Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
24 korisnika je online (19 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 24

više...
HULK-Diskusije - Programiranje - C, C++, C#, Python
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Programiranje
  C, C++, C#, Python

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
<123>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread Ocijenjeno:  1 Glasovi
Re: C, C++, C#, Python
#11
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54100
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Zapravo, ako ćemo bit precizni, GCC je skraćenica od GNU Compiler Collection, odnosno skup gnu kompajlera. Sasvim slučajno je slična skraćenica i gcc koja je zapravo gnu c compiler.

No kao što kaže
gcc --help
postoji opcija
-x Specify the language of the following input files Permissible languages include: c c++ assembler none 'none' means revert to the default behavior of guessing the language based on the file's extension

Znači, gcc zapravo radi "inteligentnu stvar". Ako ga pozoveš sa gcc program.c skužit će (odnosno probati skužiti) da je u pitanju C source, i skompajlirati (odnosno gcc će pozvati "C kompajlerski podmodul") sa C kompajlerom. Ali ako mu proslijediš recimo -x c++ onda će ga skompajlirati sa C++ kompajlerom...

U biti, prvo se pozove parser koji prođe kroz sve .h i .c datoteke koje su logički povezane, pospoji ih u jedan i procesira po potrebi, a C kompajler će samo producirati object code (ili čisto konvertirati C u asemblerski kod koji se zatim može asemblerom pretvoriti u object code ovisno o našim potrebama), koji zatim linker treba finiširati do kraja (pospojiti s drugim object code elementima i/ili gotovim library rutinama u raznim libovima, izgenerirati odgovarajući ELF header te sve to nakraju spremiti u odgovarajuću datoteku koju poslije toga nazivamo program), ali ajd nekompliciranja radi, gcc će kompajlirati C source i kreirati program... Ista je priča i za c++ te ostale jezike koje GCC podržava...

Inače, GCC skup kompajlera sadrži podršku za nekoliko različitih jezika, a koji su dostupni ovisi o distribuciji te instaliranim paketima.

Da li učiti C, C++ ili python...? Pa... najbolje je barem malo poznavati sve od njih, tek tad možeš znati što od njih ti zapravo treba, a ako se OP misli baviti profesionalno programiranjem ionako će u svojim projektima koristiti više od jednog programskog jezika (pod tim podrazumijevam i skriptne jezike kao što su sh i perl), tako da ih u biti sve treba znati...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 27.05.2006 9:59:48
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  centar137
      centar137
Re: C, C++, C#, Python
#12
Padawan
Pridružen: 21.01.2006
Od
Poruke: 143
Level : 11
HP : 0 / 250
MP : 47 / 13278
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
Ja imam u planu napisat matematicki program za rjesavanje oko 20 tipova zadataka (sa oko 100-tinjak formula) po mogucnosti s GUI-om, a poslije mozda dodam i trening mod (primjer zadatak i upises rezultate da vidis jel znas) i mozda, veliko mozda profesor dio (nesto kao pisanje testa na racunalu -tj korisnik bi mogao sam dodati svoje zadatke)

pa kad vidim primjere koda u C++ u C

C++
#include
using namespace std;

int main()
{
cout << "Hello" << endl;
return 0;
}

C
#include
int main(void)
{
printf("Hello\n");
return 0;
}

cini mi se da C ima logicnije naredbe.
Ako je C++ bolji zasto je kernel pisan u C-u?
Kako napisati GUI za C?
Sta se tice GUI-a jel ga bolje i/ili lakse pisat u C-u ili C++?
_________________
Debian HR forum
Postano : 30.05.2006 3:52:57
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  centar137
      centar137
Re: C, C++, C#, Python
#13
Padawan
Pridružen: 21.01.2006
Od
Poruke: 143
Level : 11
HP : 0 / 250
MP : 47 / 13278
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
Da ponudim odgovore na neka svoja pitanja:
Objektno programiranje je nesto kao da se program podijeli na dijelove (objekte) koji rade svoj posao (nije bitno kako, vec samo da rade), a taj objekt je moguce zamijeniti
Demistificirani C++ kosta (tako mi kaze prijatelj) 250 kn.
Vjerujem da je knjiga dobra, ali mi se ne svidja sta ima zajebancija - "(na primjer, ona vam neće pomoći da opljačkate banku i umaknete Interpolu)." i srbizma (trebalo bi pisat "pomoci opljackati banku").

Sta je garbage collection?

Stara pitanja jos uvijek stoje:
Ako je C++ bolji zasto je kernel pisan u C-u?
Jel bolje i/ili lakse napisat GUI u C-u ili C++?
_________________
Debian HR forum
Postano : 31.05.2006 3:22:31
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: C, C++, C#, Python
#14
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54100
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Ona dva primjera za C i C++ koja si stavio su bezveze, jer su prejednostavni i u njima se uopće ne vide mogućnosti pojedinog jezika. Potrebno je dosta razumijevanja pojedinog jezika da bi razumio temeljne razlike između cout i printf.

Objektno programiranje je način razmišljanja koji kaže da se svaki problem može utrpati u objekt koji ima neke svoje karakteristike te funkcije koje rade na tim karakteristikama. U dijelu problema je to točno, no objektno programiranje nije riješenje za sve.

O tome koja sve "razmišljanja" (odnosno programing paradigms) postoje, možeš vidjeti ovdje. Ne postoji univerzalna metoda, tako da ovisno o problemu treba primjeniti odgovarajuću metodu ili čak i programski jezik, jer su različiti programski jezici prilagođeni različitim metodama. Tako je C proceduralni jezik, C++ objektni (IMHO bastard proceduralnog i objektnog koncepta, pravi čisti objektni jezik je smalltalk), C# je MSova reakcija na javu a oba su objektna, a python je funkcionalni jezik.

Naravno, u svakom od tih programskih jezika možeš osim njegovog glavnog "razmišljanja" koristiti i druge, ali u pravilu znatno teže. AFAIK ako baš želiš jezik koji brije po čim više različitih "razmišljanja", onda posegni za lisp grupacijom jezika (Scheme, Common Lisp...), IMHO naravno...

Što se C++ knjiga tiče, na netu ih ima hrpa, ali... su sve na engleskom. Inače, znanje je uvijek skupo, a takva je i situacija sa stručnim knjigama, no s druge strane pogledaj po gradskim knjižnicama, vjerojatno neka ima tu knjigu.

Garbage collection je sustav upravljanja memorijom. U nekim programskim jezicima moraš sam paziti na to gdje se i na koji način nalaze podaci kojima u danom trenutku čačka tvoj program (neki od takvih su Pascal, C, C++), a u drugim jezicima se sam jezik brine o tome (lisp jezici su to prvi uveli prije cca 20+ godina, a u današnje vrijeme to imaju i mlađi jezici kao što su java i C#). Prednost garbage collection sustava je da programer više ne mora brinuti oko raznih memory leak problema jer sam jezik brine o dostupnosti podataka i memorije, a mana je što su to "univerzalne" implementacije upravljanja memorijom u ponekim okolnostima sporije no što bi to bilo da se takav sustav implementira za specifične potrebe.

Ni C ni C++ nisu bolji, nego je svaki dobar za nešto. I C i C++ mogu čačkati direktno po hardveraju, ali C++ zbog objektnih elemenata uvodi dosta overheada pri radu sa funkcijama i sličnim internim stvarima, pa je u neku ruku sporiji. Ali nema neke specijalne prepreke da se ne može i u njemu pisati kernel. Osim naravno volje samih programera...

Što se GUI-a tiče, zgodniji je C++ zato jer je GUI po svom konceptu bliži ideji objekata kojima se manipulira. No gtk i Gnome su pokazatelj da to nije neka specijalna prepreka (oba su pisana u C, ali se u kodu vidi da su programeri ipak implementirali svoju varijantu objektne metodologije...).
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 31.05.2006 3:55:32
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  centar137
      centar137
Re: C, C++, C#, Python
#15
Padawan
Pridružen: 21.01.2006
Od
Poruke: 143
Level : 11
HP : 0 / 250
MP : 47 / 13278
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
Danas sam procito 250 str iz knjige C++ za apsolutne pocetnike.
Sad mi se C++ cini laksim. Ali knjiga je bas za apsolutne pocetnike - ja je prokuzio bez koristenja racunala (bio sam na putu).
Knjiga je pretezno za windowse (pogotovu kod crtanja kruznica).
Opet nema nista o GUI-u! Jel u knjizi Demistificirani C++ ima sta o GUI-u (unixoidi i windowsi).
Koja je razlika izmedju cout i printf, a koja izmedju cin i scanf?
_________________
Debian HR forum
Postano : 01.06.2006 15:31:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  J4Ck
      J4Ck
Re: C, C++, C#, Python
#16
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 26.04.2006
Od
Poruke: 33
Level : 4
HP : 0 / 87
MP : 11 / 4577
EXP : 50
Grupa:
Registered Users
Offline
Po meni je knjiga "Demistificirani C++" bezveze, jer sve što piše u toj knjizi a i više se može naći i besplatno na netu (naravno je potrebno znati engleski)
Postano : 01.06.2006 17:20:22
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: C, C++, C#, Python
#17
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54100
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

centar137 je napisao/la:
Danas sam procito 250 str iz knjige C++ za apsolutne pocetnike.
Sad mi se C++ cini laksim. Ali knjiga je bas za apsolutne pocetnike - ja je prokuzio bez koristenja racunala (bio sam na putu).


Potraži na netu "Thinking in C++"... Može se besplatno skinuti u čini mi se PDF formatu...

Citat:

Knjiga je pretezno za windowse (pogotovu kod crtanja kruznica).
Opet nema nista o GUI-u! Jel u knjizi Demistificirani C++ ima sta o GUI-u (unixoidi i windowsi).


Nemam pojma, nisam čitao knjigu. Što se GUI-a tiče, potraži na netu. Sam jezik C++ i GUI su dvije različite stvari, i nema nekog specijalnog razloga zašto bi u knjizi za učenje C++ trebalo biti nešto o GUI.

Citat:

Koja je razlika izmedju cout i printf, a koja izmedju cin i scanf?


Za te detalje možeš komotno i sam potražiti po netu, a pogledaj i knjigu koju sam ti preporučio.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 02.06.2006 2:27:42
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  centar137
      centar137
Re: C, C++, C#, Python
#18
Padawan
Pridružen: 21.01.2006
Od
Poruke: 143
Level : 11
HP : 0 / 250
MP : 47 / 13278
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

Nemam pojma, nisam čitao knjigu. Što se GUI-a tiče, potraži na netu. Sam jezik C++ i GUI su dvije različite stvari, i nema nekog specijalnog razloga zašto bi u knjizi za učenje C++ trebalo biti nešto o GUI.


Da jesu razlicite stvari ali (po meni) su dosta korisne stvari kad se kombiniraju.
Sta se tice mog programa, u njemu ce biti brze i lakse raditi u naredbenom retku vec u GUI ali ljudi su navikli raditi s misem i to im se cini laksim, tako da bi mi dobro dosla knjiga koja sadrzi nesto i o pravljenju GUI-a u C++
_________________
Debian HR forum
Postano : 03.06.2006 6:10:37
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: C, C++, C#, Python
#19
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54100
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Onda traži literaturu koja se bavi izradom GUI-a a ne programiranjem u C++, jer ti je bitno poznavati API a onda se to lako (ako znaš jezik) implementira u nekom programskom jeziku.

Osim toga, o kojem GUI-u je riječ? Qt/KDE? Gnome? Neki treći? Nije svejedno, velike su interne razlike između različitih GUI-a koji se koriste pod X-ima. I sa Qt/KDE i sa Gnome dolazi hrpa dobre dokumentacije u kojoj ti u detalje piše sve što bi te zanimalo.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 04.06.2006 4:44:22
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  centar137
      centar137
Re: C, C++, C#, Python
#20
Padawan
Pridružen: 21.01.2006
Od
Poruke: 143
Level : 11
HP : 0 / 250
MP : 47 / 13278
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
Mislio sam na KDE i na winGUI (win je onako usputno).
Ja sam posve mislio da je to drugacije (napises program i onda usputno mu dodas GUI):
Kada sam imao u skolu izborno programiranje (ja jedini bio iz tehnicke skole) radili smo Pascal (kojeg sam ocijenio losim zbog toga sto se pise u naredbnenog retku) i VisuaBasic (mozda 3 lekcije). U VB je bilo lako napisat program - nacrtas sucelje i picis dalje.
U Mrezi (Bug sestra) iz 5. mjeseca sam vidio opis razvojnog alata Lazarus (open source Delphi).
Za Lazarus kazu da je "trenutno najlaksi alat za razvoj ozbiljnih grafickih aplikacija na unixoidnim sustavima" i da je "uz minimalne ili nikakve izmjene, aplicakciju je moguce prevesti za windowse ili unixoidne sustave"
ALI Lazarus je za pisanje programa u Pascalu!
Sto je VisualC++?
Jel postoji nesto kao Lazarus (razvojno okruzenje), ali za C/C++?
_________________
Debian HR forum
Postano : 04.06.2006 7:29:38
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
<123>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS