Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
11 korisnika je online (4 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 11

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Koji linux
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Koji linux

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
<12345>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Re: Koji linux
#11
Padawan
Pridružen: 17.01.2009
Od
Poruke: 128
Level : 10
HP : 0 / 233
MP : 42 / 10442
EXP : 35
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

anrxc je napisao/la:
Svatko moze instalirati Slackware, Arch ili Debian.


Moze. Moze i svatko instalirat Dettuxx, ali ne znaci da je za pocetnike.


Citat:
Samo nekoliko primjera, snd-hda-intel je veliki kupus ovih dana i svakodnevno se dodaju novi quirkovi i novi uredaji.


Cudno.. meni to radi oduvijek (od 2.4.xx kernela na Slackware 11). Nisam dosad imao nikakvih problema sa tom zvucnom karticom. Pulseaudio i alsa driveri...


Citat:
xf86-video-intel je do prije par mjeseci (do 2.3.2) imao polomljenu tv-out podrsku na GM965 (uzasno cest cip u laptopima).


Imam intel gma 945, tv-out mi radi 'out-of-the-box'. Treba se koristit 'i810' ili 'intel' driver. Sa 'i810' driverom mi radi i compiz-fusion.


Citat:
Power management (suspend, hibernacija) je stara rana na Linuxu i tu je gotovo pravilo sto novije to vece sanse za uspjeh.


http://www.tuxonice.net/


Citat:
Mozemo tako nabrajati dva dana...

...hardware koji radi? :)


Citat:
mozda je najbolje, ako nije odlucio, da stavi popis svojeg hardvera pa mu se moze tocno reci sto je podrzano, kako i gdje.


Ili, moze jednostavno instalirat linux i onda vidit. Ako mu nesto ne radi, siguran sam da se moze popravit. ;)
Postano : 22.02.2009 20:04:39
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#12
Linux Master
Pridružen: 03.01.2005
Od Rijeka
Poruke: 310
Level : 16
HP : 0 / 386
MP : 103 / 21819
EXP : 46
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:
...hardware koji radi? :)

Aha, a ja sam te primjere naveo onako bezveze? Ne zato sto sam pratio razvoj i poznajem ga u dusu?
Sad mi je jasno tko si, jedan od onih evandelista: "linux je savrsen, na linuxu nema virusa, linux podrzava sav hardver..." -- o da, Sv. Linux koji ce osloboditi nasa racunala.

Citat:
Onaj link na Arch je zlonamjeran. Radi se o distri za stare mačore koji Linux imaju u malom prstu.

Gosp. Zlanamjera kada bi ste prestali izbjegavati terminal emulaltor na vasem desktopu mozda bi ste zaista nesto i naucili o sustavu koji koristite. U tom slucaju dobro bi znali da se iza yum/apt-get krije isti sustav. Toliko da znate pacman je jednako dobar kao to dvoje, stovise brzi i jednostavniji.
Takoder bi vam preporucio da proucite instalaciju softvera na BSD sustavima, onda bi jako dobro znali zasto Slackware korisnici misle da on ima dobar package management. Zar se nikada ne umorite ponavljajuci za drugima jednu te istu pricu "ovo nije za pocetnike, ono nije za pocetnike..." -- Jesu li svi pocetnici isti? Jesu li svi ljudi jednako glupi? Je li iza yum/apt-get jedan te isti kernel + GNU alati?
_________________
You need to install an RTFM interface.
Postano : 23.02.2009 11:16:55
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  semiRocket
      semiRocket
Re: Koji linux
#13
Padawan
Pridružen: 02.02.2009
Od Rijeka, blizu slovenske granice
Poruke: 79
Level : 7
HP : 0 / 170
MP : 26 / 7605
EXP : 83
Grupa:
Registered Users
Offline
Još bih nadodao pod broj [2]...

Sada ti je instaliran windowsow boot loader u MBR (Master Boot Record) dio diska. Sada samo instaliraš linuxe u slobodnu particiju i oni ti sami instaliraju svoj tzv. lilo ili grub (ovisno o distribuciji) boot loader. Koji ti sami detektiraju i dodaju Windows particiju za odabir prilikom bootanja.

Preporučam ti još da nabaviš tzv. Super Grub Disk, boot Cd s kojim možeš podignuti Linuxe ili Windowse neovisno o stanju MBR diska i popraviti ga, u slučaju da se desi neka greška prilikom instalacije u MBR dio diska ili da želiš samo Windowse (što je rijedak slučaj ).

Iz Windowsa lagano možeš vratiti sve kako je bilo naredbom fdisk /mbr (čini mi se ako se dobro sjećam).
Postano : 23.02.2009 13:24:35
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#14
Linux Master
Pridružen: 29.12.2005
Od Šibenik
Poruke: 788
Level : 25
HP : 0 / 607
MP : 262 / 32544
EXP : 30
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

anrxc je napisao/la:

Gosp. Zlanamjera kada bi ste prestali izbjegavati terminal emulaltor na vasem desktopu mozda bi ste zaista nesto i naucili o sustavu koji koristite. U tom slucaju dobro bi znali da se iza yum/apt-get krije isti sustav. Toliko da znate pacman je jednako dobar kao to dvoje, stovise brzi i jednostavniji.
Takoder bi vam preporucio da proucite instalaciju softvera na BSD sustavima, onda bi jako dobro znali zasto Slackware korisnici misle da on ima dobar package management. Zar se nikada ne umorite ponavljajuci za drugima jednu te istu pricu "ovo nije za pocetnike, ono nije za pocetnike..." -- Jesu li svi pocetnici isti? Jesu li svi ljudi jednako glupi? Je li iza yum/apt-get jedan te isti kernel + GNU alati?

U stručnu raspravu se neću upuštati jer nemam dovoljno znanja. Neznam čak ni instalirati Arch da bude funkcionalan kao ova Mandriva koju imam sad.
Ali imam zamjerku na tvoj način obračanja. Nije li neprimjeren? Preporučujem ti linuxzasve.com tamo su takvi ko ti. Meni je ni manje ni više na tom forumu rečenbo da sam kreten, a nitko nije odgovarao zbog toga. Pa ko odgaja ovu dicu?!?
_________________
-- Davor R. Bergam
Experiments, no experiences!!

Moja web stranica o Linuxu
Postano : 23.02.2009 15:14:35
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#15
Linux Master
Pridružen: 03.01.2005
Od Rijeka
Poruke: 310
Level : 16
HP : 0 / 386
MP : 103 / 21819
EXP : 46
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

Bergam je napisao/la:
Ali imam zamjerku na tvoj način obračanja. Nije li neprimjeren?

Ja nemam nikakve zle namjere. U interesu mi je da novi korisnik u sto kracem roku nauci sto vise o novom sustavu, pa cu ja gubiti manje vremena odgovarajuci na ekstremno jednostavna pitanja. Tada ce jedan dan neki od njih preuzeti nase mjesto.
_________________
You need to install an RTFM interface.
Postano : 23.02.2009 17:10:19
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#16
Padawan
Pridružen: 17.01.2009
Od
Poruke: 128
Level : 10
HP : 0 / 233
MP : 42 / 10442
EXP : 35
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

anrxc je napisao/la:
Aha, a ja sam te primjere naveo onako bezveze? Ne zato sto sam pratio razvoj i poznajem ga u dusu?
Sad mi je jasno tko si, jedan od onih evandelista: "linux je savrsen, na linuxu nema virusa, linux podrzava sav hardver..." -- o da, Sv. Linux koji ce osloboditi nasa racunala.


Ne, nisam jedan od tih. Ti si naveo lose primjere...
Postano : 23.02.2009 19:37:37
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#17
Linux Master
Pridružen: 29.12.2005
Od Šibenik
Poruke: 788
Level : 25
HP : 0 / 607
MP : 262 / 32544
EXP : 30
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

anrxc je napisao/la:
Citat:

Bergam je napisao/la:
Ali imam zamjerku na tvoj način obračanja. Nije li neprimjeren?

Ja nemam nikakve zle namjere. U interesu mi je da novi korisnik u sto kracem roku nauci sto vise o novom sustavu, pa cu ja gubiti manje vremena odgovarajuci na ekstremno jednostavna pitanja. Tada ce jedan dan neki od njih preuzeti nase mjesto.

U tom slučaju se ispričavam, ali mi i dalje nije jasno zašto preporučuješ distru za linix freakove čovjeku koji traži savjet za svoju prvu distru?! To znači da Linux još nije vidio pa kako će se snaći u Archu? Nije li Ubuntu najprikladniji za prvu distru?
_________________
-- Davor R. Bergam
Experiments, no experiences!!

Moja web stranica o Linuxu
Postano : 24.02.2009 2:50:03
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#18
Padawan
Pridružen: 28.09.2005
Od Požega
Poruke: 129
Level : 10
HP : 0 / 235
MP : 43 / 12763
EXP : 40
Grupa:
Registered Users
Offline
preporučam ubuntu.

ja sam imao kontakt s linuxom još u vrijeme dok se mandriva zvala mandrake i od tada ništa godinama....

sad sam se vratio i jednostavno mi je sve bilo novo.

pokušao sam s ubuntuom i mislim da je on za početak odlično rješenje.

uz neka sitna samostalna podešenja, koja radiš praktički kao i na windowsu, nisam imao većih problema.

jedino me zeza zvuk.. sve ostalo radi ko metak.


mislim da ti je ubuntu 8.10 najbolji izbor za prvu distru. vrlo lako se postavlja paralelno s widowsom.. tako da prelazak bude što bezbolniji.
_________________
hurt, agony, pain.... love it!!
Postano : 24.02.2009 4:07:22
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#19
Padawan
Pridružen: 28.09.2005
Od Požega
Poruke: 129
Level : 10
HP : 0 / 235
MP : 43 / 12763
EXP : 40
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

anrxc je napisao/la:
Citat:

Bergam je napisao/la:
Ali imam zamjerku na tvoj način obračanja. Nije li neprimjeren?

Ja nemam nikakve zle namjere. U interesu mi je da novi korisnik u sto kracem roku nauci sto vise o novom sustavu, pa cu ja gubiti manje vremena odgovarajuci na ekstremno jednostavna pitanja. Tada ce jedan dan neki od njih preuzeti nase mjesto.


ova opaska ti nije na mjestu. to kao da kažeš početniku u vožnji automobila da odmah sjedne u formulu 1 pa će tako postati bolji vozač.

potpuno pogrešno. mislim da treba startati sa sustavima najprilagođenijim krajnjem korisniku a ubuntu to sigurno je.

po tvojoj logici trebao si mu preporučiti Debian 3.0 pa nek se muči danima i onda napusti linux.
_________________
hurt, agony, pain.... love it!!
Postano : 24.02.2009 4:10:26
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Koji linux
#20
Linux Master
Pridružen: 29.12.2005
Od Šibenik
Poruke: 788
Level : 25
HP : 0 / 607
MP : 262 / 32544
EXP : 30
Grupa:
Registered Users
Offline
Hondo, pametno zboriš i hvala Ti što mi držiš stranu. Ubuntu je definitivno dobar početak, ali i on kao i druge distre može biti i za velike mahere koji poznaju OS "ipod haube".
_________________
-- Davor R. Bergam
Experiments, no experiences!!

Moja web stranica o Linuxu
Postano : 24.02.2009 6:16:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
<12345>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS