Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
15 korisnika je online (10 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 15

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - linux kernel
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
  linux kernel

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
  •  hrvooje
      hrvooje
Re: linux kernel
#5
Linux Master
Pridružen: 07.12.2006
Od vinkovci
Poruke: 225
Level : 14
HP : 0 / 325
MP : 75 / 16452
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:

Želiš prevesti kernel na hrvatski? Ajd dobro, mada ako već želiš prevoditi nešto, bilo bi korisnije i za tebe a pogotovo za našu linux zajednicu prevođenje GUI i CLI alata nego kernela.


kao prvo, hvala na iscrpnim odgovorima.

knjiga koju čitam rabi termin "prevođenje" , ali mogu ja reći i "kompajliranje"

uspio sam kompajlirati i instalirati novi kernel. ovdje sam downloadirao 2.6.21.1 i i slijedio ove upute
Postano : 11.05.2007 14:39:54
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: linux kernel
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

hrvooje je napisao/la:
a ako recimo skinem kompletan kernel source i želim ga prevest, npr. 2.6.21.1 onda nije bitno koju verziju ja imam dokle god je 2.6 ?


Želiš prevesti kernel na hrvatski? Ajd dobro, mada ako već želiš prevoditi nešto, bilo bi korisnije i za tebe a pogotovo za našu linux zajednicu prevođenje GUI i CLI alata nego kernela.

Što se tiče drugog dijela pitanja, čitaj dalje...

Citat:

konkretno, kod mene je 2.6.20-15. e sad, na kernel.org-u ima 2.6.20.11 , nigdje nema 2.6.20-15 pa predpostavljam da su to u canonicalu (ubuntu feisty) napravili.


Ne ne, brkaš stvari. Znači, standardna nomenklatura kernela je X.Y.Z.N di je X major (glavna) inačica kernela, Y je minor, a Z je... manje od minor dok je N u biti ispravak sitnih greškica u X.Y.Z kernelu. Znači, ako na kernel.org piše inačica kernela 2.6.20.11 to u biti znači da je to kernel 2.6 serije, sa podvarijantom 20 i sitnim ispravcima greškica inačice 11.

Kod paketiranog kernela, kao što je to ovaj tvoj ubuntu paket onaj -15 znači da je to 15. inačica kernel paketa koju su posložili ubuntu developeri, a ne 15. inačica ispravki greškica 2.6.20 kernela. S tim da različite distre stavljaju različite dodatne patcheve koji nisu u vanila (izvornom) kernel source koji Linus Torvalds kemija, a to samim time znači da pojedini patchevi (pogotovo ako ih nisu posložili developeri distre) možda i neće proći kako treba.

Obično zajedno sa kernel paketom tvoje distre dođe i odgovarajući CHANGELOG di u biti piše na koju zadnju inačicu kernela se developeri pozivaju (ukjlučujući i onaj zadnji N broj).

Citat:

zadnja stabilna verzija je 2.6.21.1. da li je to verzija koju ja trebam ili moram najprije 2.6.21

(znam da ubuntu ima automatic update ...ali zašto bi bilo jednostavno ;) )


Većina developera pojedine distre radi feature freeze, kad ju izbace van kao "stabilna". To znači da u pravilu ne dolaze paketi sa novijom inačicom nekog programa (uključujući i kernel) nego samo ispravci grešaka i sigurnosnih rupa. To ujedno znači da će do daljnjeg (ako se ne pojavi neka ultra radikalna greška), u Feisty Fawn ostati 2.6.20, a tek sa izlaskom novije inačice ubuntua tamo u listopadu doći će i novija inačica kernela.

Tako da ako ti iz nekog zasad nenavedenog razloga baš moraš imati 2.6.21, morat ćeš ili pričekati listopad (a do tad će vjerojatno izaći i neka novija inačica kernela), ili sam pripremiti source i napraviti s njim što već hoćeš - kompajliranje, izrada paketa, prevođenje, što god...
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 11.05.2007 7:52:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  hrvooje
      hrvooje
Re: linux kernel
#3
Linux Master
Pridružen: 07.12.2006
Od vinkovci
Poruke: 225
Level : 14
HP : 0 / 325
MP : 75 / 16452
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
a ako recimo skinem kompletan kernel source i želim ga prevest, npr. 2.6.21.1 onda nije bitno koju verziju ja imam dokle god je 2.6 ?

konkretno, kod mene je 2.6.20-15. e sad, na kernel.org-u ima 2.6.20.11 , nigdje nema 2.6.20-15 pa predpostavljam da su to u canonicalu (ubuntu feisty) napravili.

zadnja stabilna verzija je 2.6.21.1. da li je to verzija koju ja trebam ili moram najprije 2.6.21

(znam da ubuntu ima automatic update ...ali zašto bi bilo jednostavno ;) )
Postano : 11.05.2007 6:45:54
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: linux kernel
#2
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Radi sigurnosti i mirnog sna, pogotovo ako si početnik univerzalni odgovor je ne, ne može se koristiti isti patch za različite inačice kernela.

No to u biti ovisi što taj patch radi. Neki elementi kernela se nisu mjenjali, neki su se mjenjali totalno, tako da imaš patcheve koji su ok, a imaš i patcheve koji bi ti strgali hrpu toga.

Obično se po imenu svakog patcha (datoteke) može vidjeti za koji je kernel, a ako ne, onda bi uz patch trebao biti nekakav tekst koji opisuje za što je.

U krajnjem slučaju možeš pustiti patch u "test" modu da ti samo pokaže što bi mjenjao a ne i da obavi promjene, pa ako nešto ne može napraviti javit će grešku, i po tome ćeš znati da nešto nije u redu.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 11.05.2007 6:04:38
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  hrvooje
      hrvooje
linux kernel
#1
Linux Master
Pridružen: 07.12.2006
Od vinkovci
Poruke: 225
Level : 14
HP : 0 / 325
MP : 75 / 16452
EXP : 1
Grupa:
Registered Users
Offline
zanima me kako da znam koji mi patch za linux kernel treba

predpostavljam da ako ja imam 2.6.20 a netko drugi ima 2.6.15 da ne možemo koristiti isti patch a 2.6.21 ili?
Postano : 11.05.2007 5:44:42
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS