Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
15 korisnika je online (7 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 15

više...
HULK-Diskusije - Linux općenito - mirror instalacije
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux općenito
  mirror instalacije

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  everlast
      everlast
mirror instalacije
#1
Regularni posjetitelj
Pridružen: 25.10.2007
Od Pakao
Poruke: 51
Level : 5
HP : 0 / 124
MP : 17 / 6005
EXP : 97
Grupa:
Registered Users
Offline
Pozdrav,

trebam preslikati instalaciju sa jedne masine na 8 njih. Koristim OpenSUSE 11. Opcije su mi slanje byte-by-byte (diskovi su identicni) ili koristenje tar-a da kopiram file sisteme. Ukratko - jako malo znam o mrezama i pitanje je ovo:

kako mogu optimalno preko mreze kopirati instalaciju jednog PC na drugi?

Nasao sam:

http://wiki.freaks-unidos.net/mirror a linux installation

a tamo pise da kod SUSE-a imam probleme jer mi se MAC adrese pisu kao dio imena datoteke.

Ima li itko kakav savjet?
_________________
This is Africa
Postano : 08.05.2009 10:51:15
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: mirror instalacije
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
U kom smislu preslikati? Baš potpuno identično cijeli disk, potpuno identično sadržaj particije, potpuno identično sadržaj FS-a ili isti paketi/programi? Ovisno što ti treba postoje različite metode. No računaj da ćeš na svakom morati naknadno posebno konfigurirati barem mrežne postavke da se ne javljaju svi na isti IP/FQDN, a ovisno o daemonima koje ćeš vrtiti morat ćeš i njih (npr apache i slični).

MAC adrese se pišu kao imena datoteka??? Ili je tu nešto jako čudno ili si možda krivo pročitao? Ujedno, na linku koji si stavio piše "The file you are editing did not exist. Enter its initial information.". Loše postavljen link?
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 08.05.2009 16:27:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  everlast
      everlast
Re: mirror instalacije
#3
Regularni posjetitelj
Pridružen: 25.10.2007
Od Pakao
Poruke: 51
Level : 5
HP : 0 / 124
MP : 17 / 6005
EXP : 97
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
U kom smislu preslikati? Baš potpuno identično cijeli disk, potpuno identično sadržaj particije, potpuno identično sadržaj FS-a ili isti paketi/programi? Ovisno što ti treba postoje različite metode. No računaj da ćeš na svakom morati naknadno posebno konfigurirati barem mrežne postavke da se ne javljaju svi na isti IP/FQDN, a ovisno o daemonima koje ćeš vrtiti morat ćeš i njih (npr apache i slični).


Puno hvala, sve ok ako se trebaju mijenjati postavke (mislim.... bit ce ok kad naucim kako :). Samo da ne moram buildati hrpu aplikacija opet. Na prvom racunalu ima buildanih dosta CAD/CAE/CCM aplikacija (svakakve aplikacije za racunalom podrzano inzenjerstvo, racunalne simulacije mehanike kontinuuma - strojarske stvari), ne instalira mi ih se 8 puta. Znam da mogu napraviti NFS i onda mountati /usr/local (gdje su aplikacije) i lijepo podizati binary-e sa glavnog stroja, ali to nije opcija.

Citat:

slobodan je napisao/la:
MAC adrese se pišu kao imena datoteka??? Ili je tu nešto jako čudno ili si možda krivo pročitao? Ujedno, na linku koji si stavio piše "The file you are editing did not exist. Enter its initial information.". Loše postavljen link?


Link ima razmake pa kad ga kopiram u odgovor, izgubim zadnje dvije rijeci. Evo ga opet:

http://wiki.freaks-unidos.net/mirror%20a%20linux%20installation

Sto se MAC adresa tice, ovo sam dobio kao odgovor na SUSE forumu:
Citat:

Neki lik sa OpenSUSE foruma je napisao/la:
In some older versions of SUSE, the config files for the eth interfaces was named after the mac address ...
(snip)
Since udev has become standard, this has now changed to an entry in

(snip) (rules datoteci)

that contains the MAC address. So you will have to reconfigure the network in the clone.

Koliko sam shvatio, ne moram mijenjati konfiguracijske datoteke za eth interface jer je stvar rijesena, samo na klonu trebam konfigurirati mrezu. To je razumno. Znaci, imam:

ssh -C USER@SOURCE cat /dev/hda >/dev/hda

za byte-by-byte koji je spor i

ssh -C USER@SOURCE tar -c --exclude /proc --exclude /sys / | tar -x

za tar koji je superkul, ali ako imam neke direktorije u zasebnim particijama (to i imam), moram paziti sa tar-om i jos nesto promijeniti.

Dakle, koji je najbolji put? Mozda, s obzirom da tek ucim stvari, da jednostavno opalim byte-by-byte kopiju i bok? Ionako mreza stoji trenutno (radimo na drugim stvarima koje cemo vrtiti na mrezi kasnije), pa nema veze ako se bude snimalo duze (nemam pojma koliko to traje - par dana?)

Hvala puno,
Tomislav
_________________
This is Africa
Postano : 09.05.2009 13:36:29
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: mirror instalacije
#4
Linux Master
Pridružen: 03.01.2005
Od Rijeka
Poruke: 310
Level : 16
HP : 0 / 386
MP : 103 / 21819
EXP : 46
Grupa:
Registered Users
Offline
Ako se radi o lokalnoj mrezi upotrijebi netcat (nc) rade nego ssh. Takoder ga mozes spariti sa dd, sto je cest nacin preslikavanja preko mreze. Evo jedan link da dobijes ideju kako to funkcionira: http://www.novell.com/coolsolutions/feature/19486.html
_________________
You need to install an RTFM interface.
Postano : 09.05.2009 15:03:27
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  everlast
      everlast
Re: mirror instalacije
#5
Regularni posjetitelj
Pridružen: 25.10.2007
Od Pakao
Poruke: 51
Level : 5
HP : 0 / 124
MP : 17 / 6005
EXP : 97
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

anrxc je napisao/la:
Ako se radi o lokalnoj mrezi upotrijebi netcat (nc) rade nego ssh. Takoder ga mozes spariti sa dd, sto je cest nacin preslikavanja preko mreze. Evo jedan link da dobijes ideju kako to funkcionira: http://www.novell.com/coolsolutions/feature/19486.html


Puno hvala! Procitao sam i odlucio sam pratiti taj tutorial. Nadam se da necu polomiti instalaciju. :)) Javim kako je proslo.
_________________
This is Africa
Postano : 10.05.2009 6:07:31
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: mirror instalacije
#6
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54416
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
U slučaju da su isti (identični) diskovi, dd je relativno ok, no ipak preferiram kopiranje na višoj logičkoj razini od čisto prebacivanja bajtova s jednog diska na drugi, bilo da je to u istom bilo u računalima spojenim mrežom.

Umjesto kombiniranja dd i nc, radije baci pogled na rsync. On je upravo napravljen za ovakve stvari koje tebi trebaju - preslikavanje sadržaja diska s jednog računala na drugo. Na taj način možeš na svakom računalu imati oblikovane particije kako ti odgovara, a rsync kopira "samo" strukturu direktorija, prava pristupa i naravno same podatke. U biti, slično kao i tar, samo što rsync kuži pojavu razlika između kopiranih podataka, tako da njim možeš raditi kontinuirano preslikavanje diskova - prebacuje samo stvari koje su različite.

Znači, na jednom izvorišnom računalu imaš instaliran SW. Rsyncom ga prvi put prebaciš na ostala računala. Rsync će prvo napraviti kompletno kopiranje strukture direktorija i podatke. Nakon toga, u slučaju da se na izvorišnom računalu tijekom daljnjeg rada nešto promjeni, rsync će napraviti update na ostalim računalima, ali ovaj put samo promjene, a ne cijeli disk.

Predviđen je i kao daemon, tako da ga možeš recimo pokrenuti kad su računala najmanje aktivna, da u miru sinhronizira stanja na diskovima pojedinih računala. I naravno, konfiguracija, što kopirati gdje i slično.

Inače, kad stavljaš linkove, pogledaj dok editiraš poruku retke s alatima iznad prozora teksta. Vidjet ćeš gumbić na kom je slika lanca. Stisni to, ubaci link, zatim te pita koji će se tekst pojaviti za taj link i to je to. I onda dobiješ rezultat kao ja gore za rsync - izgleda čisto i uredno, a nema problema s razmacima u tekstu linka.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 10.05.2009 9:34:45
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS