Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
14 korisnika je online (5 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 14

više...
HULK-Diskusije - Linux općenito - Časopis VIDI - Open Source rubrika
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux općenito
  Časopis VIDI - Open Source rubrika

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
1234>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  ReiKo
      ReiKo
Časopis VIDI - Open Source rubrika
#1
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Pozdrav,

Evo pošto me jedan član ovog foruma lijepo zamolio (ili inicirao ;) ) da otvorim ovaj topic koji bi imao sličnu svrhu kao i onaj na forumu LinuxZaSve - prijedlozi, komentari,sugestije i pitanja u vezi "Open Source" rubrike.

Naime, ako niste znali, već 3 mjeseca VIDI ima stalnu rubriku "Open Source" koja redovito donosi na 10+ stranica recenzije Linux distribucija, aplikacija otvorenog koda, i intervjue s raznim ličnostima s domaće i inozemne open source scene.

Osim toga u planu imam i vodiče, članke o povijesti linuxa, članke za početnike i programere kao i sve vezano ne samo uz otvorene sustave i aplikacije otvorenog koda - nego sve vezano uz njihovu primjenu,modificiranje, korištenje i slično.

Inače, topic LinuxZaSve možete naći ovdje : http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=2460&sid=3b896f31729a5dcf2b578311e38cb00a


Ovo je jako dobra prilika da zajedno gradimo ovu rubriku koja je ruku na srce, jedina prava ozbiljnija open source rubrika u domaćim IT časopisima.

Autori, a pogotovo urednici nemaju naviku da komuniciraju sa svojim čitateljima, no ja sam u poptunosti uzeo jedan drukčiji pristup te sam spreman skupa s vama razrađivati i saslušati vaše prijedloge i ostale stvari koje imate za reći.

Zajedno smo jači :)

Hvala.
Postano : 09.06.2009 19:06:18
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54370
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Kupio sam zadnji broj Vidia i pročitao. Teme su ok, i vjerojatno su zanimljive desktop korisnicima, no meni kao sysadminu zasad još fali sadržaja. Koliko vidim, vjerojatno je takva situacija i programerima. Vjerujem da će u dogledno vrijeme biti bolje.

Kao glasnogovornik HULK-a, osvrnuo bih se na intervju s osnivačem linuxzasve, Ivanom Galgociem. Znam da će ovo zvučati kao napuhivanje i pokazivanje ordenja, ali mislim da bi radi korektnosti i potpune informacije ipak trebalo napomenuti par stvari.

Citat:
Također, redovno se lokalno održavaju razna manja predavanja, radionice, razmjene vještina, install festovi i sl. na kojima trenutno prednjače kontinuirane akcije u Zagrebu, Osijeku i Rijeci.


HULK kao neprofitna udruga građana, s ciljem promocije linuxa te otvorenog koda, osnovana je 1996. godine, te sa svojim podružnicama u Osijeku, Rijeci, Karlovcu (kao najaktivnije podružnice), već godinama održava predavanja, radionice, razmjene vještina, install festove, lokalizacijske maratone, prezentaciju linuxa na štandu na Info sajmu (koji je uprava Velesajma nažalost ukinula), zatim sudjelovanje na konferencijama vezanim za linux i open source - osim naravno centralne CLUC/DORS treba pomenuti i Oracle konferencije koje organizira HrOUG na kojima naši članovi često sudjeluju kao predavači, te konferencija "Jednostavno linux" koju smo održali prije par godina, a posvećena je prvenstveno poslovnim korisnicima.

Citat:
Neke se tribine već i održavaju, ali u manjim sredinama.


Osim tribina te gore navedenih aktivnosti, aktivni smo u svim domaćim informatičkim časopisima, te smo se par puta pojavili i u emisijama domaćih TV postaja. HULK sudjeluje i u više različitih projekata vezanih za otvoreni kod, a članstvom u Hrvatskom Zavodu za Norme svojim glasom trudimo se usmjeriti ISO/OSI standarde k otvorenosti za koju se dotična tijela zalažu, barem u imenu.

HULK je nekako kroz godine orijentaciju stavio više na informatičke profesionalce i poslovni svijet, stoga dosta aktivnosti možda i nije toliko poznato javnosti. To je šteta jer se na svakoj godišnjoj skupštini koja se uredno najavi te je otvorena za sve posjetitelje, bez obzira bili članovi HULK-a ili ne, raspravlja upravo o tome što se učinilo u prethodnom razdoblju te koji su planovi za budućnost. Stoga bih preporučio svim zainteresiranima za linux i otvoreni kod da dođu, te svojom nazočnošću, komentarima, prijedlozima i naravno kritikama, potpomognu da cijelokupna linux zajednica, kako bi se to u političkim govorima reklo, kroči naprijed u svijetlu budućnost.

Linuxzasve tim se usmjerio više (zasad koliko vidim) na kućne korisnike, područje koje smo mi nažalost zbog pomanjkanja resursa zanemarili zadnjih godina, te bi se moglo reći da time svi zajedno pokrivamo široko područje informatike. Nadam se da ćemo u budućnosti razviti još bolju međusobnu koordinaciju i komunikaciju, te zajednički učiniti linux te otvoreni kod razumljivim i dostupnim svima.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 22.06.2009 18:44:21
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#3
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19870
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

Znam da će ovo zvučati kao napuhivanje i pokazivanje ordenja, ali mislim...
.
.
.
Linuxzasve tim se usmjerio više (zasad koliko vidim) na kućne korisnike, područje koje smo mi nažalost zbog pomanjkanja resursa zanemarili zadnjih godina, te bi se moglo reći da time svi zajedno pokrivamo široko područje informatike. Nadam se da ćemo u budućnosti razviti još bolju međusobnu koordinaciju i komunikaciju, te zajednički učiniti linux te otvoreni kod razumljivim i dostupnim svima.


Ništa ne napuhavaš, čak dapače!

Smisao svih nas je da pokažemo i dokažemo kako je Linux i FOSS hvale vrijedan na mnogim područjima i svi mi zapravo mnogo radimo da se tabui oko ovih tema konačno maknu!

Stoga u VIDI-ju treba prikazivati baš sve aspekte Linuxa i FOSSa u nas, jer svi radimo mnogo i sa srcem.

Pozz.
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 23.06.2009 9:51:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  ReiKo
      ReiKo
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#4
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
Kupio sam zadnji broj Vidia i pročitao. Teme su ok, i vjerojatno su zanimljive desktop korisnicima, no meni kao sysadminu zasad još fali sadržaja. Koliko vidim, vjerojatno je takva situacija i programerima. Vjerujem da će u dogledno vrijeme biti bolje.

Kao glasnogovornik HULK-a, osvrnuo bih se na intervju s osnivačem linuxzasve, Ivanom Galgociem. Znam da će ovo zvučati kao napuhivanje i pokazivanje ordenja, ali mislim da bi radi korektnosti i potpune informacije ipak trebalo napomenuti par stvari.

Citat:
Također, redovno se lokalno održavaju razna manja predavanja, radionice, razmjene vještina, install festovi i sl. na kojima trenutno prednjače kontinuirane akcije u Zagrebu, Osijeku i Rijeci.


HULK kao neprofitna udruga građana, s ciljem promocije linuxa te otvorenog koda, osnovana je 1996. godine, te sa svojim podružnicama u Osijeku, Rijeci, Karlovcu (kao najaktivnije podružnice), već godinama održava predavanja, radionice, razmjene vještina, install festove, lokalizacijske maratone, prezentaciju linuxa na štandu na Info sajmu (koji je uprava Velesajma nažalost ukinula), zatim sudjelovanje na konferencijama vezanim za linux i open source - osim naravno centralne CLUC/DORS treba pomenuti i Oracle konferencije koje organizira HrOUG na kojima naši članovi često sudjeluju kao predavači, te konferencija "Jednostavno linux" koju smo održali prije par godina, a posvećena je prvenstveno poslovnim korisnicima.

Citat:
Neke se tribine već i održavaju, ali u manjim sredinama.


Osim tribina te gore navedenih aktivnosti, aktivni smo u svim domaćim informatičkim časopisima, te smo se par puta pojavili i u emisijama domaćih TV postaja. HULK sudjeluje i u više različitih projekata vezanih za otvoreni kod, a članstvom u Hrvatskom Zavodu za Norme svojim glasom trudimo se usmjeriti ISO/OSI standarde k otvorenosti za koju se dotična tijela zalažu, barem u imenu.

HULK je nekako kroz godine orijentaciju stavio više na informatičke profesionalce i poslovni svijet, stoga dosta aktivnosti možda i nije toliko poznato javnosti. To je šteta jer se na svakoj godišnjoj skupštini koja se uredno najavi te je otvorena za sve posjetitelje, bez obzira bili članovi HULK-a ili ne, raspravlja upravo o tome što se učinilo u prethodnom razdoblju te koji su planovi za budućnost. Stoga bih preporučio svim zainteresiranima za linux i otvoreni kod da dođu, te svojom nazočnošću, komentarima, prijedlozima i naravno kritikama, potpomognu da cijelokupna linux zajednica, kako bi se to u političkim govorima reklo, kroči naprijed u svijetlu budućnost.

Linuxzasve tim se usmjerio više (zasad koliko vidim) na kućne korisnike, područje koje smo mi nažalost zbog pomanjkanja resursa zanemarili zadnjih godina, te bi se moglo reći da time svi zajedno pokrivamo široko područje informatike. Nadam se da ćemo u budućnosti razviti još bolju međusobnu koordinaciju i komunikaciju, te zajednički učiniti linux te otvoreni kod razumljivim i dostupnim svima.


Hvala na informacijama, inače koliko sam upoznat referiraš se na informacije koje je dao g. Ivan Galgoci?

Svakako lijepo od tebe da si dodatno demistificirao te stvari, no eto siguran sam kako je Ivan dao sve od sebe da nama da što je bolje i kvalitetnije informacije, slažeš se ? :) Na to ja kao urednik nikako nisam mogao utjecati, pošto je to njegov interview :)


Inače što se tiče naprednijih tema, sugeriram ti da pogledaš forum na LinuxZaSve s ovom temom koju sam naveo u svojem prvom postu ovdije, razvila se jako dobra diskusija koju želim potaknuti ovdije - znači brainstorming ideje i zamisli kao i sugestije tema koje želite vidjeti u časopisu.

Balansiranje sadržaja za početnike (stvaranje nove baze korisnika, popunjavanje dodatne, širenje FOSS-a i razbijanje mitova i strahova o Linuxu ) kao i onaj za napredne ( da mogu biti u toku s naprednijim segmentima open sourcea i njegovim novitetima, te pročitati koji zgodan tekst koji je više za "Linux veterane") - mi je prioritet.

No na kraju krajeva se sve svodi na to da ste mi vi kao zajednica jedna velika potpora, i naglašavam ovakvu komunikaciju na relaciji : autor - čitatelji ima jako malo autora, stoga je super da smo je ostvarili i tako mogu usmjeriti svoje daljnje tekstove bolje i preciznije.
Postano : 23.06.2009 18:38:57
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  ReiKo
      ReiKo
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#5
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Upravo u tekućem broju VIDIja koji je na kioscima :

VIDI 160 : http://www.vidilab.com/digitalvidi/arhi ... /index.php

Open Source rubrika :

OpenSUSE
XAMPP
FCKeditor
MusE
Kdenlive
Ktouch

Interview : UBUNTU HR – Miroslav Sabljić
Postano : 30.06.2009 7:32:16
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  ReiKo
      ReiKo
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#6
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Novi broj VIDIja: http://www.vidilab.com/digitalvidi/arhi ... /index.php

Open Source rubrika između ostalog donosi:

- PuppyLinux recenziju
- VLC recenziju
- Interview s Jimom Zemlinom iz Linux Foundationa

Uživajte, svakako očekujem vaše komentare. Nakon ovog broja krećem u realizaciju nekih od vaših sugestija :)
Postano : 29.07.2009 14:49:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  ReiKo
      ReiKo
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#7
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Ispričavam se no nisam mogao editirati svoj post, naime link na Digital VIDI izdanje je:

Novi broj časopisa VIDI
Postano : 29.07.2009 14:51:36
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  ReiKo
      ReiKo
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#8
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Novi broj časopisa "VIDI" je na kioscima:
[url]http://www.vidilab.com/digitalvidi/arhiva/vidi163/index.php[/url]

Open Source rubrika:

Recenzije:

- Frostwire
- Gspot
- OpenOffice
- SimplyMEPIS

Interview:

- HULK Osijek

Uživajte :)
Postano : 28.09.2009 7:05:19
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  ReiKo
      ReiKo
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#9
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Sorry, evo ovo je pravi link tagovi nešto ne rade :) a nemogu editirati svoj post :)


http://www.vidilab.com/digitalvidi/arhiva/vidi163/index.php

Uživajte! :)
Postano : 28.09.2009 7:10:28
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  ReiKo
      ReiKo
Re: Časopis VIDI - Open Source rubrika
#10
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 09.01.2009
Od
Poruke: 37
Level : 4
HP : 0 / 96
MP : 12 / 4306
EXP : 85
Grupa:
Registered Users
Offline
Novi broj časopisa "VIDI" :

[url]http://www.vidilab.com/digitalvidi/arhiva/vidi164/index.php[/url]

Uživajte! :)
Postano : 28.10.2009 18:55:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
1234>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS