Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
22 korisnika je online (15 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 22

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Što instalirati - pitanje je sad
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Što instalirati - pitanje je sad

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Što instalirati - pitanje je sad
#1
Upravo došao
Pridružen: 25.09.2007
Od Čakovec
Poruke: 9
Level : 1
HP : 0 / 21
MP : 3 / 1047
EXP : 86
Grupa:
Registered Users
Offline
Ljep pozdrav svima, evo imam jedno pitanjce, naime gledam prijatelje, forume, servere sve više i više ih je na linux-u. Pa sam odlučio da i ja isprobam linux, Posjedujem par distribucija Linux OS-a, ali svejedno sa svojim limitiranim znanjem nisam uspio isntalirati ni jednu od njih, Radi se o ubuntu i Knoppix (Live CD) BTW. Pa sam odlučio pripupitati za savjet, gdje drugdje nego na linux.hr. Nadam se da sam dobro odabrao. Any ways, Prijatelj mi je savjetovao da sam možda krivu verziju skinuo jer postoje za AMD i INTEL verzije. E bilo kako bilo mašina je sljedeća

Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T7200, 2000 MHz ,
Mobile Intel Calistoga i945PM,
nVIDIA GeForce Go 7600,
100 GB diska,
i ostak da ne nabrajam.

Zanima me koja distribucija bi bila najbolja za mene (početnika) da ju instaliram, odnosno koja bi bila najbolja za ovo računalo.

Oprostite ako sam zabrljao s nekim pojmovima.

L.P.
Dalibor
_________________
Opensurce does matter
Postano : 25.09.2007 2:29:23
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Na tom procesoru se mogu vrtiti 32bitne i 64bitne distre, s tim da 64bitne distre moraju imati oznaku AMD64 kod sebe. No preporučam ti 32bitnu distru za početak, kod 64bitnih neke stvari ne rade, a na tom tvom laptopu nećeš osjetiti nikakve prednosti 64bitnog moda, nego možda čak i usporenje.

Koja distra? Bilo koja. Za većinu modernih distri postoje detaljne upute kako instalirati, i to na stranicama same distre. Kako nisi naveo gdje je zapelo, mogu ti samo reći da pogledaš na tim stranicama i prvo proučiš što piše a nakon toga kreneš u instalaciju.

Ovisno o tome na koji način ćeš krenuti sa instalacijom, neke stvari ćeš morati znati o računalima. Ne znam kakav je knoppix sa instalacijom, ali ubuntu ne bi trebao imati problema. Ono što moraš napraviti je odvojiti minimalno jednu particiju diska za sam sustav, i po mogućnosti jednu particiju za swap (to je virtualna memorija, pod win se to naziva pagefile). Zasad ne moraš kemijati o tome što je to, samo računaj na to da ti to treba.

Ako ne znaš kako, pročitaj isto one upute za pojedinu distru. Ako ti što konkretno nije jasno, pitaj. A već smo i raspravljali o takvim stvarima ovdje hrpu puta, pa pogledaj i ovdje što ima...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 25.09.2007 6:01:22
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#3
Upravo došao
Pridružen: 25.09.2007
Od Čakovec
Poruke: 9
Level : 1
HP : 0 / 21
MP : 3 / 1047
EXP : 86
Grupa:
Registered Users
Offline
Naime pokušavao sam izvesti sljedeće.
Laptop mi ima SCSI disk a ja sam dobio u posjed ladicu s usb-om i IDE siskićom za laptop, tako da nemogu staviti ovaj mali disk u njega. No htio sam instalirati to na externi disk ali me malo GRUB zeza...

Imam ko kakvo riješenje za portabilni linux?
_________________
Opensurce does matter
Postano : 25.09.2007 8:16:57
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Laptop ti ima SCSI disk? Jesi li ti siguran u to? Ja baš i ne bi bio, jer koliko mi je poznato SCSI diskovi veličine 100 GB postoje samo za servere, i to su mrcine koje nemilice cuclaju struju i griju se jako. U biti, ne znam da je ikad SCSI išao u laptope...

Moderni laptopi troše SATA diskove, koji se ovisno o kontroleru pod linuxom prikazuju kroz SCSI emulaciju. Pa stoga možda tebi javi da imaš SCSI disk, no zapravo se radi o SATA disku...

Grub ne bi trebao imati problema sa usb diskom, ali preduvjet je da u BIOS-u uključiš da ti se prvo boota sa njega.

Ne znam što je "siskić", vjerojatno si stisnuo prvo s umjesto d ali ako se radi o 2.5" diskovima, ako možeš uštekati disk u konektor u ladici, to je to, ne moraš ga nešto specijalno zatvoriti. Doduše, možda ti imaš ATA ladicu a SATA diskić (ili obrnuto), u tom slučaju, da, ništa od te priče.

Inače, IDE je generalni naziv za način spajanja kontrolera i diska, a ATA (odnosno PATA kako se u zadnjih par godina naziva spajanje diska putem paralelnog sučelja/kabla) i SATA su dvije različite tehnologije spajanja IDE diskova na IDE kontrolere. Znači, postoje SCSI i IDE načini spajanja diskova. Razlika ta dva je u signalima, naredbama, mogućnostima (između ostalog). Oni se dijele na različite inačice SCSI (ultra, wide...) i IDE (PATA, SATA) tehnologija spajanja, pri čemu ovdje govorim samo o razlici u kablovima/konektorima, a ne i podvarijantama brzine prijenosa za pojedine tehnologije... Postoji ih još osim IDE i SCSI ali trenutno to nije bitno.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 25.09.2007 8:47:42
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#5
Upravo došao
Pridružen: 25.09.2007
Od Čakovec
Poruke: 9
Level : 1
HP : 0 / 21
MP : 3 / 1047
EXP : 86
Grupa:
Registered Users
Offline
Free lekcija.

Isprika na par stvari.

Prvo tipfeleri.

Diskić aka SATA WD 100 Gb, my bad, (znači svima koji čitaju ovo i smiju mi se, imam loš dan... isprika)

Da imam usb ladicu sa 6GB Fujitsu-Siemensom na koji sam planirao staviti Linux. ATA je disk.

bios mi vidi preko ladice disk i se super mogu instalirati bez beda windowse gore, no problem mi je što nemogu instalirati Linux, pokušao sam tvoju soluciju. Znači Linux
distribucija ubuntu-6.06.1-desktop-amd64.iso

instalacija pređe super, no kada treba dignuti sustav javljaju mi se sledeće greške

Ako mi je WD fizički maknut znači diže sustav iz ladice NO OPERATING SYSTEM FOUND
Ako je aktivan onda
veli
GRUB ERROR 21

e sad
surfajući našao sam da to može biti svašta.

Pa pitam ima li koja distibucija odnosno
način di bi ja mogao imati TKZV plug and play Linux soluciju?

Dal je to tko radio već?


p.s. Zašto to radim?
želim učiti na linux OS-u ali ne da mi sjebe MBR diska na laptopu svaki put kad se meni prohtje dignuti linux.
Slejdeća stvar je da ne želim investirati u još jedan disk, odnosno trebam trenutno svih 100 GB na WD-u
_________________
Opensurce does matter
Postano : 25.09.2007 9:06:17
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#6
Linux Master
Pridružen: 03.01.2005
Od Rijeka
Poruke: 310
Level : 16
HP : 0 / 386
MP : 103 / 21723
EXP : 46
Grupa:
Registered Users
Offline
Odes na http://www.slackware.com/ i procitas sto je Slackware Linux.
Skines CD verziju;
cd 1
ftp://ftp.slackware-brasil.com.br/slackware-12.0-iso/slackware-12.0-install-d1.iso
cd 2
ftp://ftp.slackware-brasil.com.br/slackware-12.0-iso/slackware-12.0-install-d2.iso
cd 3 (nije nuzan, no preporuceno je skinuti)
ftp://ftp.slackware-brasil.com.br/slackware-12.0-iso/slackware-12.0-install-d3.iso

Ili DVD verziju;
ftp://ftp.slackware-brasil.com.br/slackware-12.0-iso/slackware-12.0-install-dvd.iso

Mnogi grijese kod przenja ISO slika, nemoj pokusavati otpakirati ih pa snimati ili nesto... jednostavno izaberi opciju "Burn Image" u svojoj aplikaciji.


Uzmi si primjerak Slackbook knjige i prati upute od pocetka do kraja, sve odgovore naci ces unutra;
http://slackbook.ns-linux.org/ srpski prijevod
http://slackware.rilinux.hr/ hrvatski prijevod (nepotpun)
http://www.slackbook.org/ engleski prijevod

Sada si Linux korisnik. Pod pretpostavkom da ces zaista procitati knjigu necemo te ovdje vidjeti za tri dana sa uobicajenim glupavim pitanjima tipa "kako mountati windows particiju", "kako upogoniti modem" itd. Stovise da procitas knjigu znao bi vise nego 80% ucesnika na ovom forumu pa ces ti pomagati njima.
Nove generacije korisnika apsolutno nista ne citaju, nemoj upasti u tu zamku i ovisiti o razno raznim forumskim Pericama, najboljim hakerima u svojem selu, za rjesenje svojih problema.
_________________
You need to install an RTFM interface.
Postano : 25.09.2007 9:54:03
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#7
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Kao prvo, stavi si noviju distru, 6.06 je tri generacije stara ubuntu distra, najnovija je 7.04, a slijedeći mjesec izlazi 7.10. Kao drugo, već sam ti rekao da za svoj laptop ne moraš forsirati 64bitnu distru, stavi si prvo 32bitnu (ima u sebi "386"). Zbilja ne dobiješ ništa posebno, niti neku veću brzinu jer na tom laptopu nemaš dovoljno RAM-a da bi ti to značilo išta (4 GB i više). Da, 64 bita je više od 32 ali samo u imenu i za posebne primjene, inače je samo isfuravanje, a neke stvari ti neće raditi bez dodatne zajebancije...

Citat:

instalacija pređe super, no kada treba dignuti sustav javljaju mi se sledeće greške

Ako mi je WD fizički maknut znači diže sustav iz ladice NO OPERATING SYSTEM FOUND
Ako je aktivan onda
veli
GRUB ERROR 21

e sad
surfajući našao sam da to može biti svašta.


Ne znam što si točno radio, moguće je da postoje problemi sa particijskom tablicom... Kojim alatom si reparticionirao disk i na koji način?

Citat:

Pa pitam ima li koja distibucija odnosno
način di bi ja mogao imati TKZV plug and play Linux soluciju?


Što ti to znači "plug & play" linux solucija? Ubaciš i on se bez beda instalira ili ubaciš i boota se sa medija i ništa ne piše po disku? Ova druga varijanta se zove "live".
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 25.09.2007 10:03:11
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#8
Upravo došao
Pridružen: 25.09.2007
Od Čakovec
Poruke: 9
Level : 1
HP : 0 / 21
MP : 3 / 1047
EXP : 86
Grupa:
Registered Users
Offline
vidiš vidiš....

Uvijek sam se divio ljudima koji su pomogli i to najbolje što su mogli i uz to u 4 rečenice reći evo tu ti je sve što znam, nauči se, i skini mi se s kite...

Zahvaljujem, no neznam dal se neću ovdje pojaviti 3 dana, heheh....

Hvala ti svejedno...

Proučit ću,

no moraš znati da, pretpostavljam, ti koji si mader faket na području linuxa, puno više znaš od nas početnika, no dosta ljudi traže brzo riješenje koje bi zadovoljilo njihove potrebe.

Pogotovo među mlađom generacijom. Rijetko tko od mlađe generacije zna što je DOS, što je dir, što je command.com i slično...netko bi se čudio da zna da su prije par godina bile popularne 286-ice... Jebi ga. Forum je Quick riješenje na konkretno pitanje...

Tako da vjeruj mi da će biti ljudi kao što sam ja....

L.P.
Dalibor
_________________
Opensurce does matter
Postano : 25.09.2007 10:08:29
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Što instalirati - pitanje je sad
#9
Upravo došao
Pridružen: 25.09.2007
Od Čakovec
Poruke: 9
Level : 1
HP : 0 / 21
MP : 3 / 1047
EXP : 86
Grupa:
Registered Users
Offline
Da ali na Live verziji nemaš mogućnosti spremanja podataka i slično...

Plug & Play solucija... ma to sam smislio sam tak...

Sory...
_________________
Opensurce does matter
Postano : 25.09.2007 10:11:40
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS