Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
13 korisnika je online (7 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 13

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Koji linux
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Koji linux

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
<12345>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Re: Koji linux
#21
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Mmm, ne znam baš, ubuntu natovari hrpu toga ispod haube što bi kao trebalo biti user friendly, i što ima vlastitu logiku rada i kontrolu, a maheri su navikli štimat sve po svom. I onda je tu dosta sukoba i svađanja dok se ne naštima kako hoćeš.

A tek kad se te user friendly stvari pokolju međusobno, e to je tek kaos...

Moj odnos prema ubuntuu (odnosno kubuntu konkretno) je više love/hate, neke stvari su mi ok, a oko nekih stvari se i dan danas pitam jesu li oni normalni i zašto su to tako posložili kako jesu...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 24.02.2009 9:30:58
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#22
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19890
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

Moj odnos prema ubuntuu (odnosno kubuntu konkretno) je više love/hate,


Eto, da se nadovežem na Slobodana, kad smo kod Ubuntua već.

Iskreno zadnji Ubuntu (Ibex 8.10) može novom korisniku donjeti čak više problema nego neka druga distra.

Nekako sam sve više uvjeren u to da bi početnici trebali početi sa nekom umjereno starijom, ali sigurnijom inačicom distre. LTS-i mi tu prvi padaju na pamet, pa bih ja prije rekao

Za početak Ubuntu Hardy 8.04 LTS. Tu je već podosta toga pokrpano i radi fino i solidno! A ima dugi support.

No ukusi su razni
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 24.02.2009 9:59:14
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#23
Linux Master
Pridružen: 29.12.2005
Od Šibenik
Poruke: 788
Level : 25
HP : 0 / 607
MP : 262 / 32544
EXP : 30
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
Mmm, ne znam baš, ubuntu natovari hrpu toga ispod haube što bi kao trebalo biti user friendly, i što ima vlastitu logiku rada i kontrolu, a maheri su navikli štimat sve po svom. I onda je tu dosta sukoba i svađanja dok se ne naštima kako hoćeš.

A tek kad se te user friendly stvari pokolju međusobno, e to je tek kaos...

Moj odnos prema ubuntuu (odnosno kubuntu konkretno) je više love/hate, neke stvari su mi ok, a oko nekih stvari se i dan danas pitam jesu li oni normalni i zašto su to tako posložili kako jesu...
Kad ti tako kažeš onda treba vjerovati. Jedan si od najjačih na ovom forumu.
Međutim početnici ne vide ispod haube i neznaju šta ima. Oni OS koriste onakav kakav je. A kad nauče mogu promijeniti distru. Ja bih rado bio na Ubuntuu da sa svakom novom inačicom nemam nove probleme koje trebam savladati. I već sam spominjao da mi je s svakim novim Ubuntuom muka iznalaženje načina da mi proradi printer.
A glede pretrpanosti OS-a, slažem se. To sam jednom spominjao na linuxzasve.com. Po tom pitanju je windows dobar, jer je gol (osim nešto korisnih sistemskih alata), a korisnik instalira samo što mu treba..
_________________
-- Davor R. Bergam
Experiments, no experiences!!

Moja web stranica o Linuxu
Postano : 24.02.2009 10:13:03
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#24
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Osobno mi zadnjih par inačica kubuntua ima neke čudne fore, koje znaju živcirati. Kao prvo, eto već njih par sam morao instalirati ispočetka umjesto dist-upgrade, sa 8.04 na 8.10 se sustav čak totalno zblesirao da ga više nisam mogao natjerat da radi, Xi se dignu, i onda kraj priče.

Konačno u 4.2 mi radi autohide. Upravo ga stavih iz backporta. Ali se strgalo par drugih stvari. Ok, to je još beta, no svejedno. Eh, to su te igre...

Inače da, slažem se da je 8.04 poprilično stabilniji i normalniji od 8.10. S druge strane, u 8.10 mi je konačno podržana out-of-the box wireless na laptopu.

A da ne pričam da mi je dvd na laptopu lud već, jer svaki put kad ubacim dvd, udevov nekakav ludi dodatak želi nešto. I to traje koju minutu, a za to vrijeme dvd rošta ko lud, i u logu greške. I što je najljepše, ne mounta ga, nego eto samo malo rošta. Moram još vidit što je tu u igri, i lagano pobrisati.

Ah, nikad na zelenu granu...

Ono, ubuntu je super za totalnog početnika, većina toga radi (mada, kuženje i instalacija nvidia drivera i dalje ne, samo ručni rad, ne znam kakav je ati), ali čim malo dublje zagrebeš, hrpa nečega konfiguriranog tako da ultra ovisi jedno o drugom blokira te danima prije no što skužiš o čemu se radi.

Malo mi je prevelik korak sa usera na powerusera. To mi se ne sviđa. Al eto, već sam dugo na njemu, i ne da mi se sad prebacivat na neku drugu distru. Zahvaljujući debianu ima hrpa već paketiranih stvari, pa onda zažmirim na jedno oko i pustim ga nek ludira...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 24.02.2009 14:11:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#25
Linux Master
Pridružen: 03.01.2005
Od Rijeka
Poruke: 310
Level : 16
HP : 0 / 386
MP : 103 / 21822
EXP : 46
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

c2h5oh je napisao/la:
Ne, nisam jedan od tih. Ti si naveo lose primjere...

http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=485616
http://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=14000

Za ostalo je dovoljno pogledati bugzillu i sve je jasno, tebi nemam vise sto reci. Tko se zanima za pravo stanje moze sam pogledati situaciju.
http://bugzilla.kernel.org/buglist.cgi?quicksearch=hda-intel
http://bugzilla.kernel.org/buglist.cgi?quicksearch=suspend

Citat:

Bergam je napisao/la:
ali mi i dalje nije jasno zašto preporučuješ distru za linix freakove čovjeku koji traži savjet za svoju prvu distru?! To znači da Linux još nije vidio pa kako će se snaći u Archu? Nije li Ubuntu najprikladniji za prvu distru?

Trudim se objasniti da to nisu distribucije za "freakove" vec su jednako prikladne za pocetnike jer razlika je samo u instalaciji (jedna strana ima graficku instalaciju druga nema). I tu instalaciju zaista svatko moze proci! Da budem tocniji govorim o Arch i Debian, dok bi tek preporuka za Gentoo bila previse - zbog silne kompilacije. Radis veliku nepravdu ovim distribucijama ako ih izbjegavas zbog tih laznih pretpostavki, a i sam sebe zakidas jer se radi o jako dobrim, ako ne i najboljim distribucijama.

Sa druge strane nudite Ubuntu, za koji ja tek mislim da je najvece sr*nje ikad napravljeno i pod nikakvim uvjetima ga ne bi preporucio pocetniku. Imao sam ga prilike koristiti prije dva mjeseca na 10 minuta i naisao sam na tako otrovne bugove da moras stvarno dobro poznavati Linux da ih otklonis... ni ne pomisljam na sto bih jos sve naisao da sam ga duze koristio. Da navedem jedan problem, bilo je nemoguce postaviti staticne mrezne postavke, uvijek bi se resetirale na default/DHCP, kako da se pocetnik nosi s time (cak ne bi mogao ni na web da potrazi odgovor)? (za trolove koji misle da umisljam stvari: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager/+bug/259214)
_________________
You need to install an RTFM interface.
Postano : 24.02.2009 15:05:46
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#26
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19890
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Heh, moram priznati da nakon Ibexa i svih tih Ubuntuovih muha i mušica, nekako me Fedora 10-tka ostavila u vrlo ugodnom osjećaju kompaktnosti, rada i discipline

No sto distri - sto ćudi
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 24.02.2009 16:34:20
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Cracker
      Cracker
Re: Koji linux
#27
Linux Master
Pridružen: 22.02.2008
Od ma eto odma iza ćoška :)
Poruke: 161
Level : 11
HP : 0 / 268
MP : 53 / 12705
EXP : 74
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
Mmm, ne znam baš, ubuntu natovari hrpu toga ispod haube što bi kao trebalo biti user friendly, i što ima vlastitu logiku rada i kontrolu, a maheri su navikli štimat sve po svom. I onda je tu dosta sukoba i svađanja dok se ne naštima kako hoćeš.

A tek kad se te user friendly stvari pokolju međusobno, e to je tek kaos...

Moj odnos prema ubuntuu (odnosno kubuntu konkretno) je više love/hate, neke stvari su mi ok, a oko nekih stvari se i dan danas pitam jesu li oni normalni i zašto su to tako posložili kako jesu...


Kad smo vec kod toga, koju ti distru koristis?
_________________
Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
Postano : 24.02.2009 18:07:57
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#28
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Ne tvrdim ja da je ubuntu dar s neba. Daleko od toga, imao sam ja s tim hrpu gnjavaža, u svakoj inačici zbombaju skroz druge fore...

Al ono, Debian mi ima prestare pakete za ono što me zanima, Fedora nema ono što trebam pa bi morao kompajlirati što mi se ne da (makar, ionako se kemijam u dogledno vrijeme kompajlirati dio, ali ne da mi se prešaltavati).

Fedora i RH dok sam čačkao po tome (prije cca 4-5 godina) su imali katastrofalan dio paketnog sustava koji je radio mrežni update, ono smeće od yum-a - želiš vidit koji su paketi dostupni? Op, na net. ?? Zašto??? Želiš vidit što je dio nekog paketa? Op, na net. ??? Zašto??? A tad sam još bio spojen modemom. E, za popizdit. A rpm opet nije imao tako fino riješen update preko neta. Inače sam stasao na RH-u, pa mi je tu dosta vremena bio neki optimum - userfriendly ali se ne nameću, do negdje RH 9, onda su počeli komplicirati, pa sam probao Fedoru i vidio da je isto kompliciranje ko i RH samo nestabilnije...

Mandrake/Mandriva mi nikad nije sjeo. Ne znam, jednostavno preneštouserfriendly a ne moš ništa... Mada, mislim da je ubuntu sad tamo di je mandrake bio prije 5-6 godina. Ne znam kako je sad.

SuSE... Mogli su komotno napravit vlastiti OS, ako hoćeš išta iskonfigurirati, ideš li mimo YaST-a, pitanje je što će radit kako treba. Njemci, što više reć - sve specificirano, striktno i po špagi. Možda se i to promijenilo do sad.

Slackware je tad imao bezveze package management, inače moja prva distra (ako ne računamo simuliranu linux okolinu pod DOS-om koja se pojavila tamo negdje 95-e čini mi se... U DOSu se vrti linux kernel. Nikad nisam uspio dić X-e pod tim, navodno se moglo). Instalacija preko tar.gz arhiva, ali jednom kad instaliraš, nemaš pojma što je čije. Isto ne znam kako je sad.

Gentoo nisam probao, ali nakon podužeg rada ko sistemac, bježim od OS-a di hrpu toga treba kompajlirati. I tako svaki put kad izađe nešto novo ili sa ispravljenim greškama...

Nisam vidio idealnu distru. Neke su više za početnike, neke manje, neke nekome odgovaraju.

No slažem se s anxrcom u jednome - svatko može danas instalirati svaku distru. Pitanje je na čeg će to ličiti, i što i kako nakon instalacije. E to je već druga priča...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 24.02.2009 18:22:53
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#29
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

Cracker je napisao/la:

Kad smo vec kod toga, koju ti distru koristis?


Nije li to vidljivo iz teksta?
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 24.02.2009 18:25:18
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Cracker
      Cracker
Re: Koji linux
#30
Linux Master
Pridružen: 22.02.2008
Od ma eto odma iza ćoška :)
Poruke: 161
Level : 11
HP : 0 / 268
MP : 53 / 12705
EXP : 74
Grupa:
Registered Users
Offline
Kako sam presao na linux koristim ubuntu (od verzije 7.10 - dakle ne bas dugo). Naucio sam dosta toga, ali jos 100 puta toliko moram nauciti kako bi mogao reci da znam nesto o linuxu. Najgori neprijatelj mi je nedostatak vremena zbog posla. Inace. Inace ubuntu mi se svidja zbog apt-get, koji je super za razliku od yum (ili kako li se to vec zove pod fedorom) pomocu kojeg sam jedva instalirao jedan paket i jos sa se dobro namucio dok sam to napravio. Nadalje, svidja mi se koncepcija .deb paketa, dakle sloboda da prilagodjavas, mijenjas itd. Istovremeno se i slazem i ne slazem da je ubuntu za pocetnike! Ovisno o tome na kojoj razini zelis raditi. Moze se dogoditi da instalacija printera ili nekog drugog uredjaja bude nocna mora ako je covjek navikao na windows (iz vlastitog iskustva pricam). S druge strane, svatko mora od nekud krenuti. Mogu reci da ubuntu ima dosta dobru podrsku na Ubuntu-hr. Ljudi su strpljivi i kulturni kao i na ovom forumu.

P.S. Sad ste me opasno zainteresirali s Arc-om... idem prouciti dokumentaciju
_________________
Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
Postano : 24.02.2009 18:28:31
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
<12345>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS