Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
15 korisnika je online (9 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 15

više...
HULK-Diskusije - Općenito - FREEbsd i Solaris
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Općenito
  FREEbsd i Solaris

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
FREEbsd i Solaris
#1
Padawan
Pridružen: 28.09.2005
Od Požega
Poruke: 129
Level : 10
HP : 0 / 235
MP : 43 / 12705
EXP : 40
Grupa:
Registered Users
Offline
pozdrav...

ovako interesiraju me freebsd i Solaris operativni sustavi.

znam da su dio Unix obitelji i free bsd koristi apple za svoj os no interesiraju me inpresije onih koji su pokretali te osove....

što mislite o njima i dali je stvarno sloaris najbolja distra na svijetu kako ga Sun hvali ili je to samo jedna prosječna unix distra bez nekih osobitih posebnosti.
_________________
hurt, agony, pain.... love it!!
Postano : 27.07.2007 16:32:16
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: FREEbsd i Solaris
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Apple koristi varijantu BSD-a poznatu po imenu Darwin, naravno prerađenu za njihove potrebe, a ne FreeBSD koji je druga varijanta BSD-a. AFAIK, Darwin je forkan sa FreeBSD-a za PowerPC platformu, a Appleovci su ga preuzeli prije nešto godina, preradili za svoje potrebe, a sad se OS X (koji baš više i nema toliko veze sa originalnim Darwinom nakon svih tih prerada) vrti na Intel procesorima...

FreeBSD nisam koristio, ekipa kaže da je ok, o Darwinu znam još manje, a Solaris...

Solaris je super na Sun hardveraju. Fakat radi ko zvijer i za neke serverske stvari tipa velike baze (reda parsto GB i više) i/ili puno korisnika koji gaze po stroju (apache sa hrpom korisničkih sajtova) radi dobro i pod velikim loadima (npr. 50), radio sam sa takvim stvarima, i toplo ga preporučam u takvim okolinama. Sun kante sa solarisom 10 podržavaju bez problema i HW i SW virtualizaciju online, i zbilja je skalabilno i ok diše pod velikim opterećenjima. Instaliraš, posložiš, otvoriš za korisnike, i ovisno o korisnicima tu i tamo paziš što se događa.

Ali na PC kanti (pod tim mislim i na regularne desktop PC-e i na serverske PC-e) ipak nije baš toliko ok, i ovisno o potrebama bolje stavi linux ili neki od BSD-ova. Solaris ipak nije za x86 platformu, ma koliko mi šutjeli o tome...

Naravno, ako ćeš samo čačkati po tome i viditi kako izgleda, slobodno ga stavi na PC, ili čak na virtualac tipa vmware i slično.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 27.07.2007 19:36:41
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  tomorad
      tomorad
Re: FREEbsd i Solaris
#3
Padawan
Pridružen: 01.06.2005
Od Zelene Zagorje
Poruke: 111
Level : 9
HP : 0 / 213
MP : 37 / 11766
EXP : 55
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
Solaris je super na Sun hardveraju. Fakat radi ko zvijer i za neke serverske stvari tipa velike baze (reda parsto GB i više) i/ili puno korisnika koji gaze po stroju (apache sa hrpom korisničkih sajtova) radi dobro i pod velikim loadima (npr. 50), radio sam sa takvim stvarima, i toplo ga preporučam u takvim okolinama. Sun kante sa solarisom 10 podržavaju bez problema i HW i SW virtualizaciju online, i zbilja je skalabilno i ok diše pod velikim opterećenjima. Instaliraš, posložiš, otvoriš za korisnike, i ovisno o korisnicima tu i tamo paziš što se događa.


E, fino. Napokon neko koga mogu pitati za te SPARCove :)
Sjecam se da sam na wikiju nasao usporedbu procesora i negdje na vrhu je bio cell, al kad sam to ponovno isao traziti (s ciljem da vidim kakvi su SPARCovi) toga vise nije bilo.
Sad, posto si ti radio na SUNovim racunalima koji jamacno imaju SPARC procesore daj mi reci kakvi su? Imam predodzbu da su to jako dobri procesori jer inace ne bi SUN u neki komp od kakvih 4000$ stavio _dosta_ stariji SPARC IIIi od 1,6GHz da je to nesto slabo.

Ak bi mi mogao malo povuc paralelu, kolko je to moguce jer nije isto serverski i desktop proc, sa nekim danasnjim AMDom i Intelom.
Hvala!
Postano : 28.07.2007 4:48:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: FREEbsd i Solaris
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Ne mogu reći da znam baš u detalje o sparcovima. Koliko znam, radi se o 64bitnim procesorima RISC arhitekture, ovisno o modelu imaju jednu ili više jezgara. Što se frekvencije tiče, to možeš vidjeti i po ovim zadnjim intel core 2 duo procesorima da je bitnije kako organiziraš logiku na čipu.

Za neku usporedbu brzine, mislim da bi ti bilo bolje na netu potražiti neke benchmarke. Inače, nije fora samo u procesoru nego i u cijeloj aritekturi matične odnosno podatkovnih sabirnica. Sun kante su jednostavno dizajnirane za veliku propusnost podataka i to u konstantnom radu, zato su super za velike baze i slične serverske stvari. Čak ni današnje PC serverske kante nemaju takvu arhitekturu. Mada, u današnje vrijeme je to sve manje i manje razlika. A po procesorskoj snazi su AFAIK slabiji od današnjih x86 procesora.

Ujedno, cijeli stroj je dizajniran kao prvenstveno i jedino server. Znači, kompletna redundancija svega, plus online uklanjanje i stavljanje komponenti uključujući i procesore, memoriju i slično. Jači modeli mogu segmentirati hardveraj na taj način da se svaki procesor ponaša kao zaseban stroj sa vlastitim OS-om, što logički gledano i postane. Manji modeli su rack mountable (s tim da je to puno željezo znači računaš na 50 kg naviše težine) a veći su ormari za sebe.

Storage je više manje standardan serverski, jeftiniji modeli su vezani SCSI-em, a skuplji obično ili optikom (fiberchannel) ili regularnom gigabitnom mrežom ili infiniband ekvivalentima.

Svi imaju standardno 2 ili više gigabitna mrežna porta, noviji modeli kuže i usb, posebni nadzorni portovi, nekoliko SCSI eksternih konektora (storage, tračni uređaji...). Detalje isto možeš vidjeti na Sunovim stranicama.

A što se cijene tiče, nije toliko stvar u sposobnosti samog stroja, nego u supportu, servisu, te kvaliteti komponenti. Kod servera je u današnje vrijeme bitno da ne troši previše struje, da se ne grije previše, da ga možeš jednostavno upiknuti u postojeću sistem salu, da mu komponente traju i da su redundantne, a ako crknu da su lako zamjenjive i da servis može brzo doći i odraditi svoje tako da imaš čim manji downtime. I to ti je sve onda izraženo kroz tu cijenu. A naravno plaćaš i ime firme. Ista fora i sa IBM-om ili drugim firmama koje dilaju veće serverske i mainframe komponente - dio cijene je plaćanje poznatoj velikoj firmi koja svojim imenom garantira kvalitetu, ali i pošto je malo firmi koje rade takve komponente, zbog nedostatka konkurencije može nabijati cijenu.

Drugim riječima, cijene servera (pogotovo onih većih) su prenapuhane. Zato su to googleovci jednostavno riješili - tone jeftinih pc kanti, koje ako i crknu mogu se lako zamjeniti sa jeftinim komponentama koje možeš kupiti u svakoj trgovini.

Tako da u serverskoj priči imaš dva smjera - skupi veliki mainframe "all in one" čudesni ormari, ili hrpetina malih pc-a povezanih kao klasteri (ili po dizajnu - blade rack mountable kućišta u kojima su pojedini bladeovi, ili po logičkoj organizaciji - klasteri posloženi pomoću klasterskog SW-a). S tim da isto tako možeš i mainframeove povezivati u klastere, ali takvim stvarima se igraju samo veliki igrači...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 28.07.2007 8:47:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  exo_23
      exo_23
Re: FREEbsd i Solaris
#5
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 04.05.2006
Od Ploče
Poruke: 23
Level : 3
HP : 0 / 63
MP : 7 / 3302
EXP : 52
Grupa:
Registered Users
Offline
Ja koristim FreeBSD iako i BSD-a imas jos 2 varijante NetBSD i OpenBSD... Znas ono kad pocnu
"Jedan ima najbolji security, drugi ima bolju podrsku za neke druge stvari...", a na kraju kad sve zbrojis opet dodjes na ideju da instaliras SuSE
:)

Kao sto je kolega rekao Solaris je izvrstan sistem na Sun-ovim serverima i imao sam prilike raditi sa verzijama 9 i 10 ... Ali uistinu na x86 arhitekturi ima katastrofa rezultate... Prva stvar sto se tice samog ucitavanja sistema treba mu 100 godina, a da pocnes nesto konkretno raditi jos toliko...

Ali sto se tice FreeBSD-a. On je mrga kako na x64, tako i na x86...
Bas sam nedavno skinuo zadnju verziju... Radi ko sat...
I ima pravo paketa sto me pravo iznenadilo kad sam tek poceo raditi sa njim :)

Sve u svemu koji god UNIX-oid instaliras vise manje dobivas istu funkcionalnost.
Na kraju opet kako je kolega rekao zavisi od toga sta ti zelis raditi :)

Pozdrav
_________________
.::Exo_23::.
Postano : 18.08.2007 6:56:14
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: FREEbsd i Solaris
#6
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Ima više od 3 BSD-a. Osim FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, postoje i Darwin koji je BSD za PowerPC procesore, od kojeg je nastao i Appleov OS X (koji doduše više nije samo za PowerPC procesore ali je i dalje u biti BSD), DragonFly BSD koji je orjentiran SMP i grid/cluster sustavima i PCBSD koji je orjentiran desktop korisnicima. Moguće je da postoji još koja varijanta, ovo su varijante za koje sam ja čuo. Znači nekakvih 7 različitih varijanti BSD-a, moguće i više. Toliko o tome da samo linux "ima previše" različitih distri...

Što se Solarisa na x86 strojevima tiče, on se ok vrti kao desktop stroj (mada je utisak da je desktop tu više reda radi "eto imamo mi i desktop sustav"), i nije baš tolika tragedija kako ju opisuješ, ali kako sam naveo, nije za servere, tu su mu lošije performanse u odnosu na neki linux na istom (x86) hardveraju.

Vidit ćemo kako će se ponašati na IBM hardveraju, sad kad su IBM i Sun potpisali ugovor o suradnji, di bi IBM trebao ponuditi hardveraj (Z serija) a Sun OS (solaris). Pogotovo što se na tim procesorima solaris još nije vrtio, barem koliko mi je poznato.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 18.08.2007 15:14:51
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  centar137
      centar137
Re: FREEbsd i Solaris
#7
Padawan
Pridružen: 21.01.2006
Od
Poruke: 143
Level : 11
HP : 0 / 250
MP : 47 / 13300
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
Wikipedia kaze ovako:

* FreeBSD, a major open source effort focusing on performance and the x86 platform, and DragonFly BSD, a fork of FreeBSD to follow an alternative design, particularly related to SMP
* NetBSD, an open source BSD with an emphasis on portability and clean design
* OpenBSD, a 1995 fork of NetBSD, focuses on portability, security, standardization and correctness
* PC-BSD and DesktopBSD, variants of FreeBSD with emphasis on ease of use and user friendly interfaces for the desktop/laptop PC user
* Tru64 UNIX (formerly DEC OSF/1 AXP or Digital UNIX), the port of OSF/1 for DEC Alpha-based systems from DEC, Compaq and HP.
* Juniper Networks JunOS, the operating system for Juniper routers, a customized version of FreeBSD, and a variety of other embedded operating systems
* Apple Inc.'s Darwin, the core of Mac OS X; built on the XNU kernel (part Mach, part FreeBSD, part Apple-derived code) and a userland much of which comes from FreeBSD
* Early versions of Sun Microsystems SunOS (up to SunOS 4.1.4), an enhanced version of 4BSD for the Sun Motorola 68k-based Sun-2 and Sun-3 systems, SPARC-based systems, and x86-based Sun386i systems.
* DEC's Ultrix, the official version of Unix for its PDP-11, VAX, and DECstation systems
* OSF/1, a microkernel-based UNIX developed by the Open Software Foundation, incorporating the Mach kernel and parts of 4BSD
* DEMOS, a Soviet BSD clone
* NeXT NEXTSTEP and OPENSTEP, based on the Mach kernel and 4BSD; the ancestor of Mac OS X
* 386BSD, the first open source BSD-based operating system and the ancestor of most current BSD systems
* BSD/OS, a (now defunct) proprietary BSD for PCs
_________________
Debian HR forum
Postano : 18.08.2007 21:18:28
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Markoleo
      Markoleo
Re: FREEbsd i Solaris
#8
Linux Master
Pridružen: 01.01.2005
Od
Poruke: 323
Level : 16
HP : 0 / 394
MP : 107 / 22202
EXP : 79
Grupa:
Registered Users
Offline
dali freebsd ide na mainframe?


evo filmić o clusteru
http://www.youtube.com/watch?v=bAsYz5pVwyc
Postano : 24.11.2009 13:10:16
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: FREEbsd i Solaris
#9
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Ma daj čovječe, pa nemoj izvlačit davno pisane poruke iz mrtvih, ej... Čak ni nema veze s originalnom temom. Koji ti je vrag, svako par mjeseci se pojaviš, digneš temu iz mrtvih i odeš?

Daj, ako već misliš napisati nešto, ostavi prastare teme na miru, pogotovo ako nemaju veze s onim što stavljaš. Il ću morat posegnuti za editiranjem i lokanjem tema.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 24.11.2009 14:31:59
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Markoleo
      Markoleo
Re: FREEbsd i Solaris
#10
Linux Master
Pridružen: 01.01.2005
Od
Poruke: 323
Level : 16
HP : 0 / 394
MP : 107 / 22202
EXP : 79
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

hondo je napisao/la:
pozdrav...

ovako interesiraju me freebsd i Solaris operativni sustavi.

znam da su dio Unix obitelji i free bsd koristi apple za svoj os no interesiraju me inpresije onih koji su pokretali te osove....

što mislite o njima i dali je stvarno sloaris najbolja distra na svijetu kako ga Sun hvali ili je to samo jedna prosječna unix distra bez nekih osobitih posebnosti.


imao sam freebsd 8.0, sad čekam 9, a i solaris sam stavio na virtualnu mašinu i mogu reći da solaris vrhunski OS.
jedina mana je ta što nema pravi package manager, doduše postoje, ali....
Postano : 07.01.2011 18:13:14
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS