Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
16 korisnika je online (8 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 16

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  malcho
      malcho
Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#1
Upravo došao
Pridružen: 14.01.2010
Od
Poruke: 3
Level : 1
HP : 0 / 2
MP : 1 / 113
EXP : 10
Grupa:
Registered Users
Offline
Pozdrav svim Linuxašima kojima sam se i ja pridružio prije evo nekoliko dana. Moje znanje o Linuxu ograničava se na koje dizanje preko LIVE cda ili spašavanje fajlova preko programa na bazi Linuxa. Nakon nekoliko godina hoću-neću raspoloženja prema opciji prelaska na Linux, konačno sam učinio i taj korak i u potpunosti pobrisao Win. Za moj prvi stalni Linux odlučio sam se za Mandrivu 2009 One, KDE verzija. S obzirom da sam imao problema sa nekoliko posljednjih instalacija WIndowsa, to je ostavila posljedice i na instalaciju Linuxa (negdje je u nekom registryu ostalo zapisanu da boota windows, pa windows, pa windows... a nijednog od windowsa nema), što sam riješio formatiranjem oba diska. Prvo što mi se svidjelo kod Mandrive jeste što sučelje, čini mi se ovako na prvu da se može personalizirati do detalja, barem što se tiče desktopa, menija, panela... tako da je ovo prvi put da volim sjesti za komp i da mi je sve ono "po mjeri". Prijatno me iznenadilo i to, da spremne za korištenje imam sve osnove programe koji mi trebaju, te jednostavnost downloada i instalacije preko ovog managera (već sam si skinuo koji programčić). No, naišao sam i na neke problemčiće, koje ćete mi vi, nadam se, pomoći da riješim :
1. Kao što sam već rekao, instalirao sam par programa preko "Install & Remove Software" kojeg otvaram iz KDE menija ili Lancelot Launchera. Međutim, s obzirom da je na netu mnogo veći izbor linux programa, zanima me kako instalirati program nakon što ga downloadam sa neke stranice?
2. Da li je Linux software unverzalan za sve distribucije?
3. Krenuo ja da malo personalizujem svoj desktop ( ), i tako ukinem onaj panel i malo razmjestim widgetse, i sad spustim Firefox na desktop. I dug mi onaj naziv () i reko, ajd da to skratim. I krenuo ja da čačkam, ne d'o mi đavo mira, i odem desni klik ------> Icon Settings --------> Application tab i tu pod Name promijenim i odjednom nestade Firefox. (). Nema ga ni na desktopu, ni na Lancelotu, ni u kom meniju, nigdje gdje je prije bilo. Koristim sad ovaj Konqueror, nije loš, možda ga i nastavim koristiti ali volio bih imati i Firefox. Al kako ga naći?
4. Imam disk od 160GB i disk od 40 GB. I ja, rodila me majka i mene i pamet ovu moju, instaliram Linux na ovaj od 160GB bez da ga podijelim na particije, već sve na jednoj i sa nje mi se sada boota linux i to mi je sistemska. Naravno, sada koliko sam vidio ne mogu koristiti taj disk i taj slobodni prostor jer je tu instaliram Linux? Zbog iste stvari nne mogu smanjiti tu particiju i dodati još neku kojoj ću moći pristupiti? Pretpostavljam da je jedina opcija reinstalacija sistema, al reko ako slučajno znate za neku drugu opciju?
Toliko za sada , Hvala vam unaprijed na odgovorima kojih će nadam se biti. Puno pozdrava!
Postano : 14.01.2010 20:05:07
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54385
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Za većinu pitanja preporučam ti wiki u kojoj možeš naći odgovore na dosta svojih pitanja.

Citat:

1. Kao što sam već rekao, instalirao sam par programa preko "Install & Remove Software" kojeg otvaram iz KDE menija ili Lancelot Launchera. Međutim, s obzirom da je na netu mnogo veći izbor linux programa, zanima me kako instalirati program nakon što ga downloadam sa neke stranice?


Ne postoji univerzalan odgovor. Prvo pogledaj da li ti je taj program dostupan preko instalacijskog programa, zatim pogledaj na netu da li je taj program dostupan kao paket (to je ono što instalacijski program skine s neta, raspakira i instalira), a tek onda skidaj s neke stranice. Zašto? Zato što ćeš većinu toga što skidaš sa tih nekih stranica morati kompajlirati. Uglavnom postoji dokumentacija koju slože autori, ali ne mora bit, a čak i ako postoji, može biti netrivijalno za početnika.

Citat:

2. Da li je Linux software unverzalan za sve distribucije?


Nešto je, nešto nije. U pravilu, ako nije u obliku paketa za tvoju distribuciju (konkretno Mandriva rpm), radije skini source koji se mora kompajlirati nego već kompajlirano, jer postoji mogućnost da tvoj sustav nema ono što treba već kompajliranom programu.

Citat:

3. odjednom nestade Firefox. (). Nema ga ni na desktopu, ni na Lancelotu, ni u kom meniju, nigdje gdje je prije bilo. Koristim sad ovaj Konqueror, nije loš, možda ga i nastavim koristiti ali volio bih imati i Firefox. Al kako ga naći?


Ne koristim KDE desktop na taj način (ne stavljam stvari na njega) ali ako mi nešto fali a nema u menijima, piknem ALT+F2 i utipkam ime programa.

Citat:

4. Imam disk od 160GB i disk od 40 GB. I ja, rodila me majka i mene i pamet ovu moju, instaliram Linux na ovaj od 160GB bez da ga podijelim na particije, već sve na jednoj i sa nje mi se sada boota linux i to mi je sistemska. Naravno, sada koliko sam vidio ne mogu koristiti taj disk i taj slobodni prostor jer je tu instaliram Linux? Zbog iste stvari nne mogu smanjiti tu particiju i dodati još neku kojoj ću moći pristupiti? Pretpostavljam da je jedina opcija reinstalacija sistema, al reko ako slučajno znate za neku drugu opciju?


Što točno želiš napraviti? Postoje alati za promjenu veličine particija.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 15.01.2010 3:28:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  malcho
      malcho
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#3
Upravo došao
Pridružen: 14.01.2010
Od
Poruke: 3
Level : 1
HP : 0 / 2
MP : 1 / 113
EXP : 10
Grupa:
Registered Users
Offline
Hvala, na odgovorima Slobodane, ja skinem taj paket sa rpm ekstenzijom i problem i jeste što ne znam šta dalje da radim sa njim?

Što se tiče particija, s obzirom da mi je linux instaliran na particiju od 160 GB pa imam mnogo neiskorištenog prostora tu koji ne mogu iskoristiti (koliko sam ja shvatio) jer je Linux na nju innstaliran. Postoji li mogućnost da se ta particija smanji kako bi na istom disku mogao napraviti novu?

No, prije toga, iskrsao mi je sad novi problem i još hitniji. Ovo mi je 6,7 paljenje sistema i ovo je prvi put da mi se ovo desi. Naime, kad sam upalio sistem nije mi se loadovala ona klasična tema, niti desktop kakav sam ostavio, ni wallpaper čak. Kada mi se otvorila Mandriva dobio sam kao plavu pozadinu u uglu sa kvadratićem od 9 polja. Internet browser sam otvorio preko desnog klika (i to zamislite koji mi otvori? Da, da, FIrefox :D) i na desnom kliku inače imam opcije za otvaranje nekih programa, konzoile, prekid sesije itd... Nešto move, resize...itd... što se odnosi na ove prozore koje otvorim. Šta mi se desilo? Kako da vratim stvari u normalu?
Postano : 15.01.2010 5:49:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54385
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

malcho je napisao/la:
Hvala, na odgovorima Slobodane, ja skinem taj paket sa rpm ekstenzijom i problem i jeste što ne znam šta dalje da radim sa njim?


Kao root (ne znam da li Mandriva na sebi ima skonfigurirano sudo ko pod ubuntuom):
rpm -i ime_paketa.rpm

Inače, Mandriva, ko i dosta poznatih distri, ima JAKO dobru dokumentaciju, mislim da čak ima i nešto na Hrvatskom, pa baci pogled na njihove stranice. Imaš hrpu FAQ-ova, HOWTO i slično, koji će te naučiti osnovama rada.

Citat:

Što se tiče particija, s obzirom da mi je linux instaliran na particiju od 160 GB pa imam mnogo neiskorištenog prostora tu koji ne mogu iskoristiti (koliko sam ja shvatio) jer je Linux na nju innstaliran. Postoji li mogućnost da se ta particija smanji kako bi na istom disku mogao napraviti novu?


Kao što sam već rekao, postoje alati za promjenu veličina particija. Ne znam što ovih dana postoji pod win za to osim default disk managera, a pod linuxom postoji isto više alata, pogledaj na Mandriva stranicama upute za instalaciju, sigurno ima govora i o tome.

Za ovo treće nemam pojma, ne kužim baš najbolje što ti se dogodilo, a i ne koristim Mandrivu, možda ti je najbolje pitati na njihovim forumima. Znam samo da pod kubuntuom imam već neko vrijeme čudnih problema s KDE-om i konfiguracijom, otprilike slične finte ko i ti, da je odjednom odlučio promjeniti izgled nekih stvari, i uskoro se rješavam KDE-a kao glavnog desktopa i stavljam stumpwm.

Dosta mi je tih GUI gluposti... Ne, ne preporučam ti stumpwm, to nije za početnike.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 15.01.2010 6:25:09
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#5
Linux Master
Pridružen: 29.12.2005
Od Šibenik
Poruke: 788
Level : 25
HP : 0 / 607
MP : 262 / 32525
EXP : 30
Grupa:
Registered Users
Offline
rpm se instalira običnim dvoklikom. Komanda rpm se radi kao kao su. Dakle upišeš su pita te admin (ne account) pwd i to je to. Sa komandom visudo se može useru dati admin ovlasti i tada radi sudo.
_________________
-- Davor R. Bergam
Experiments, no experiences!!

Moja web stranica o Linuxu
Postano : 15.01.2010 9:55:00
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  malcho
      malcho
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#6
Upravo došao
Pridružen: 14.01.2010
Od
Poruke: 3
Level : 1
HP : 0 / 2
MP : 1 / 113
EXP : 10
Grupa:
Registered Users
Offline
Problem sa desktopom sam riješio reinstalacijom, s obziom da sam morao zbog particija.

No, evo novog izazova za mene. Instalacija TV Tunera. Radi se o WinFast TV2000 TV Tuneru. Na internetu je mnogo sadržaja o instalaciji tv tunera, čak i konkretno ovog modela, čak i konkretno na mandrivu. I, zaista sam čitao sve to, ali jednostavno još nisam ušao u foru da bih kao početnik skontao kako da to uradim. Znam da bi vjerovatno bilo bolje kad bih istraživao sam kako nekoliko dana, ali počinje Australian Open ( )i stvarno bih volio što prije osposobiti ovo. Pa, ako bi mi neko mogao onako maksimalno laički objasniti šta trebam uraditi?
Postano : 17.01.2010 19:44:49
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  knoliver
      knoliver
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#7
Regularni posjetitelj
Pridružen: 05.01.2006
Od sjever-sjeveroistok
Poruke: 49
Level : 5
HP : 0 / 120
MP : 16 / 6455
EXP : 82
Grupa:
Registered Users
Offline
Nisi trebao reistalirati sustav. Dobro ti je slobodan rekao, ima alata za particioniranje, npr. qparted (imaš ga i na listi za instalaciju). Mandriva ti može koristiti uobičajen desktop na tri načina:
a) OSNOVNO, kao kod svježe instaliraš (bez ikakve 3d akceleracije),
b) 3D ubrzano s CompizFusion-om (ono kao kod Viste Aero samo sa gro više mogućnosti) i
c) 3D ubrzano s Metisse-om (slično Compizu, upravo ono što si ti imao s devet radnih površina).

b) i c) se naknadno uključuju u Mandriva Control Centeru, u rubrici Hardware (čini mi se).

Hm, čini mi se da je tvoja kartica analogna!? Nemam iskustva s tim, ali imam s USB DVB-T karticama.

Ovdje: http://wiki.open.hr/index.php/Linux_hardver_Leadtek_Winfast_TV2000_XP

je navedeno da sve radi out-of-the-box. Što konkretno tebe muči?
Ne radi uopće ili ne znaš s kojim programom gledat?
_________________
Oliver M.
Postano : 19.01.2010 16:47:13
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  knoliver
      knoliver
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#8
Regularni posjetitelj
Pridružen: 05.01.2006
Od sjever-sjeveroistok
Poruke: 49
Level : 5
HP : 0 / 120
MP : 16 / 6455
EXP : 82
Grupa:
Registered Users
Offline
Pogledaj ovdje:
http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Main_Page
Centar za TV na Linuxu!
_________________
Oliver M.
Postano : 19.01.2010 16:54:17
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Prvi dojmovi i pitanja, Mandriva 2009.
#9
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19877
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Poz, ja sam pisao na WIkiju za ovu TV karticu jer se uredno vrtila na Linuxu.

Znači ne trebaš nikakve drivere. Pikneš karticu u PCI slot, ukjlučiš računalo i instaliraš neki od programa za gledanje TV-a.

vjerujem da i XBMC vrti analogne kartice.

u podešavanjia u programu treba samo podesiti ispravnu putanju uređaja, koja je obično /dev/video0 i za radio /dev/radio0

ne sjećam se u čemu sam gledal Tv, mislim u tvtime programu
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 22.01.2010 9:48:25
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS