Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
20 korisnika je online (15 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 20

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Dual boot
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  Dual boot

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  SciTEC
      SciTEC
Dual boot
#1
Upravo došao
Pridružen: 29.06.2005
Od
Poruke: 6
Level : 1
HP : 0 / 11
MP : 2 / 648
EXP : 47
Grupa:
Registered Users
Offline
Prvo, pozdrav svima na forumu.

Eeeee ovako. Trenutno imam instaliran WinXP, ali bi zbog zahtjeva posla trebao početi raditi sa Linuxom, tj. učiti raditi na Linuxu. Ali WinXP mora ostati na računalu jer mi je ipak potreban za neke stvari.

Pregledavajući forum došao sam do zaključka da bi mi najbolje odgovarao Suse ili Mandriva. Odlučio sam se za ovu drugu, verzija 2005 LE.

Prije nego što krenem u instalaciju molio bih vas par odgovora:

1. Dali je moguće Linux instalirati na NTFS hard ili mora biti FAT32?
2. Dali pri instalaciji distribucija sama radi dual boot ili se mora posebo namještati.

Sjetit ću se ja još pitanja pa se javim...

Pozdrav!!
Postano : 29.06.2005 17:14:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  civix
      civix
Re: Dual boot
#2
Padawan
Pridružen: 07.01.2005
Od Hum na Sutli
Poruke: 120
Level : 9
HP : 0 / 224
MP : 40 / 12675
EXP : 96
Grupa:
Registered Users
Offline
1. Mandrivu 2005 LE neces moci instalirati na NTFS, ni na Fat 32 vec na jedanu od linux particija, recimio na ext3 particiju...
Inace, Mandriva pise i cita FAT32 dok NTFS samo cita...
Ako iz Win Xp-a neces moci vidjeti te particije ali postoje dirveri za ext3 i ext2 particije koje se mogu samo citati...

2. Mandirva, kod instalacije ti ponudi dali zelis instalirati LiLo za dual boot i kamo ga zelis instalirati, mozes ga instalirati cak na disketu...
Sve ti Mandriva radi automacki (samo next) , jedino ponekad kod grafiske moras ju sam podesiti ali ti tu ima carobnjak i samo "next" ili "dalje", jer je prevedeno cak na hrvatski...
Preporuka ako imas jednu ok Nvidia grafickih kartica bilo bi dobro da instaliras i drivere, jer se zna desiti da se Mandriva jednostavno zamrzne, to je bio cesci slucaj za Mandrake 10.1 ali i kod Mandreka 10.2 zapravo Mandrake 10.2 i Mandriva 2005 LE je jedno te isto...

mozda bi bilo dobro da instaliras VMware pa da Mandrivu pokrenes pod win xp-om virtualno, ako imas 256 i vise rama, za pocetak...
Jos nesto ako budes instalirao mendrivu bilo bi da imas 2 - 3 particije za nju, recimo "/" za sistem, swap particiju dvostruku vecu od kolicine memorije recimo 512MB i jednu particiju za "/home" tu u home se ti nalaze korisnicki podaci, tvoji dokumenti, govorim ti zato ak se nesto slucajno desi s Mandrivom da se ne pokrece ili nest zeznes da ti podaci ostanu na drugoj particiji, pa tako kod ponovne instalacije mozes sacuvati sve podatke...
Mislim da sam ti odgovorio i vise nego si pitao, ako jos nest nije jasno pitaj...
Pozdrav...
Postano : 29.06.2005 17:46:37
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  RidiK
      RidiK
Re: Dual boot
#3
Linux Master
Pridružen: 24.05.2005
Od
Poruke: 172
Level : 12
HP : 0 / 279
MP : 57 / 15451
EXP : 17
Grupa:
Registered Users
Offline
Pa ako ništa drugo mandirva je poznata po veoma lakoj instalaciji gde nije potrebno nikakvo preterano znanje uglavnom se instalacija svodi na pritiskanje "next" opcije i to je to. A pošto to je civix već napisao kako i šta da se ne ponavljamo.

Pozdrav
Postano : 30.06.2005 3:04:31
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  SciTEC
      SciTEC
Re: Dual boot
#4
Upravo došao
Pridružen: 29.06.2005
Od
Poruke: 6
Level : 1
HP : 0 / 11
MP : 2 / 648
EXP : 47
Grupa:
Registered Users
Offline
Još jedno pitanje...

Budući da imam 2 diska u računalu, dali je moguće da u WinXP taj drugi disk koji ne koristim diseblam tj. maknem ga da ga windowsi uopće ne prepoznaju, ali da na njega instaliral linux koji bi onda imao samo svoj disk?

Isto pitanje i za obrnuto, dali SATA disk na kojem su WInxP mogu u Linuxu diseblati tj. da ga linux uopće nevidi, a da WinXP normalno i dalje radi.

Svaki OS svoj hard, jel to moguće...
Postano : 30.06.2005 5:00:30
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  RidiK
      RidiK
Re: Dual boot
#5
Linux Master
Pridružen: 24.05.2005
Od
Poruke: 172
Level : 12
HP : 0 / 279
MP : 57 / 15451
EXP : 17
Grupa:
Registered Users
Offline
Pa ukoliko instaliraš linux na drugi disk, bez brige winXP ga sigurno neće videti, jer on nevidi linux ni kada su na istom disku jer neprepoznaju linux.

A što se tiče obrntuto možeš u linuxa isključiti tako da ti ne montuje windows, mada nevidim zašto bi ti to smetalo?

Tako ti je kod mene ja imam dva diska na jednom mi je WinXP a na drugom mi je Linux Fedora Core 4.

pozdrav
Postano : 30.06.2005 6:18:28
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  civix
      civix
Re: Dual boot
#6
Padawan
Pridružen: 07.01.2005
Od Hum na Sutli
Poruke: 120
Level : 9
HP : 0 / 224
MP : 40 / 12675
EXP : 96
Grupa:
Registered Users
Offline
Ako imas dva diska onda ti je to jos najbolje i ja imam tako, dobro ti je u slucaju ak ides ponovo reinstalirati win xp da ti on ne prepise Lilo, nek jednostavno iskljucis disk na kojem je linux i instaliras win x na drugi disk...
Samo moras podesiti da ti bude master da se s njega podize LiLo , tj da ti bude first boot podesen u biosu, e pa onda kod podizanje mozes birati zelis li linux ili win xp...
Kad ces ici instalirati linux mozes iskljuciti disk na kojem je win xp tako da si miran da neces nesto zeznuti a poslije lako dodas u LiLo Win Xp isto tako mozes poslije montirati win particije ntfs...
Mozda bi ti bilo dobro da na tom disku napravis jednu paticiju FAT32 i montiras ju kao recimo /mnt/djeljeno tako da ju i win xp i linux vide da mozes dijeliti datoteke...
Pozdrav...

Evo ti jedan lin u vezi s Mandrak i Mandrivom, site je na Engleskom ali je dobar...
http://www.mandrake.tips.4.free.fr/
Prikaz instalacije Mandrive 2005 LE
http://www.mandrake.tips.4.free.fr/installmdv05le.html
Postano : 30.06.2005 8:44:22
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS