Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
18 korisnika je online (6 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 18

više...
HULK-Diskusije - Poslužitelj - Server
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Poslužitelj
  Server

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  Markoleo
      Markoleo
Server
#1
Linux Master
Pridružen: 01.01.2005
Od
Poruke: 323
Level : 16
HP : 0 / 394
MP : 107 / 22199
EXP : 79
Grupa:
Registered Users
Offline
dali je jedna kanta dosta za dizanje svih servisa?
print servisi, ftp,email, data,application server i ostalo ili mora bibi na više njih.linux distribucija je debian etch.
sve osim baza i apache-a.

dual core athlon 6000 xp+ , 8-16 GB rama, cca. između 50 i 100 korisnika.
Postano : 24.12.2008 14:07:42
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Server
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Jedini način na koji ćeš to zbilja znati je testiranje. Ovako, tko zna koliko podataka i na koji način će taj server procesirati, i na koji način će to sve biti posloženo?

Razgovora radi, možda će to podnijeti jedan stroj, ali athlon za razliku od opterona nije predviđen za serverske poslove, a samim time se radi i o manjoj propusnosti podataka. Ujedno, kad već pominješ athlon, vjerojatno se radi i o IDE ili SATA diskovima namjenjenim desktop računalima. Postoji velika razlika u radu, jer desktop diskovi nisu namjenjeni serverskom radu, i to se osjeti. Nije bezveze serverski HW drukčiji od desktopa. Hrpa RAM-a neće pomoći ako su spori diskovi, s tim da si vezan onda na 64bitnu arhitekturu da bi ovih 8-16 GB iskoristio kako treba. Ali, 64bitna arhitektura nosi sa sobom opet skoro duplo više potrošenog prostora za podatke od 32bitne. 50 - 100 korisnika nije malo za takav stroj i toliko različitih servisa. Ima jako puno detalja u cijeloj toj priči.

No ko što rekoh, jedino će ti testiranje dati konačan odgovor.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 24.12.2008 16:15:46
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  wuk
      wuk
Re: Server
#3
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 18.02.2005
Od
Poruke: 24
Level : 3
HP : 0 / 65
MP : 8 / 3669
EXP : 62
Grupa:
Registered Users
Offline
Teoretski moze ako se ne koristi previse intenzivno.
Kao sto je slobodan napisao tu ti moze pomoci jedino testiranje, ako imas vec poslozen sustav ili nesto slicno probaj izmjeritit preformanse pa ces vidjeti, ako ne slozi pa ces vidjeti.

Ako ces koristi u firmi (a prema broju korisnika rekao bih da hoces), razmisli o pravom serveru, Dovoljno dobar server mozes nabaviti vec za 10 000 do 20 000 kuna.

Mislim da je bolje razdvojiti pojedine uloge servera. File i print moze zajedno jer je i jedno i drugo zapravo shareanje. Ostalo bi razdvojio.

Ako ces koristiti jedan server razmisli o virtualizaciji, ako se radi o samo jednoj platformi mozes koristiti i OpenVZ. Probao sam ga pod Debianom i radio mi je OK. Nema prevelikoga opterecenja zbog uvodenja virtualizacije, a dobivas razdvojene uloge.

Od ostalih virtualizacijskih rjesenja imas XEN, KVM. Od komercijalnih, a besplatnih, rjesenja mozes koristiti VirtualBOX (koji je ipak za destkope), VMware Server, VMware ESXi (ako imas supportiran hardvare). Mozda ima nesto besplatno i od Citrixa (XenServer), nisam siguran.

Ako hoces koristiti virtualizaciju onda moras racunati da treba nesto vise diskovnog prostora i nesto CPU i RAM-a za hypervisor. Dobro je koristiti sto vise diskova u nekom RAID polju (vrsta RAID polja zavisi da li se puno pise ili cita ili nesto trece). Idealno je uzeti SAS diskove i hardverski RAID kontroler (zbog brzine i ne prevelike cijene - za firme).

Nedavno sam presao na Ubuntu jer se kod Debiana ne zna kad ce nesto izaci i svako toliko se posvadaju oko necega. Ubuntu ima prednost jer je baziran na Debianu (ima nesto novije pakete) i ima tocno odredjene datume izdavanja novih verzija. Ako se uzme Ubuntu Server 8.04 LTS dobivaju se sigurni updatei sljedecih 5 godina (nisam 100% siguran da je 5, ali mislim da je), a moguce je kupiti i support od Canonicala (ne znam kakav je) sto moze donijeti prevagu kad prodajes rjesenje.
Postano : 24.12.2008 16:39:14
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Server
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Virtualizacija se isplati jedino ako imaš višeprocesorski stroj, no onda radije iskoristiti više procesora samo na jednom stvarnom stroju i na njemu vrtiti sve servise. Manji overhead. VMovi su ok za nešto što nije pod velikim opterećenjem, inače bolje izdvojiti nešto para i kupiti normalne kante.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 25.12.2008 4:55:09
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  wuk
      wuk
Re: Server
#5
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 18.02.2005
Od
Poruke: 24
Level : 3
HP : 0 / 65
MP : 8 / 3669
EXP : 62
Grupa:
Registered Users
Offline
Zaboravio sam napisati da sam predlozio virtualiziranje pod pretpostavkom da se uzme pravi server (sa vise fizickih procesora, ne samo vise coreova).

Osobno mi je draze razdvojiti uloge po serverima (zato sam i predlozio virtualizaciju) jer ako padne jedan server ostali nastavljaju raditi. Naravno da to znaci da je potreban i jaci server i da je potrebno potrositi i nesto vise novaca. Osim toga kod odrzavanja ne odrzava se vise jedan server nego nekoliko njih (bez obzira sto se radi o jednom fizickom), a to je dodatni napor i oduzima vrijeme.

Da li staviti sve na jedan PC/server, vrtualizirati ili kupiti nekoliko komada zasebnih fizickih zavisi od onoga sto se zeli postici, financijskih mogucnosti i vremena potrebnog za slaganje sustava.

Sto god da odaberes prvoj probaj saznati prednosti i mane, vidjeti sto je zapravo potrebno i kako se uklapa u financijsku konstrukciju.
Postano : 25.12.2008 7:26:23
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Server
#6
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Vuče, da, ok, rekao si virtualci, fino, ali bolje ne u ovom slučaju. Pogotovo ne za servise tipa email, baze, a i file server ovisno o količini podataka i količini pristupa na dotični.

Što se održavanja tiče, u ovom slučaju je briga prvenstveno o servisima. Za sve ove servise trebat će više od jednog čovjeka bez obzira bilo sve na jednom stroju ili nekoliko njih. Ako ni zbog čega drugog, a onda radi godišnjih odmora, zamjene, bolesti... Znači, optimalno bi bilo 2 čovjeka za to. Samo jedan, ako dotični želi natovariti sav posao na sebe i crnčiti do kasno u noć.

Održavanje samog stroja i OS-a tu nije toliko problem, pogotovo sa debianom.

U svakom slučaju, neka serverska kanta s redundancijom (napajanja, RAID diskovi...). Iznenađujuće je kako računala pod opterećenjem znaju brzo krepavati... A nitko ne želi 50 - 100 korisnika za svojim vratom, koji svi urlaju "DI SU MOJI PODACI!!!"...

Markoleo, morat ćeš biti konkretniji u informacijama.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 25.12.2008 7:47:07
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS