Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
16 korisnika je online (13 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 16

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Ubuntu 9.10 na vmpc 2007

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  Clover
      Clover
Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#1
Upravo došao
Pridružen: 04.01.2010
Od
Poruke: 7
Level : 1
HP : 0 / 15
MP : 2 / 627
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
Dobar dan. Stvar je sljedeća:

instalirala sam ubuntu 9.10 na Virtual machine 2007 (instalacija je trajala doslovno 12 sati-nije mi jasno, uglavnom - os radi)

Za početak..... koji je ekvivaljent Control Panela u Ubuntuu?? Odnosno gdje se mogu provjeriti instalirani programi?

Naravno, ispirčavam se ako sam nepotrebno otvorila novu temu i ako je odgovor već negdje na ovom forumu ponuđen.
Postano : 04.01.2010 7:15:55
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Clover
      Clover
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#2
Upravo došao
Pridružen: 04.01.2010
Od
Poruke: 7
Level : 1
HP : 0 / 15
MP : 2 / 627
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
ekvivalent ( )
Postano : 04.01.2010 7:17:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Clover
      Clover
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#3
Upravo došao
Pridružen: 04.01.2010
Od
Poruke: 7
Level : 1
HP : 0 / 15
MP : 2 / 627
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
applicarions>ubuntu softwere center>installed software

Jao meni nestrpljivoj!!
Postano : 04.01.2010 8:20:09
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

Clover je napisao/la:
Dobar dan. Stvar je sljedeća:

instalirala sam ubuntu 9.10 na Virtual machine 2007 (instalacija je trajala doslovno 12 sati-nije mi jasno, uglavnom - os radi)


Ovakve stvari su mi se znale događati pod vmwareom, kad bi mu uključio da dinamički kreira veličinu virtualne particije ovisno o zauzeću, pa bi on kako bi se OS širio, tako povećavao tu particiju. Što je onda usporilo cijelu instalaciju. Ujedno, pitanje je da li su možda još koji parametri utjecali na taj virtual machine. Jel to nešto od MS-a?

Citat:

Za početak..... koji je ekvivaljent Control Panela u Ubuntuu?? Odnosno gdje se mogu provjeriti instalirani programi?


Ne koristim gnome pa ne znam da li je taj "installed software" koji si našla "synaptic". Ako nije, toplo ti preporučam da baciš pogled na njega isto, jer ovi "beginner friendly" instalacijski alati često prikažu samo neke skupine programa za instalirati a ne sve koji postoje u tebi aktivnim repozitorijima.

Citat:
Naravno, ispirčavam se ako sam nepotrebno otvorila novu temu i ako je odgovor već negdje na ovom forumu ponuđen.


Naprotiv, volio bih da ljudi češće otvaraju novu temu za novi problem, a ne da se nadovezuju na stare probleme, često i drukčije od onih koje imaju. Na taj način se olakšava pretraživanje po pojedinim temama. Skoro mi dođe da sve stare teme (npr. u kojima nije bilo aktivnosti duže od 2 mjeseca) zaključam. Neki biseri se znaju nadovezati čak na teme starije od godinu dana...

Vidiš, razmislit ću o tome...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 04.01.2010 12:16:37
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Clover
      Clover
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#5
Upravo došao
Pridružen: 04.01.2010
Od
Poruke: 7
Level : 1
HP : 0 / 15
MP : 2 / 627
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
Virual PC 2007 je MS-ova besplatna aplikacija, dodijelila sam joj 512 Mb RAMa od 2 GB koji ima host (kao je preporučeno), i radi na 30 GB harda (više od preopručenog). Nisam pravila particije, jer nisam htjela dodatno komplicirati jer svi raniji pokušaji da instaliram Linux na vmpc su završavali mojim prekidom procesa instalacije jer se ili stalno pojavljivao (od milja nazvani Blinky) crni ekran sa kursorom koji blinka ili bi prijavljivao neki error ili slično. Onda sam na Youtubu našla tutorijal s kojim mi je uspjelo instalirati ubuntu:

http://www.youtube.com/watch?v=gYrjXV2JXwY


Sada ne mogu instalirati vpc additions, fffff time ću se pozabaviti kasnije.

Evo, onda ću sve eventualne predstojeće probleme s ubuntuom na vpc-u stavljati ovdje....nadam se da neću pričati sama sa sobom


Postano : 04.01.2010 17:11:07
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#6
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54169
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

Clover je napisao/la:
Virual PC 2007 je MS-ova besplatna aplikacija, dodijelila sam joj 512 Mb RAMa od 2 GB koji ima host (kao je preporučeno), i radi na 30 GB harda (više od preopručenog).


A, čuo sam za taj. I čuo sam da su zadnje verzije okljaštrene funkcionalnosti, i da to više nije to ko inicijalni proizvod, a da se pogotovo ružno ponaša prema non-MS guest OS-ovima. Možda bi ti bolje bilo potražiti vmware player, pa za početak njega isprobati kako ti se čini (mislim da je ta varijanta vmwarea besplatna skroz). Ako ništa drugo, po performansama je bolji od MS virtualaca, a čak i ako nije besplatan, imaš 30 dana trial, što je više nego dovoljno za inicijalno čačkanje po linuxu.

Znaš li da većina linux distribucija (pa tako i ubuntu koji imaš) podržava live-cd mogućnosti, odnosno bootanje i pokretanje OS-a s CD-a, bez potrebe za instaliranjem ičega na disk? Čak je i ok brzo jednom kad se sustav digne, u svakom slučaju brže ćeš moći početi čačkati po linuxu nego što ti je trebalo za instalaciju pod ovim virtualpc-om.

Citat:

Nisam pravila particije, jer nisam htjela dodatno komplicirati jer svi raniji pokušaji da instaliram Linux na vmpc su završavali mojim prekidom procesa instalacije


Pravila si barem jednu particiju jer svi virtualci simuliraju HDD, a samim time i barem jednu particiju. Mada, bilo bi zgodno da si za slijedeći put linux instalacije u virtualcu staviš 2 particije - jedna za sustav, jedna za swap (nek ti ta u konkretnom slučaju bude oko 1 GB, obzirom da si sustavu dodijelila samo 512 MB RAM-a).

Citat:

jer se ili stalno pojavljivao (od milja nazvani Blinky) crni ekran sa kursorom koji blinka ili bi prijavljivao neki error ili slično.


Blinky? Hm... Nemoj ga hraniti iza ponoći...

Citat:

Sada ne mogu instalirati vpc additions, fffff time ću se pozabaviti kasnije.


A da li su ti vpc additions/addons baš za linux? Naime, vmware ima addons za guest OS, i to posebno za svaki OS (linux, windows, OS X...). Ako nije za odgovarajući guest OS (u tvom slučaju linux), možeš zaboravit na to. Windows programi se na netrivijalan način uglavnom mogu pokrenuti pod linuxom, ali specifični sistemski driveri (kao što su vjerojanto dijelom i ti vpc additions) bez super poznavanja i kemijanja vrlo vjerojanto ne.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 04.01.2010 17:34:01
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  hrvooje
      hrvooje
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#7
Linux Master
Pridružen: 07.12.2006
Od vinkovci
Poruke: 225
Level : 14
HP : 0 / 325
MP : 75 / 16449
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
preporučam da instaliraš GPL alternativu virtualbox . barem je jednako dobar, ako ne i bolji

vrlo vjerovatno da je ms namjerno okrljaštio instalciju linuxa na svojem proizvodu
Postano : 05.01.2010 4:22:20
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Clover
      Clover
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#8
Upravo došao
Pridružen: 04.01.2010
Od
Poruke: 7
Level : 1
HP : 0 / 15
MP : 2 / 627
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
Citat:

Znaš li da većina linux distribucija (pa tako i ubuntu koji imaš) podržava live-cd mogućnosti, odnosno bootanje i pokretanje OS-a s CD-a, bez potrebe za instaliranjem ičega na disk? Čak je i ok brzo jednom kad se sustav digne, u svakom slučaju brže ćeš moći početi čačkati po linuxu nego što ti je trebalo za instalaciju pod ovim virtualpc-om.

Znam, znam. Tako sam i instalirala ubuntu i preko live cd-ova smo isprobavali razne distribucije. Plan je da se na virtualcu naviknem na linux okruženje
Citat:

Nisam pravila particije, jer nisam htjela dodatno komplicirati jer svi raniji pokušaji da instaliram Linux na vmpc su završavali mojim prekidom procesa instalacije


Pravila si barem jednu particiju jer svi virtualci simuliraju HDD, a samim time i barem jednu particiju. Mada, bilo bi zgodno da si za slijedeći put linux instalacije u virtualcu staviš 2 particije - jedna za sustav, jedna za swap (nek ti ta u konkretnom slučaju bude oko 1 GB, obzirom da si sustavu dodijelila samo 512 MB RAM-a).

Ma da, krivo sam se izrazila. To za swap smo skontali kad je instalacija bila na nekom 6 sati, a nije mi se dalo sve iz početka, pa reko nek ide...
Citat:

jer se ili stalno pojavljivao (od milja nazvani Blinky) crni ekran sa kursorom koji blinka ili bi prijavljivao neki error ili slično.


Blinky? Hm... Nemoj ga hraniti iza ponoći...

Citat:

Sada ne mogu instalirati vpc additions, fffff time ću se pozabaviti kasnije.


A da li su ti vpc additions/addons baš za linux? Naime, vmware ima addons za guest OS, i to posebno za svaki OS (linux, windows, OS X...). Ako nije za odgovarajući guest OS (u tvom slučaju linux), možeš zaboravit na to. Windows programi se na netrivijalan način uglavnom mogu pokrenuti pod linuxom, ali specifični sistemski driveri (kao što su vjerojanto dijelom i ti vpc additions) bez super poznavanja i kemijanja vrlo vjerojanto ne.


Da, zadnja vpc ne radi nego na 7-ci. Kako smo nekoliko puta pokušavali instalirati linux na vpc palo mi je na pamet da ovi sabotiraju instalaciju linuxa.

Ajde, još ću se malo gnjaviti s ovim pa na vmware
Postano : 05.01.2010 6:42:58
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Clover
      Clover
Re: Ubuntu 9.10 na vmpc 2007
#9
Upravo došao
Pridružen: 04.01.2010
Od
Poruke: 7
Level : 1
HP : 0 / 15
MP : 2 / 627
EXP : 60
Grupa:
Registered Users
Offline
Ajme, na šta mi liči ovaj post!
Postano : 05.01.2010 6:43:29
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS