Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
7 korisnika je online (4 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 7

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - instalacija Ubuntu 7.04 - problem
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  instalacija Ubuntu 7.04 - problem

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
123>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread Ocijenjeno:  3 Glasovi
instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#1
Upravo došao
Pridružen: 04.05.2007
Od Rijeka
Poruke: 12
Level : 2
HP : 0 / 31
MP : 4 / 1561
EXP : 25
Grupa:
Registered Users
Offline
Pozdrav svima!

Imam problem, mada je to vjerojatno rezultat moga neznanja.

Imam WinXP OS. Imam 2 hard diska sa NTFS sistemom i externi hard disk koji je spojen preko USB. Mislio sam instalirati Ubuntu na taj externi hard disk, pošto matična ploča podržava boot sa vanjskih i USB jedinica.

Našao sam negdje preko Google da je bolje koristiti Alternate verziju ako se X želi instalirati na hard disk. Skinuo sam sa neta Alternate verziju i probao instalirati. Particionirao sam externi disk pošto sam na njega mislio instalirati Ubuntu. Disk je veličine 160gb i napravio sam dvije particije. Jedna je Ext3 a druga swap s time da je Swap velik 6gb. U stvari tako je instalacija sama napravila diskove pošto sam odabarao da sam particionira prazan prostor. Izabrao sam da sučelje bude englesko i tipkovnica hrvatska s time da sam odabrao onu opcije gdje kaže nešto u stilu "use ?? for quotes".
E sad, osnovni problem je taj da kada dodjem do faze gdje treba utipkati ime vlasnika-korisnika nisam u mogućnosti utipkati ništa osim brojeva. Kada stisnem bilo koje slovo, kursor na ekranu ne reagira. Tu instalacija staje jer ne dozvoljava nastavak bez user name, a tamo ne mogu upisati ništa osim brojki, a navodno treba biti prvi znak malo slovo (bar tako kaže instalacija). Jednostavno ne znam kako to riješiti. Čak sam probavao izabrati druge mogućnosti za CRO tipkovnicu ali ništa.

Pošto sam već napravio ovoliki post, pitao bih za pomoć-savjet za još neke stvari.
Kakve bi particije bilo najbolje napraviti na takvom disku?
Da li bi moglo biti problema ako instaliram Ubuntu na externi HD?
Na što posebno moram obratiti pažnju ako ne želim upropastiti postojeći OS pošto imam poprilično podataka na 2 NTFS diska?
Da li je ovaj način instalacije uopće pametan ili biste sugerirali nešto drukčiji pristup?

Ovo je prvi puta da pokušavam instalaciju X-a tako da ne zamjerite ako su neka pitanja "glupa" te bih Vas molio za bilo kakav savjet ili sugestiju vezanu uz instalaciju X-a kao drugog OS-a na mojoj mašini.

Razlog instalacije je isključivo edukativne prirode, pošto imam želju učiti odnosno "naučiti" X.

Najbolje bi bilo da imam prazan stroj pa da sam dolazim do nekih stvari reinstalacijama kada bih nešto zeznuo ali pošto je situacija nešto drukčija onda moram paziti da si ne sredim ostatak stroja (čitaj WinXP OS).

Hvala Vam unaprijed na pomoći i dobronamjernim savjetima!

Hrki
_________________
Vino ne opije čovjeka, čovjek se opije sam.
Postano : 07.05.2007 10:00:54
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  hrvooje
      hrvooje
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#2
Linux Master
Pridružen: 07.12.2006
Od vinkovci
Poruke: 225
Level : 14
HP : 0 / 325
MP : 75 / 16548
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
odgovor na prvo pitanje


VAŽNO: ukoliko ćete koristiti alternate verziju, morate koristiti američki (ili neki drugi) raspored tipkovnice prilikom instalacije. Hrvatski, slovenski, bosanski, srpski i vjerovatno još poneki, rasporedi nisu ispravni i nećete moći završiti instalaciju.
Postano : 07.05.2007 10:18:58
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#3
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54454
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

hrki je napisao/la:
Našao sam negdje preko Google da je bolje koristiti Alternate verziju ako se X želi instalirati na hard disk.


Ne X nego linux. X-i (odnosno punim nazivom X11 Window Manager) su samo grafičko sučelje za linux. Za razliku od win di je grafičko sučelje neodvojivi dio OS-a, kod linuxa to nije slučaj, i linux će uredno raditi i bez X-a. Doduše, nećeš moći koristiti GUI programe (barem ne direktno) ali takve konfiguracije su serverske.

Citat:

E sad, osnovni problem je taj da kada dodjem do faze gdje treba utipkati ime vlasnika-korisnika nisam u mogućnosti utipkati ništa osim brojeva. Kada stisnem bilo koje slovo, kursor na ekranu ne reagira. Tu instalacija staje jer ne dozvoljava nastavak bez user name, a tamo ne mogu upisati ništa osim brojki, a navodno treba biti prvi znak malo slovo (bar tako kaže instalacija). Jednostavno ne znam kako to riješiti. Čak sam probavao izabrati druge mogućnosti za CRO tipkovnicu ali ništa.


Da, to je problem i u prethodnoj verziji Alternate CD/DVD-a Ubuntua, odabereš li bilo što drugo od US tipkovnice, ništa od cijele priče, i možeš kuckati samo brojeve. Zašto to nisu do sad ispravili, ne bih znao, no to nije problem samo za hrvatsku tipkovnicu nego i za bilo koje druge koje nisu US...

Citat:

Pošto sam već napravio ovoliki post, pitao bih za pomoć-savjet za još neke stvari.
Kakve bi particije bilo najbolje napraviti na takvom disku?


Trebaju ti minimalno 2 particije, jedna za OS, jedna za swap. To je uvjet. Bilo kakva druga kombinacija pod uvjetom da postoje minimalno te 2 particije je moguća i ovisi o tvojim potrebama. Ako ćeš koristiti linux samo radi čačkanja, desktopa i slično, te 2 particije su ti dovoljne. Ako imaš ispod 1 GB RAM stavi da ti je swap do otprilike duplo veći nego količina RAM, a iznad 1 GB ti je u većini slučajeva dovoljno 1 GB. Npr, imam 2 GB RAM-a i sasvim mi je dovoljno 512 MB swapa.

Citat:

Da li bi moglo biti problema ako instaliram Ubuntu na externi HD?


Pogledaj ovdje

Citat:

Na što posebno moram obratiti pažnju ako ne želim upropastiti postojeći OS pošto imam poprilično podataka na 2 NTFS diska?


Da ne odabereš krive diskove/particije pri instalaciji. Ubuntu neće dirati postojeće NTFS diskove osim ako mu ti to eksplicitno ne narediš. Ujedno potraži informacije o instalaciji boot loadera (grub) i odluči se di ćeš ga staviti - na disketu ili MBR glavnog diska, ili ćeš odrediti da je USB disk primarni boot kako to u linku koji sam ti stavio ekipa komentira, a u tom slučaju ćeš staviti grub na MBR USB diska.

Citat:

Da li je ovaj način instalacije uopće pametan ili biste sugerirali nešto drukčiji pristup?


Očekuj slabije performanse nego preko internih diskova (ovisno o disku i USB kontroleru koji imaš možda i ne toliko slabije). No osim toga, ako ćeš malo čačkati po linuxu i viditi kako to izgleda, bit će ti bolje i brže nego preko live distribucije. Barem nećeš morati reparticionirati postojeće interne diskove.

Ali ako se ikad odlučiš da ti je linux super i da želš malo ozbiljnije čačkati po njemu, preporučam instalaciju na neki interni disk, što radi performansi, a što radi toga što dosta eksternih USB kućišta nema baš dobro hlađenje, pa se disk može u najgorem slučaju pregrijati i crknuti...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 07.05.2007 10:35:02
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#4
Upravo došao
Pridružen: 04.05.2007
Od Rijeka
Poruke: 12
Level : 2
HP : 0 / 31
MP : 4 / 1561
EXP : 25
Grupa:
Registered Users
Offline
Hvala na prijedlozima, sugestijama i ispravkama!

@hrvooje
hvala

@Slobodan
Koristio sam odredjeno vrijeme Live CD i sad sam to jednostavno htio staviti na HD.. što zbog update-a što zbog toga da ne moram svaki puta ponovno namještati odredjene stvari.. :D

Da li će biti problema ako instalaciju napravim sa Desktop verzije ili baš moram sa Alternate?
Ako napravim sa alternate i odaberem US tipkovnicu, da li je moguće to poslije izmijeniti?
Da li je bolje Boot loader staviti na disketu ili na USB disk ili na primarni (interni) HD, odnosno u čemu je razlika?
Htio sam napraviti tako da jednostavno kad isključim USB HD iz struje da automatski digne XP, a kad je USB HD upaljen da mi ponudi izbor da li želim XP ili Ubuntu.

Hvala!

Hrki
_________________
Vino ne opije čovjeka, čovjek se opije sam.
Postano : 07.05.2007 11:04:35
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#5
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54454
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

Da li će biti problema ako instalaciju napravim sa Desktop verzije ili baš moram sa Alternate?


Nisam siguran. Mislim da bi ti i Desktop verzija trebala ponuditi željenu instalaciju, osobno sam trošio Alternate jer mi je trebalo za LVM (logical volume management), nešto što tebi ne treba.

Citat:

Ako napravim sa alternate i odaberem US tipkovnicu, da li je moguće to poslije izmijeniti?


Da.

Citat:

Da li je bolje Boot loader staviti na disketu ili na USB disk ili na primarni (interni) HD, odnosno u čemu je razlika?
Htio sam napraviti tako da jednostavno kad isključim USB HD iz struje da automatski digne XP, a kad je USB HD upaljen da mi ponudi izbor da li želim XP ili Ubuntu.


U tom slučaju najbolje ti je u BIOS-u staviti da ti primarno boota sa USB-a a zatim sa internih diskova, i instalirati grub na MBR USB diska. Na taj način ćeš postići da ti linux neće dirati interne diskove, te ako ne uštekaš USB disk dići će se win kao da ništa nije bilo, a ako pri bootanju kompa uštekaš USB, dići će se grub meni koji će ti ponuditi bootanje bilo win bilo linuxa (ako ga tako skonfiguriraš).
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 07.05.2007 11:42:06
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#6
Upravo došao
Pridružen: 04.05.2007
Od Rijeka
Poruke: 12
Level : 2
HP : 0 / 31
MP : 4 / 1561
EXP : 25
Grupa:
Registered Users
Offline
Hvala!

Javim kako je prošlo.

Hrki
_________________
Vino ne opije čovjeka, čovjek se opije sam.
Postano : 07.05.2007 11:51:13
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#7
Upravo došao
Pridružen: 04.05.2007
Od Rijeka
Poruke: 12
Level : 2
HP : 0 / 31
MP : 4 / 1561
EXP : 25
Grupa:
Registered Users
Offline
Pozdrav svima!

Evo javljam se nakon nekog vremena.. konačno sam našao slobodnog vremena za instalaciju Ubuntua na pc..
Naletio sam na ogromne probleme.. čak sam mislio da ću morati napraviti reinstalaciju WinXP-a.. :(
Naime, o čemu se radi..
Instalirao sam Ubuntu na poseban hdd.. instalacija je prošla u redu ali je nastao problem kod restarta pc-a.. GRUB nije uopće pokazao izbornik za OS.. crni ekran sa blinkajućim kursorom u gornjem lijevom uglu..
Imam 3 hdd na pc-u.. Sata2, preko scasi controlera.. mislim da je možda problem u tome..
Konfiguracija je slijedeća..
c2d 6600
mb Intel 975
2Gb ddr2
3xhdd sygate 250gb sata2 16mb cache
nvidia 7950

diskovi su na RAID controleru Matrix..

ne znam u čemu je problem.. molim Vas ako imate kakav savjet ili sugestiju..

Unaprijed hvala!

Hrki
_________________
Vino ne opije čovjeka, čovjek se opije sam.
Postano : 16.06.2007 18:35:06
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#8
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54454
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

Instalirao sam Ubuntu na poseban hdd.. instalacija je prošla u redu ali je nastao problem kod restarta pc-a.. GRUB nije uopće pokazao izbornik za OS.. crni ekran sa blinkajućim kursorom u gornjem lijevom uglu..


Nisi pri/nakon instalacije mjenjao konfiguracije diskova? Gdje si točno instalirao grub? Na glavni disk koji se prvi boota ili na neki sporedni?

Citat:

Imam 3 hdd na pc-u.. Sata2, preko scasi controlera.. mislim da je možda problem u tome..


Najveći problem od svega je što je ovo nemoguće. Ili imaš sata kontroler na kojemu su sata diskovi, ili imaš scsi kontroler na kojemu su scsi diskovi. Ne možeš imati sata diskove na scsi kontroleru, niti scsi diskove na sata kontroleru. Osim ako je taj kontroler ne samo scsi nego i sata. Je li to u pitanju? Linux zna prikazati da se radi o scsi kontroleru samo zato što se za sata kontrolere rad mapira preko scsi podsustava, pogotovo kad je raid u pitanju. Ali to NE znači da imaš scsi kontroler!

Citat:

Konfiguracija je slijedeća..
c2d 6600
mb Intel 975
2Gb ddr2
3xhdd sygate 250gb sata2 16mb cache
nvidia 7950

diskovi su na RAID controleru Matrix..


Da li to znači da su ta 3 diska pogonjena u biti u RAID, a ne da su svaki za sebe? Jer ako da, onda je u tome problem. Kako je većina onboard sata kontrolera software raid, da bi se taj raid inicijalizirao, treba prvo dići driver za raid, a ne možeš ga dići ako se već kernel ne digne, a ne možeš dići kernel ako se ne digne grub, koji se ne može dići jer nema driver za raid... Ne znam kako win rješava taj problem, ali vjerojatno u prvi disk raida utrpaju osim bootloadera i driver, tako da se to prvo inicijalizira a zatim se digne raid kako treba i nastavi boot.

Doduše, naletio sam na ovaj link, samo imaj na umu da ovo nije baš početnički trivijalno.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 17.06.2007 5:06:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#9
Upravo došao
Pridružen: 04.05.2007
Od Rijeka
Poruke: 12
Level : 2
HP : 0 / 31
MP : 4 / 1561
EXP : 25
Grupa:
Registered Users
Offline
pozdrav :D

@ Slobodan

nisam mjenjao konfiguracije diskova. GRUB sam instalirao na glavni disk koji se prvi boota..
nije scasi controler, nego raid controler.. moja greška :)
RAID controler postoji ali diskovi nisu u raidu nego je svaki za sebe

hdd1 - 2particije
hdd2 - 1 particija
hdd3 - 3 particije - Ext3 /
- Ext3 /home
- swap
_________________
Vino ne opije čovjeka, čovjek se opije sam.
Postano : 17.06.2007 7:00:29
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: instalacija Ubuntu 7.04 - problem
#10
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54454
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

nisam mjenjao konfiguracije diskova. GRUB sam instalirao na glavni disk koji se prvi boota..


I baš si ga stavio u master boot record odnosno MBR prvog diska koji se boota? Jer prazan ekran s kursorom koji blinka znači da grub nije u stanju pročitati svoj boot kod i pokrenuti se kako treba. E sad, zašto je to problem, teško je reći kad ne baca nikakvu grešku. Taj disk na kom je linux, uštekan je, bios ga prepozna, pod win je radio ok? Napravio si normalnu instalaciju, nije bilo nikakvih grešaka?

Citat:

nije scasi controler, nego raid controler.. moja greška :)


Mislio sam da ti je to greška u tipkanju, no kako si ju opet ponovio, izgleda da nije. Daklem, nije scasi nego scsi.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 17.06.2007 7:32:19
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
123>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS