Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
8 korisnika je online (4 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 8

više...
HULK-Diskusije - Linux općenito - Fedora Core 6
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux općenito
  Fedora Core 6

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  knoliver
      knoliver
Fedora Core 6
#1
Regularni posjetitelj
Pridružen: 05.01.2006
Od sjever-sjeveroistok
Poruke: 49
Level : 5
HP : 0 / 120
MP : 16 / 6457
EXP : 82
Grupa:
Registered Users
Offline
Pozdrav!
Kod frenda sam instalirao Fedoru i nikako je nemrem "natjerati" da se podigne. Diže se samo do pola! Instalirao sam je dva puta i opet ista stvar! Stane na djelu "sendmail". Imao sam je instaliranu na svome kompjuteru i sve je radilo kako treba. Da li možda s tim ima veze mrezna kartica koju on ima, a ja nemam? Ako ima, čudno mi je jer me nije ništa pitalo kod instalacije za konfiguraciju mreže. Mada me naročito ne čudi jer se njegov komp nekako kao "opire" instalaciji Linuxa. Mandriva je radila, ali kako mu nije radio printer, a ja našao drajvere za njega. Kako su testirani samo na FC6, odlučismo je instalirat! Kad ono, nastao problem sa početka priče.
_________________
Oliver M.
Postano : 10.01.2007 19:15:42
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Fedora Core 6
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54400
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Opire se...

- Gdje točno stane?
- Koje točno poruke ispisuje?
- Kako si konfigurirao slanje e-mail poruka pri instalaciji?
- Kako si konfigurirao mrežu pri instalaciji?
- Da li si se pokušao prebaciti u neku drugu virtualnu konzolu, da li ti tamo ispisuje kakve poruke i da li možeš doći do prompta? Ako ne znaš kako se prebacivati po virtualnim konzolama, stiskaj ALT + F(1 - 12) i gledaj što se događa dok se fedora boota.

Moraš napisati detalje, jer ti inače nitko ne može pomoći, osim naravno ako samo tražiš rame za plakanje, a u tom slučaju ti mogu reći da potpuno razumijem tvoj problem i da imaš moju moralnu podršku.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 11.01.2007 2:21:24
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  knoliver
      knoliver
Re: Fedora Core 6
#3
Regularni posjetitelj
Pridružen: 05.01.2006
Od sjever-sjeveroistok
Poruke: 49
Level : 5
HP : 0 / 120
MP : 16 / 6457
EXP : 82
Grupa:
Registered Users
Offline
... evo detalja:

1. neda se prebaciti u terminal,
2. koliko se sjećam kod instalacije nisam konfigurirao mrežu, to uvijek ostavim za poslije; radio sam kao i kod sebe gdje je sve radilo kak treba
3. nisam konfigurirao ni e-poštu
4. neke karakteristične poruke kod podizanja:
"Pokretanje sučelja eth0: određivanje IP protokola za eth0........nije uspjela; veza nije prisutna, provjerite kabel
.
.
.
.
.
yum - updatesd: " Evo, stane na ovom mjestu! A onaj "kotačić" na gornjem desnom kutu (kao kod Mozille Firefox) se prestane vrtit.
Koliko god da se čeka ne događa se ništa. Nakon ponovljene instalacije isto!

Čitao sam da je pametno isključiti module koji se učitavaju kod dizanja, a ne koriste se! Update ne dolazi u obzir jer je veza modemska, 56k. Kako to napraviti ako ne mogu uključiti terminal? Da li bi s nekom live distrom trebao preraditi neku konfiguracijsku datoteku? Ili sve ispočetka, ali ovaj put dobro iskonfigurirati mrežu? Ili jednostavno staviti nešto drugo; neku drugu distru!

Hvala na moralnoj podršci!
_________________
Oliver M.
Postano : 13.01.2007 9:35:15
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Fedora Core 6
#4
Linux Master
Pridružen: 09.01.2005
Od Zagreb
Poruke: 372
Level : 17
HP : 0 / 424
MP : 124 / 23942
EXP : 96
Grupa:
Registered Users
Offline
Probaj izvući mrežni kabel ako je kartici.
Ako to ne uspije onda ovako

1. ubaci cd-1 ili dvd od fc6
2. kad izbaci onaj naredbeni redak upiši
linux-rescue i enter
3. gledaj i prati
4. moraš se chrootati (čitaj sa ekrana)
5. sad si root
6. chkconfig yum-updatesd off i enter (to gasi program koji ti ostane visiti)

sad exit i restartaj komp

Ima i drugi način da putem gruba kernelu kažeš da boota u init 1 ako to ti je možda i kompliciranije.
Postano : 13.01.2007 9:55:04
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Fedora Core 6
#5
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54400
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Ma sigurno se može prebacivati između pojedinih virtualnih konzola. Ako ne radi sa ALT+F(1-12) onda radi sa CTRL+ALT-F(1-12) - ovo drugo ako su dignuti X-i. Na taj način možeš doći do jedne od konzola di sistem ispisuje detaljnije poruke pri bootanju.

Ovisno o tome koliko imaš RAM-a, module koji se dignu a ne rade ništa u biti možeš i ostaviti. Zauzeće rama nije nešto veliko (par megi), a linux kernel je dovoljno pametan da ne koristi nešto što mu ne treba.

Inače, kako linux distre imaju sustav pokretanja modula koji im trebaju, tako isto imaju u sklopu tog sustava i blokiranje dizanja pojedinih modula. Tako da ako si 100% siguran da ti neki od modula ne treba, možeš ga u tom sustavu "označiti" da ga linux ne pokreće. No za dobar dio modula razlog zašto su podignuti je što je linux detektirao HW za koji mu trebaju ti moduli, ili tim modulima koje treba za HW trebaju neki dodatni moduli, pa samo izgleda da ih ništa ne koristi. S obzirom da se sustavi za međuovisnost modula i pokretanje istih ponešto razlikuju među distrama, a ja već dosta dugo ne koristim rpm bazirane distre kao što je to Fedora, tu ti ne mogu previše pomoći, ali zato Fedora ima opsežnu dokumentaciju po tom pitanju, a imaš i ostatak neta na raspolaganju...

Ako misliš optimizirati sustav, ima hrpa drugih stvari di možeš dobiti puno više na performansama i manjoj potrošnji RAM-a nego što je to uklanjanje pokrenutih modula, zato bolje reci što te točno smeta.

Znaš kako u narodu kažu, ne popravljaj tamo di nije kvar...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 13.01.2007 10:32:31
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  knoliver
      knoliver
Re: Fedora Core 6
#6
Regularni posjetitelj
Pridružen: 05.01.2006
Od sjever-sjeveroistok
Poruke: 49
Level : 5
HP : 0 / 120
MP : 16 / 6457
EXP : 82
Grupa:
Registered Users
Offline
taivanac, probat ću!

Moguće je da se može. Idem baš sad kod frenda da se sam uvjerim i probat to sredit. Inace, zadnji put je on pokusavao, ali ne mogu 100% garantirat da je stisnuo prave tipke. To što kažeš za module stoji, slažem se s tobom. Nisam mislio na njihovo blokiranje radi uštede rama nego ako možda koji radi problem i blokira dizanje, ako je to ovdje slučaj. Ne znam ... Može li koji modul, a i sam kernel biti bagovit? Nisam mislio općenito, to je sigurno bar malo. Nego dovoljno bagovit da nekad i na nekoj mašini radi problem?

A jel bi možda imali kakvog efekta ako izvadim mrežnu? Možda ne bi stalo jer se ne bi pokrenuo taj modul?
_________________
Oliver M.
Postano : 15.01.2007 13:33:52
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Fedora Core 6
#7
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54400
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

knoliver wrote:
To što kažeš za module stoji, slažem se s tobom. Nisam mislio na njihovo blokiranje radi uštede rama nego ako možda koji radi problem i blokira dizanje, ako je to ovdje slučaj. Ne znam ... Može li koji modul, a i sam kernel biti bagovit? Nisam mislio općenito, to je sigurno bar malo. Nego dovoljno bagovit da nekad i na nekoj mašini radi problem?


Naravno. Ne postoji 100% siguran software, no zbog kompleksnosti računala i količine i vrste različitih stvari koje su aktivne u isto vrijeme, problemi mogu biti posvuda. Bolje bi bilo da kažeš u čemu je točno problem. Ako misliš na ovaj tvoj slučaj, rekao bih da je prije problem u konfiguraciji pojedinih servisa a ne modula kernela.

Ako uspiješ bootati stroj do kraja, pogledaj u /var/log/dmesg ima li kakvih poruka o greškama. A ako ne, pogledaj po virtualnim konzolama, na jednoj od njih mora biti neka detaljnija poruka od ovoga što si do sad stavio. Ali ako detaljnije poruke nema, onda je jedino što je preostalo da po netu potražiš da li i drugi korisnici te verzije Fedore imaju takve probleme i koje bi moglo biti rješenje...

Citat:

A jel bi možda imali kakvog efekta ako izvadim mrežnu? Možda ne bi stalo jer se ne bi pokrenuo taj modul?


Bez obzira da li postoji fizički mrežni interface (mrežna kartica), linux uvijek digne jedan virtualni mrežni interface zvan loopback na adresi 127.0.0.1, jer hrpa stvari koje se vrte traži barem nekakav interface za normalni rad. Ono što želim reći je da tvoja greška vjerojatno nije do mrežne kartice nego ili do ovog programa koji blokira (yum, jel?) ili do konfiguracije mrežne.

Ajd za svaki slučaj promjeni konfiguraciju mrežne u nešto defaultno tipa

IP: 192.168.0.1
netmask: 255.255.255.0
GW: 192.168.0.1

ištekaj sve mrežne kablove, modeme (v92, isdn, adsl) i slično, pa vidi da li se pri bootanju javlja problem.

Ujedno, pusti yum nek se vrti jedno 10 minuta (radi par mrežnih timeouta). Ako i nakon 10 minuta ništa od priče, onda nije problem u mrežnoj konfiguraciji nego ili u tom yumu ili u nečemu na što se yum poziva ili o čemu ovisi...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 16.01.2007 2:19:52
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Fedora Core 6
#8
Upravo došao
Pridružen: 22.01.2007
Od
Poruke: 1
Level : 1
HP : 0 / 0
MP : 0 / 0
EXP : 0
Grupa:
Registered Users
Offline
Fedora Core 6 je 10000000 bolja od Viste
Postano : 22.01.2007 14:01:32
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS