoga favorita, ali u sustini nekih prevelikih razlika nema. Koju god da odaberes, tesko ces pogrijesiti. Najbolje je isprobati par, pa se odluciti za onu koja ti najvise odgovara.

Za pocetak bih ti preporucio Mandrivu sa KDE suceljem, da bi ti prelazak sa Windowsa bio sto manje bolan. Dolazi sa svim najvaznijim programima i codecima instaliranima, vrlo je lako podesiti internet vezu, sadrzi "Control Center" koji se da usporediti sa "Control Panelom" iz windowsa, odmah po instalaciji su ukljuceni 3D driveri (nVIDIA, ATI) i efekti radne površine (Compiz Fusion)... Vecina bitnijih programa dolazi u RPM paketima za instalaciju, a ako se ne varam Mandriva koristi RPM. Distribucija dolazi kao LiveCD tako da mozes prije instalacije pogledati kako to sve izgleda i radi u praksi. Nakon sto instaliras Mandrivu, instalacija ce se sama pobrinuti za dual boot i prilikom paljenja racunala ce se pojaviti boot izbornik.

Linux se ne moze instalirati na windows datotecne sustave (FAT32,NTFS), ali ce ti prilikom instalacije ponuditi opcije za particioniranje. Ako nisi previse iskusan, vrlo lako bi se moglo dogoditi da izgubis vazne podatke sa diska. Zato bi bilo najpametnije iz windowsa napraviti jednu ext3 particiju koju ces koristiti za linux i jednu swap particiju (PartitionMagic ili sl.) te prilikom instalacije linuxa samo odabrati vec pripremljenu ext3 particiju.

http://www.mandriva.com/en/download/free
_________________
Linux za Sve - web stranica namijenjena pocetnicima u linuxu.
Postano : 31.10.2007 5:18:53
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  DracoST
      DracoST
Re: Windows i Linux
#4
Upravo došao
Pridružen: 30.10.2007
Od
Poruke: 10
Level : 2
HP : 0 / 25
MP : 3 / 1202
EXP : 0
Grupa:
Registered Users
Offline
Ljudi fala puno...moze li mi neko kad ste toliko velikodusni da objasni npr. posto sam se koristio uglavnom Windowsima i navikao sam na njihov izgled, da li se moze u Linuxu koristiti a Autocad-om , i koji program mijenja Office ?
_________________
Postano : 01.11.2007 11:47:26
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Windows i Linux
#5
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54316
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Nisam siguran, ali mislim da autocad ne radi direktno pod linuxom, bez obzira koji windows emulator koristio.

Za office imaš OpenOffice naravno, koji uredno radi i sa MS dokumentima.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 01.11.2007 12:17:42
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Windows i Linux
#6
Regularni posjetitelj
Pridružen: 23.09.2007
Od Vinkovci
Poruke: 54
Level : 6
HP : 0 / 129
MP : 18 / 6291
EXP : 19
Grupa:
Registered Users
Offline
Mogao bi pokušati i sa Vixta distribucijom temeljenoj na Fedori. Cilj distribucije je olaksati prelazak sa Windowsa na Linux.

pogledaj screenshot

http://vixta.sourceforge.net/
_________________
Linux za Sve - web stranica namijenjena pocetnicima u linuxu.
Postano : 01.11.2007 13:09:50
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  DracoST
      DracoST
Re: Windows i Linux
#7
Upravo došao
Pridružen: 30.10.2007
Od
Poruke: 10
Level : 2
HP : 0 / 25
MP : 3 / 1202
EXP : 0
Grupa:
Registered Users
Offline
Ljudi iman jedan problem...moze li mi neko tocno objasnit kako instalirat linux jer svaki put kad iden instalitati stane mi na 3 % i nece nastavit dalje ???? Napravija san Linux particiju i nista...
_________________
Postano : 06.11.2007 17:00:16
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Windows i Linux
#8
Regularni posjetitelj
Pridružen: 23.09.2007
Od Vinkovci
Poruke: 54
Level : 6
HP : 0 / 129
MP : 18 / 6291
EXP : 19
Grupa:
Registered Users
Offline
LOL
_________________
Linux za Sve - web stranica namijenjena pocetnicima u linuxu.
Postano : 06.11.2007 17:43:16
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  DracoST
      DracoST
Re: Windows i Linux
#9
Upravo došao
Pridružen: 30.10.2007
Od
Poruke: 10
Level : 2
HP : 0 / 25
MP : 3 / 1202
EXP : 0
Grupa:
Registered Users
Offline
Je li to ima veze mozda sa mojom konfiguracijom ? http://www.linux.hr/uploads/smil3dbd4d99c6eaa.gif
http://www.linux.hr/uploads/smil3dbd4d99c6eaa.gif
AMD Turion 64 bit dual core 1.6 GHz
ATI Radeon graficka
120 GB HDD
DVD przilica Dual layer
1 GB rama

Diask mi je podjeljen na 3 particije...na jedno su mi snimljeni windowsi, na drugoj su mi moji filovi, muzika itd...
Treca particija mi je linux ext3 particija...kao sto ste predlozili da napravim. http://www.linux.hr/uploads/smil3dbd4d75edb5e.gif
http://www.linux.hr/uploads/smil3dbd4d75edb5e.gif

Kod instalacije sve pocne odlicno i onda mi stane na 3 % ...to mi je kod ubuntu-a ali je cd, nije dvd...sad upravo skidam ubuntu, kubuntu, mandriva sve u dvd formatu...ima li mozda tu neka razlika ???
Uglavnom namjeravam provati sva 3 pa vidit koji mi najbolje odgovara.

A ima te li mozda iskustva sa open Suse linuxom ? Zanima me kakav je on, jer o njemu sam najvise cuo. ? http://www.linux.hr/uploads/smil3dbd4e7853679.gif
http://www.linux.hr/uploads/smil3dbd4e7853679.gif
_________________
Postano : 08.11.2007 6:05:54
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Windows i Linux
#10
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54316
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Otkud mi možemo znati što se tebi događa na tih 3% ako ne napišeš? Nije svaka distra ista, i nije svima 3% ista stvar.

Filovi? Što ti je to? Ja znam za datoteke, i file, koji se kod nas nespretno u množini kaže fajlovi, ali filovi... To ne znam.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 08.11.2007 6:21:53
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS