Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
22 korisnika je online (18 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 22

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Kako pogledati verziju
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Kako pogledati verziju

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  Toporko
      Toporko
Kako pogledati verziju
#1
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.07.2007
Od
Poruke: 22
Level : 3
HP : 0 / 60
MP : 7 / 2954
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
Offline
Dobio sam mogucnost "prckati" po linux mail serveru pa me zanima ima li neka naredba kojom mogu vidjeti verziju redhata bez da restartam? Postoji li neka univerzalna naredba kojom mogu pogledati koja je verzija necega (tu mislim na spamassassin, i sl.)?
Postano : 27.02.2008 10:45:24
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  MarioT
      MarioT
Re: Kako pogledati verziju
#2
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 23.03.2005
Od
Poruke: 30
Level : 4
HP : 0 / 80
MP : 10 / 4476
EXP : 22
Grupa:
Registered Users
Offline
za verziju RedHata pogledaj /etc/redhat_release file, za ostalo procitaj man rpm.

Mario
Postano : 27.02.2008 15:14:32
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Toporko
      Toporko
Re: Kako pogledati verziju
#3
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.07.2007
Od
Poruke: 22
Level : 3
HP : 0 / 60
MP : 7 / 2954
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
Offline
tnx mario, to radi pod gui, ali ovaj linux je u konzolnom modu a nebi htio pokretati gui ako bas nije potrebno. zapravo me najvise interesira jel postoji neka naredba stila version pa nesto ili tak nesto. sjecam se da sam jednom davno, na redhatu 5 mislim, trebao verziju i otisao sam u jedan od root foldera i bio je jedan file NestoVersion i kad sam ga editirao sa vi vidjelo se tocno koja je verzija linuxa i kernela. Ako netko zna di je to unaprijed mu fala na odgovoru
Postano : 28.02.2008 3:33:26
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Kako pogledati verziju
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Koji crni GUI zaboga? Pa običan

cat /etc/redhat_release

i nakon toga

uname -a

A lijepo ti je MarioT rekao, pogledaj

man rpm

i tamo će ti pisati kako pogledati kao prvo kojem paketu pripada pojedina datoteka, a nakon toga koja je verzija tog paketa.

Ali ako je nešto instalirano van paketnog sustava (kao source ili binary) onda moraš vidjeti za to nešto kako se sazna verzija jer to nije unificirano.

Jadan taj mail server... Restartati računalo da bi saznao verziju... Grozno. Mislim da ti prvo moraš malo proučiti kako se uopće radi pod unixoidima u komandnoj liniji prije no što počneš prćkati po tom mail serveru. I nadam se da taj mail server nije ništa kritično (mada sumnjam ako je mail server...)
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 28.02.2008 4:10:14
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Toporko
      Toporko
Re: Kako pogledati verziju
#5
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.07.2007
Od
Poruke: 22
Level : 3
HP : 0 / 60
MP : 7 / 2954
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
Offline
heh, znam da je inace po forumima obicaj kinjiti pocetnike. Kao sto rekoh, dobio sam mogucnost, listam knjige i u nekoliko navrata se spominje verzija pa sam pitao kako se ona pogleda. Ako netko tek trazi verziju onda obicno znaci da nije jos poceo nista raditi na tom.
Sigurno da necu unistiti nest krucijalno kao sto je mail server pa makar bio testni.
U svakom slucaju hvala ti, pomogao si mi jer je to sto si mi ti napisao upravo ono sto sam trazio i sigurno ne zelim biti nezahvalan.
S vjerom u buducu suradnju pozdrav!
Postano : 28.02.2008 5:34:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Kako pogledati verziju
#6
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Kakvo kinjenje početnika? Jel ti MarioT rekao što trebaš napraviti? Na osnovu čega si zaključio da se to radi u GUI-u? Za takve neinformirane zaključke se dijele pedagoške packe, pa znaš za kasnije bolje.

Ionako si sam komentirao da si datoteke kao root išao gledati sa vi-em, koji je editor. Ako ne znaš što radiš, i ako tako veselo nastaviš kao root nemilice editorom gledati datoteke (a editor je namjenjen editiranju odnosno izmjeni datoteka a ne samo gledanju) onda ćeš prije ili kasnije sigurno nešto negdje nehotice promjeniti i ode sve k vragu. To ti garantiram. Krivo stisnut enter ili neka slična tipka i eto problema...

Samo za gledanje datoteka koristi:
cat
less
more
tail

a ne editore. To je loša loša loša navika, koju moraš odmah iskorjeniti od početka.

Druga loša navika je cijelo vrijeme biti root. Root trebaš biti samo ako baš nikako drukčije ne možeš nešto napraviti (odnosno u tvome slučaju samo pogledati) kao običan korisnik. To pogotovo ako si početnik. Bez obzira bio to testni server ili ne, root se koristi s oprezom i samo ako je nužno. I tu lošu naviku iskorjeni odmah.

Koje knjige čitaš? Glavna dokumentacija za linux općenito se nalazi na TLDP-u a nakon toga i na redhatovom sajtu (kad već trošiš redhat). Nakon što pogledaš te stvari (u biti prvo redhat dokumentaciju a zatim TLDP), onda se posluži drugom literaturom.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 28.02.2008 6:18:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Toporko
      Toporko
Re: Kako pogledati verziju
#7
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.07.2007
Od
Poruke: 22
Level : 3
HP : 0 / 60
MP : 7 / 2954
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
Offline
e tooo, tako mi reci, sad koristim cat i ove ostale. Nisam ja protiv kritike, nego u forumu pod imenom početnici bi trebalo pretpostaviti da je netko početnik. na stranu to sve, od literature sam počeo skidati i isprintavati svašta pa filtriram, no posebno mi se svidjela srpska knjiga "Operativni sistemi: UNIX i Linux "od grupe autora iz njihove Više elektrotehničke škole. upiši u google mislim da sam ju tak našao. Jel ima nešto što bi preporučio netko? čini mi se da bih trebao malo više tih knjiga o osnovnoj strukturi linuxa pročitati, a manje se koncentrirati na redhat, suse i sl.
Postano : 06.03.2008 4:06:40
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Kako pogledati verziju
#8
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Ako misliš duže vrijeme koristiti jednu distru, ipak prvo uzmi literaturu baš za tu distru. Općenite linux knjige ipak nisu toliko općenite, i kako ima hrpa distri, autor mora uzeti barem jednu kao primjer, a to ne mora nužno biti ta koju ti koristiš. Zašto to napominjem? Zato što su neke distre iznutra poprilično različite i fore koje rade na jednoj ne moraju raditi na drugoj.

Tek kad dobro skužiš svoju distru, potraži općenitu dokumentaciju, pa će ti biti jasnije gdje je razlika u odnosu na tvoju distru i koje stvari koje naučiš možeš a koje ne možeš primjeniti na svojoj distri.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 06.03.2008 4:15:56
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Toporko
      Toporko
Re: Kako pogledati verziju
#9
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.07.2007
Od
Poruke: 22
Level : 3
HP : 0 / 60
MP : 7 / 2954
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
Offline
ok, tnx. jos nesto, tu se konkretno radi o red hatu i gledao sam malo po netu za skole, iskace Housing no on je "pomalo" skup :). jel ima neka skola koju ti znas da je ok (ili bilo tko drugi)? mozes mi i na mail poslat ak ne zelis reklamirat. tnx unaprijed
Postano : 07.03.2008 5:09:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Kako pogledati verziju
#10
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Što se cijene tiče, pogledaj si LPIC (Linux Professional Institute Certificate) tečajeve koje između ostalog vrte Srce i CARNet zajedno. To su općeniti linux tečajevi koji se dotiču najviše RH i Debiana od nekih konkretnih distri, a možeš se nakon toga i certificirati za jedan od 4 LPIC stupnja. Traju nekoliko mjeseci.

Što se konkretnih tečajeva baš za RH tiče, znam neke ljude, no pomiri se s tim da će te takvi tečajevi zajedno sa certifikatom koštati. Ako ti firma ne plaća, a ne misliš kasnije biti onaj koji će držati RH tečajeve, više ti se isplati jednostavno proučiti literaturu koja se nalazi na RH sajtu.

Inače, tečajevi koji traju nekoliko dana su relativno ok, ali gledaj na to više kao na mogućnost da ti stručni predavač ukaže na najbitnije stvari koje sam trebaš proučiti a ne da ćeš nakon tih par dana postati linux stručnjak. Treba nakon toga još poprilično sam poraditi...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 07.03.2008 6:48:23
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS