Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
12 korisnika je online (8 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 12

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Ubuntu 8.04 prvi koraci :)

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#1
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 30.09.2005
Od Zagreb
Poruke: 38
Level : 4
HP : 0 / 98
MP : 12 / 5349
EXP : 94
Grupa:
Registered Users
Offline
Eto da objedinim opcenitu temu.

Jucer sam zapoceo http://www.linux.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1901&forum=3&post_id=11837#forumpost11837

i dosta toga rijesio pomocu velikodusne pomoci clana FormatX


Koraci su bili teski ali lijepi :), nakon mjesec dana istrazivanja , citanja itd.. prvo sto sam napravio je da sam narucio besplatni primjerak CD-a Ubuntu 8.04 koji je stigao jucer.

Lijepo zapakiran CD, sa 4 naljepnice :) (vec je jedna na lapu) :)

Konfiguracija koju imam je HP notebook nw8240 (mobile workstation) PIV 2.13 Mhz, 2 gb ram-a, 80gb hardiska i Ati Fire GL V graficka kartica.

Na hardu sam nasao 10gb slobodno za Ubuntu (jer cu sharat i MY documents i fajlove sa Windowsima). Automatski si je slozio particiju i instalacija je prosla bez muke.
Od "cudnog" hardvarea, sve radi, i Bluetooth i Wifi i citac SD kartca, sve radi :).

Tu je krenuo tezi dio, migracija Outlook mailova na Ubuntu, gdje sam to rijesavao u topicu navedenom gore.

Cilj svega je jednostavan, XP ostaviti za igranje (clan sam Cod2 klana) a sav posao (vodim jedan internetskji e-zine) prebaciti na Linux i koristiit ga za sve ostalo.

Prva pitanja znalcima:

1. Dali Ubuntu ima neki dobar movie editor poput Windows Movimakera? Znaci editiranje videa tako da se video materijalu dodaju zvukovi/glazba i editiraju naslov itd... (treba mi radi rada na portalu)

2.Dali Ubuntu ima editor fotograija (resizing, croping itd..)?

3.Dali Ubuntu moze prikazivati i na TV-u sliku (naime to mi koristi kada gledamo divx filmove, pustim sliku sa laptopa na TV)?

4. Ovo je problemsko pitanje, nakon instaliravanja raznih paketa (programa zbilja ima, impresioniran sam) login u Ubuntu mi se promjenio iz regularnog u EDUBUNTU :) (ne znam kako i zasto,no znam da nisam instaliravao tu verziju).

5. Imam HTC Wizard, windows mobile smartphone, dali je moguce sinhronizirat podatke s Ubuntuom?

To je za sad to :) svima hvala na pomoci iz prethodnih topica, dobili ste jos jednog supportera u svojim redovima :)


Opci dojam? Windows sucks, imam upaljene max opcije za graficko sucelje :)prikaz prozora, kontrola je na razini Viste :) predivni su!

hvala svima jos jednom! :)
_________________
---
www.mobile-place.info
Postano : 18.09.2008 2:52:49
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#2
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 02.01.2005
Od rakitovica
Poruke: 36
Level : 4
HP : 0 / 94
MP : 12 / 5318
EXP : 76
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

beetleman je napisao/la:
Eto da objedinim opcenitu temu.

Jucer sam zapoceo http://www.linux.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1901&forum=3&post_id=11837#forumpost11837

i dosta toga rijesio pomocu velikodusne pomoci clana FormatX


;) nije baaad
Citat:

Koraci su bili teski ali lijepi :), nakon mjesec dana istrazivanja , citanja itd.. prvo sto sam napravio je da sam narucio besplatni primjerak CD-a Ubuntu 8.04 koji je stigao jucer.

Lijepo zapakiran CD, sa 4 naljepnice :) (vec je jedna na lapu) :)

Konfiguracija koju imam je HP notebook nw8240 (mobile workstation) PIV 2.13 Mhz, 2 gb ram-a, 80gb hardiska i Ati Fire GL V graficka kartica.

Na hardu sam nasao 10gb slobodno za Ubuntu (jer cu sharat i MY documents i fajlove sa Windowsima). Automatski si je slozio particiju i instalacija je prosla bez muke.
Od "cudnog" hardvarea, sve radi, i Bluetooth i Wifi i citac SD kartca, sve radi :).

Tu je krenuo tezi dio, migracija Outlook mailova na Ubuntu, gdje sam to rijesavao u topicu navedenom gore.

Cilj svega je jednostavan, XP ostaviti za igranje (clan sam Cod2 klana) a sav posao (vodim jedan internetskji e-zine) prebaciti na Linux i koristiit ga za sve ostalo.

odlican cilj
Citat:

Prva pitanja znalcima:

1. Dali Ubuntu ima neki dobar movie editor poput Windows Movimakera? Znaci editiranje videa tako da se video materijalu dodaju zvukovi/glazba i editiraju naslov itd... (treba mi radi rada na portalu)


moviemaker dobar movie editor tctccc
ok
evo
http://www.linuxzasve.com/download

Citat:

2.Dali Ubuntu ima editor fotograija (resizing, croping itd..)?


ima naravno, gimp, ali mozes pogledati jos

http://www.linuxzasve.com/download/4/grafika

Citat:

3.Dali Ubuntu moze prikazivati i na TV-u sliku (naime to mi koristi kada gledamo divx filmove, pustim sliku sa laptopa na TV)?


zasto ne? nisam probavao sa ubuntuom, ali ako imas odgovarajuci kabal moralo bi raditi

Citat:

4. Ovo je problemsko pitanje, nakon instaliravanja raznih paketa (programa zbilja ima, impresioniran sam) login u Ubuntu mi se promjenio iz regularnog u EDUBUNTU :) (ne znam kako i zasto,no znam da nisam instaliravao tu verziju).

5. Imam HTC Wizard, windows mobile smartphone, dali je moguce sinhronizirat podatke s Ubuntuom?

To je za sad to :) svima hvala na pomoci iz prethodnih topica, dobili ste jos jednog supportera u svojim redovima :)
Citat:

eee to neznam

welcome to community

Citat:

Opci dojam? Windows sucks, imam upaljene max opcije za graficko sucelje :)prikaz prozora, kontrola je na razini Viste :) predivni su!


fuuuj neka to ni usporedjivati (mislim na vistu i linux)


Citat:

hvala svima jos jednom! :)


uawlcm
_________________

I haven't lost my mind!
it's backed up on tape somewhere...
Postano : 18.09.2008 3:08:15
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#3
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 30.09.2005
Od Zagreb
Poruke: 38
Level : 4
HP : 0 / 98
MP : 12 / 5349
EXP : 94
Grupa:
Registered Users
Offline
Hvala ti jos jednom na pomoci :)

Ovaj gimp dolazi u vise tar fileova, to znaci da je razlomljena arhivirani file ili? :)
_________________
---
www.mobile-place.info
Postano : 18.09.2008 3:19:59
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#4
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19883
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Hajde da mu se i ja malo javim :)

Vjerojatno te još muče fontovi u Firefoxu.

Imamo tu na LinuxZaSve neke trikove da središ fontove u Ubuntuu i aplikacijama kao u WinXP...

evo ti link

Općenito, dosta toga možeš pronaći i na www.linuxzasve.com od korisnih tekstova, aplikacija pa do foruma...

Lijep pozdrav.

Što se youtube-a tiče - da li si instalirao preko synaptica ovo:

ubuntu-restricted-extras

Ako nisi - napravi to!
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 18.09.2008 3:26:12
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#5
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19883
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
GIMP ne instaliraj preko Synaptica. Sve što možeš instaliraj preko Synaptica ili preko www.getdeb.net stranice. Skidaj .DEB pakete koji se instaliraju dvoklikom.

Sve što je zapakirano u .tar je u pravilu source kojeg treba kompajlirati, a što je danas skoro pa potpuno nepotrebno za normalan rad.

Zapamti, kada nešto skineš i instaliraš preko Synaptic-a (ako si u GNOME-u), odnosno Adept-a (ako koristiš KDE) onda t ise to i automatski ažurira kada dođe nova verzija u repozitorije.

Repozitoriji su nešto čega u windows svijetu nema, no vrlo su korisni jer na jednom mjestu imaš hrpe softwarea jednostavno za instalirati i ažurirati...
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 18.09.2008 3:32:11
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#6
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 30.09.2005
Od Zagreb
Poruke: 38
Level : 4
HP : 0 / 98
MP : 12 / 5349
EXP : 94
Grupa:
Registered Users
Offline
Puno hvala :) Linux za sve definitivno uz linux.hr postaje favorites i must see site svaki dan :) hehe :)

Nije los ovaj Open source community :) hvala svima na pomoci! :)

Btw kad smo kod aktiviranja prikaza na ekran TV-a, gdje je ta opcija u Ubuntu? :) imam sav potreban hardvare :)
_________________
---
www.mobile-place.info
Postano : 18.09.2008 3:39:41
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#7
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19883
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Iskreno, nisam se sa TV-Out-om igrao jer mi ta opcija nikada nije zatrebala, no dečki na LZS forumu pričaju o tome, pa se možeš registrirati i uključiti u ovu temu. Nadam se da je to ono što te zanima.
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 18.09.2008 4:32:25
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#8
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19883
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Pitao si i za sinkronizaciju sa SmartPhone-om...
?Citat:
5. Imam HTC Wizard, windows mobile smartphone, dali je moguce sinhronizirat podatke s Ubuntuom?


Pokušaj preko bluetooth-a. Trebalo bi raditi preko obex protokola, no tako možeš ručno izmjenjivati fileove, za sinkronizaciju pokušaj sa ovime:
Conduit

Instalaciju programa izvrši preko Synaptica, pod Search napiši conduit i označi iz liste program conduit, on će povući i ostatak koji mu treba za instalaciju i instalira ti se pod Accessories...
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 18.09.2008 4:50:06
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#9
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 30.09.2005
Od Zagreb
Poruke: 38
Level : 4
HP : 0 / 98
MP : 12 / 5349
EXP : 94
Grupa:
Registered Users
Offline
Hvala, hvala i hvala :)hehe, btw registrirao sam se i na tvom forumu :) korisno!:)

ah jedva cekam sad doma s posla da sve to poslozim :)
_________________
---
www.mobile-place.info
Postano : 18.09.2008 4:58:26
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Cracker
      Cracker
Re: Ubuntu 8.04 prvi koraci :)
#10
Linux Master
Pridružen: 22.02.2008
Od ma eto odma iza ćoška :)
Poruke: 161
Level : 11
HP : 0 / 268
MP : 53 / 12701
EXP : 74
Grupa:
Registered Users
Offline
nisam stigao na vrijeme... mozda je vec stara tema, ali evo dobar link, mozda posluzi nekome od ekipe!

http://www.linuxrsp.ru/win-lin-soft/table-eng.html

btw. sretno s ubuntu-om!
_________________
Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
Postano : 27.10.2008 17:35:46
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
12>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS