Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
19 korisnika je online (12 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 19

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Zašto je početnicima Linux tako "težak"
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Zašto je početnicima Linux tako "težak"

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#1
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19784
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Analizirajući vlastite početke u linuxu mogu zaključiti što je meni bilo tako teško u linuxu, nakon prelaska sa Windoza, pa mi se nekako čini da i druge muče isti problemi:
Dakle, linux nije tako težak sam po sebi. Krajnjem korisniku sve može izgledati prilično slično kao i u windozama (i KDE i GNOME imaju istu analogiju rada sa prozorima, koja je gotovo identična kao pri radu u MS-u). To što linux ima virtual desktope već u X-ima i ostale napredne štoseve kao što je always on top (ili bottom) u svom windows manageru po defaultu, a windoze toga nemaju (i da se niti u blesavoj Visti nitko u isto tako blesavom MS-u nije sjetio to konačno ugraditi) korisnik linuxa se samo može naviknuti na te dodatne opcije, ali mu one ne mogu zasmetati u radu.

No ono što novog korisnika totalno zbunjuje u njegovim počecima je - širina izbora.

Po meni je to najveći problem pri prelasku na linux i iziskuje puno vremena dok se ne izkristalizira kod korisnika što uopće želi - jer što ako je neka distra ili neki DE bolji od drugoga, a on ga nije probao)
Korisnik kada uzima windoze - dobije windoze. Nema tu nekog izbora, to što imaš je to što imaš i gotovo. Nema bolje, nema gore (zapravo ima, jer što je gore od tek instaliranih windoza? Windoze koje rade mjesec dana ).
E, kod linuxa se stvar stubokom mijenja. Prvo na što naletite su razne distribucije koje se zasnivaju na Debianu ili Red Hat-u. Dakle, što je to uopće, zašto postoje i koja meni treba. To su glavne nedoumice novog usera. A zapravo nema neke velike razlike, sve je stvar ukusa, kako kome paše. Ali što je uopće ukus. Kada sam bio na windozama nema ni boje ni okusa ni mirisa. Zatupljen si samo jednom opcijom - onim što ti daje MS i ideš samo za time ko guske u magli. Da bi shvatio koje ukuse (ili okuse) imaš na raspolaganju moraš ih sve "probati", a to nosi svoje vrijeme. I za tu fazu (meni najgoru fazu) treba proći i više od mjesec dana intenzivnog prčkanja po linuxu. Nakon što nađeš distribuciju za sebe, počinješ se pitati pa da li je GNOME ipak bolji i stabilniji od ljepuškastog KDE-a, pa ajd jovo nanovo - probaj jednog, pa probaj drugog. To može biti prilično zamorno, ali to jednostavno treba odraditi.

Ali, kada prođe to vrijeme isprobavanja i namještanja - slijedi vrijeme "berbe" i kad shvatite koliko je linux moćniji i širi od windoza, onda nema više povratka. I ne treba - treba ići naprijed!

Osim toga, Windowsi XP su sada na kraju postali relativno stabilan sustav - da, ali je došla izuzetno nestabilna Vista (po meni je ona čisto smeće parfumirana sa finim parfemom) kojoj će trebati godine da se ustabili, a WinXP se napušta - postat će "obsolete", neće se pisati driveri za njega ni programi itd. No, za linux hoće, linux ne prestaje postajati - i to je jedna od njegovih fantastičnih prednosti.

Eto dragi, novi korisnici neka vas i ovo ohrabri u vašim nastojanjima prelaska na linux.

Lijep pozdrav od ne baš starog korisnika linuxa
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 21.12.2007 3:21:18
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Prije nešto vremena jedan frend i ja smo komentirali neke igrice... Pričao mi je kako mu je HalfLife 2 super igrica, ali da mu se ne sviđaju raznorazni RPG-ovi tipa Oblivion. Razlog? U RPGovima ima previše lutanja i otvorenosti. Rekoh, pa HalfLife 2 je u biti štancanje na traci, imaš samo jedan jedini smjer kretanja kako su ga definirali autori igrice, završiš jednom, i ponovna igranja su samo ponavljanje istoga, di je tu zabava?

Otvoreni sustavi poput linuxa, otvoreni alati poput računala traže i ljude koji razmišljaju na odgovarajući način. Nedavno sam pročitao da su računala ekipi komplicirana baš zato što su univerzalni alati, i ljudi jednostavno ne znaju di bi počeli. Bezgranični prostori često plaše podjednako kao i mali skučeni ormari...

Zato su iskusniji ljudi ovdje da bi početnike usmjerili i olakšali im prve korake.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 21.12.2007 4:22:40
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#3
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19784
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Da, točno je ovo što si napisao, no sva ta "prisilna usmjeravanja" podsjećaju me na konje koji voze kola i imaju one "usmjerivače" na očima (ne mogu se sjetiti kako se to zove...).
Zapravo baš ta prisilna usmjerenost dovodi me do šireg razmišljanja kako velike krporacije upravljaju nama bez toga da smo i svjesni preko medija. Stalno biflanje i plasiranje kojekakvih reklama i vijesti od nas samih upravo radi strogo kontrolirane strojeve, koji će se ponašati kako netko drugi hoće.

Eto i to je razlog zašto sam se zaljubio u slobodu Linuxa!
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 21.12.2007 5:45:20
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  someone
      someone
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#4
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 02.11.2006
Od
Poruke: 35
Level : 4
HP : 0 / 92
MP : 11 / 4679
EXP : 68
Grupa:
Registered Users
Offline
Težak je zato jer je to potpuno drugi sustav mišljenja i rada. Kladim se da kad bi korisnik s Linuxa (kao materinjeg) prelazio na windowse, i prvi put naišao na problem, prvo tražio config file-ove.
Postano : 21.12.2007 14:48:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#5
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19784
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Da, vjerojatno bi - i onda bi naletio na registry file i poludio... ili on ili kanta
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 21.12.2007 15:42:17
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#6
Padawan
Pridružen: 28.09.2005
Od Požega
Poruke: 129
Level : 10
HP : 0 / 235
MP : 43 / 12703
EXP : 40
Grupa:
Registered Users
Offline
ono s čim sam se ja susreo u linuxu uz već navedene probleme i frustracije je veliki softwareski lobiji... koji budimo iskreni podmićeni od ms-a nikako da počmu proizvoditi inačice svoga softrwarea za linux.... ma bar za 1 ili 2 najkorištenije distre.....

takvim korakom linux bi doživio totalni bum.. u to sam siguran. no očito da se nema interesa za tako nešto.
uzmimo samo adobe... i nekadašnju macromediu.
iako su radili i rade prilagodbe na mac-ove mislim da im ne bi bio nikakav problem prilagoditi se linuxu.. ta i mac je jedna od vrsti linuxa.....

ne znam kakvo je sad stanje jer sam pratio to dok nisam kupio studio 8... od tada sam prestao s praćenjem jer sam pljunio veliku lovu za taj paket pod winom i nije mi više bilo interesantno proučavati to.

iako win može relativno dobro raditi kada mu usnimiš svu silu zakrpa i nadogradnji (sad je to već na nekih 1200MB došlo što se tiče updateova vjerovali vi ili ne) ipak... najsretniji bi bio kada bi mogao postaviti svoj najkorišteniji software na os koji prilagodim svojim potrebama i isključim ili uklonim sva sranja koja mi inače ne trebaju....

ali ..... stvarnost je malo drugačija....

da se nadovežem na ono što si rekao:
ona stvar što konjima usmjerava kretanje....

to se zove naočnjak a on se nalazi na oglavini

kad ti dida ima konje i kad si pravi šokac.... onda ne možeš bez konja i rakije heheheh
_________________
hurt, agony, pain.... love it!!
Postano : 21.12.2007 17:58:14
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  hrvooje
      hrvooje
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#7
Linux Master
Pridružen: 07.12.2006
Od vinkovci
Poruke: 225
Level : 14
HP : 0 / 325
MP : 75 / 16452
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
linux koristim jedno godinu i pol. kod linuxa su mi najbolje sve te konfiguracijske datoteke. jednostavno nešto otvoriš s nekim text editorom i izmjeniš kako tebi paše, snimiš i to je to. kod win jednostavno ne možeš zavirit ispod haube i to je ono što ne volim.

a zašto je kao težak za početnike ... zato jer je osnova konzola .. a ljudi se boje, crnog ekrana bez GUI-a, osobito ako ne znaš puno naredbi. (odlično mi je ovo kod ubutnu 7.10 da kad nešto zabrljaš s xorg.conf on podiže neki backup u "low graphic" modu.
Postano : 22.12.2007 17:30:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  lik20
      lik20
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#8
Upravo došao
Pridružen: 31.10.2007
Od Far Far Away From Home
Poruke: 19
Level : 3
HP : 0 / 52
MP : 6 / 2506
EXP : 9
Grupa:
Registered Users
Offline
Upotpunosti se slazem i zelim nadodat par stvar....

Posao sam sa frendom nesto skidat na fa, a tek sam kupio laptop i odmah mu udario gusty-a no to ovaj nije znao...Naravno cuo je za linux kako nesto, tamo, crno i za ljude koji provode po 10 h za kompom....no iznenadenje koje sam dozivio kada je ugledao gusty u šminki pa me je onako pogledao:"a koji ti je ovo skin za xp?"
Ja cisto onako ko iz topa,ah to sam nasao negdje...zove se gusty skin....
Uglavom meni kao nedavnom pocetniku, linux je bio sam jedan crni ekran i nista vise...no kada vidis kakve stvari nudi i instaliacije tipa,add/remove program....zivim za to!
Naravno jos uvijek koristim M$ iz razloga sto neke aplikacije nemogu se vrtit na linuxu,no jucer sam naletio na program crossfire (nesto u stilu wine) te sam procitao da radi sasvim ok!
Postano : 23.12.2007 6:50:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#9
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19784
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Zablude o "crnom ekranu" u linuxu su već lagano stvar prošlosti. Ljudi su po prirodi stvari skeptični i to je još jedan problem u ljudskim glavama.

Danas čovjeka linux rijetko ostavi u crnom ekranu (što je daleko od MS-ovog "plavog ekrana...smrti").

No, vremena se mijenjaju.

Evo jedne zgodne analogije, pitao bih sve ljude koji se protive linuxu zbog raznih distri i ostalog što se može birati. Da li vam kad kupujete auto odgovara to što imate mogućnost izbora, pa makar potrošili dane i dane dok ne izaberete model koji vam paše ili bi radije da imate jedan jedini model kojeg kupi i voziš....
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 23.12.2007 6:59:20
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#10
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

Grof je napisao/la:
Zablude o "crnom ekranu" u linuxu su već lagano stvar prošlosti.


To je sve zahvaljujući slaboj informiranosti, koju i promoviraju neki od informatičkih časopisa koji su više proMS... Zato i imamo udrugu i još hrpu druge ekipe i trudimo se pojasniti ljudima što je zapravo taj linux...

Citat:

Ljudi su po prirodi stvari skeptični i to je još jedan problem u ljudskim glavama.


U konkretnom slučaju radi se više o ljudskoj ljenosti a ne skepticizmu. Kad potrošiš poprilično vremena da bi naučio jednu stvar, i vidiš da ta stvar uglavnom radi, onda ti se bez nekog opravdanog razloga ne da ponovno učiti ispočetka drugu stvar koja zapravo radi isto ovo kao i prva, s tim da su totalno drukčije... Pogotovo ako je u pitanju firma di nema vremena odbaciti svo znanje od prije i prijeći kompletno na druge tehnologije, jer to znači određeni period neproduktivnosti, a to povlači sa sobom manju zaradu...

Najviše mlađa ekipa pika po linuxu, zato jer je to novo, neobično, drukčije... Starije je teško prebaciti, jer starija ekipa traži sigurnost, poznati teren, i naravno odgovarajuću podršku - ako nešto ode krivo izderat ću se na onoga koji mi je to stavio i na njega prebaciti odgovornost jer dao sam mu novce da stvar radi kako treba.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 23.12.2007 7:30:37
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS