Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
16 korisnika je online (6 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 16

više...
HULK-Diskusije - Linux općenito - Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux općenito
  Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
123>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#22
Linux Master
Pridružen: 03.01.2005
Od Rijeka
Poruke: 310
Level : 16
HP : 0 / 386
MP : 103 / 21723
EXP : 46
Grupa:
Registered Users
Offline
Citat:

Osobno mislim da je prije postavljanja wikija vrlo bitno dogovoriti na ovom ali i na svim ostalim linux formima kakav bi oblik novi wiki trebao imati, te pitati same Linux korisnike sto bi htjeli od jednog takvog wikija.

Kao autor nesto teksta na ovom wiki moja jedina motivacija je bila da se odgovori na nekoliko cesto postavljanih pitanja koja su redovno gusila ovaj forum (i neke druge). Takoder da spomenem da su svi postojeci tekstovi autorski, nista nije prepisano niti prevedeno.
Mogao sam svaki dan prevesti jedan tekst sa {gentoo,slack,arch}-wiki i sve bi bilo divno i krasno, hrpa tekstova bla bla... to me dovodi do razloga sto pisem ovaj tekst.
Cemu uopce jedan takav wiki/projekt na kojem stalno inzistiras? Wiki-a radi, tek toliko da postoji? Imaju i drugi zasto ne bi i mi? Postoji prava potreba za time? Postoji li zaista; recimo da se napravi veliki wiki sa puno tekstova, sve sto ce tamo pisati je vec prozvakano stotinu puta po wiki stranicama diljem weba, a Linux korisnika u HR je malo, i one koji ne znaju engleski jezik se moze nabrojati na prste.
Netko ti je na usenetu sugerirao da preuzmes UPP-FAQ kad si vec pun elana, ja mislim da je to najbolje sto mozes uciniti u ovom trenutku, baviti se pravim problemima - cesto postavljanim pitanjima, a stvari kao "Zamijenite ikonu na ploči u ("Main Menu"/"Glavni izbornik")" mogu cekati... godinama.

Citat:

Osobno koristim mediawiki i s njim najbolje znam raditi, pitao sam po forumima i kako se čini da je i drugima bitan koji se wiki engine koristi.

Gle, hocete li vi pisati upute ili ce te 24/7 administrirati, moderirati i formatirati tekst? Ovaj postojeci wiki ima ekstremno jednostavan format i savrseno je uklopljen u ostatak portala. Infrastruktura postoji, ono sto preostaje je doci i napisati tekst. Kako sam rekao, nije se pribjegavalo prevodenju uputa pa broj uputa nije bio velik i nije postojala prava potreba da se postojeci index reogranizira, uljepsa, i sto god. Cinjenica je da je to jednostavno uciniti, a napisati veci broj autorskih uputa (i to postane potreba) nije.


Ako je to vazno, ja nisam clan HULK-a i ne govorim u ime udruge.
_________________
You need to install an RTFM interface.
Postano : 13.11.2008 8:59:24
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#21
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

navigator je napisao/la:
Imam jedino moguce rijesenje i odgovorno stojim iza te izjave, komercijalizacija projekta. Za novac će to raditi mnogi.
Nemojte razlikujte principe i postulate na kojima se temelji linux zajednica od projekata koji kostaju, razlikujte neprofitne udruge od neplaćenog rada. Dobrotvorno i za dobrobit zajednice i drustva ne znaci i besplatno vec samo ucinkovito.


Ma bravo. Još jedna prekrasna i nedorečena ideja koju drugi trebaju izdefinirati i odraditi. A financije ćemo dobiti iz kojih to točno izvora? HULK je neprofitna udruga. Samim time, to znači da raspolažemo s ograničenim budžetom, koji upravo zato što je ograničen ne mislimo samo tako razbacivati na generalizirane ideje kojih sam (sličnih) vidio ovih godina hrpu.

Ujedno, iz ideoloških razloga sam protiv takve ideje, kreiranja linux wiki u Hrvata za novce, jer to je pokazatelj da nismo sposobni organizirati se i za ideju odraditi volonterski, nego smo orjentirani samo na novce, a po tom pitanju i ništa bolji od drugih komercijalnih organizacija čije ime neću navoditi ali svi znamo na kog mislim.

HULK - promotor besplatnog i slobodnog koda, ali samo ako im se plati? Ne hvala, nećemo u tom smjeru.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 13.11.2008 7:16:50
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#20
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

valent je napisao/la:
Vecini novih korisnika (i potencijalnih wiki suradnika) je vrlo bitan i sam izgled i organizacija wiki stranica. Jasno da bez sadržaja nema ni wiki stranica, no bez pravilne organizacije sadržaja nema ni prave wiki stranice korisne širem krugu ljudi.


Onaj tko vodi projekt treba ipak na kraju reći nešto tipa "hvala na svim prijedlozima koji su uzeti na razmatranje, odlučeno je da će izgled biti ovakav i to je to".

Citat:

Iz prijašnjih razgovora s predstavnicima HULK-a sam zaključio da treba ispuniti slijedeće preduvjete za postavljanje novih wiki stranica na www.linux.hr

* da se nađe osoba koja bi se bavila održavanjem wiki enginea i vrlo ažurno radila security upgradeove


Da.

Citat:

* da se sav stari sadržaj prenese u novi wiki (i da zadrži iste linkove ako je ikako moguće)


Da.

Citat:

* da se na novi wiki engine logira s postojećim accountom


Ako će wiki ostati na www.linux.hr (ili barem na istom računalu ako ne na istoj domeni), ako ne, onda to nije toliko bitno.

Citat:

Ako se pokažu nove wiki stranice kao uspjeh da li bi netko od postojećih admina imao volje održavati novi wiki ili i dalje stoji to da bi to trebala biti neka nova osoba?


Ne znam za druge, ja nemam vremena još i za to, a i treba nam nova krv i novi volonteri, nema smisla da isti ljudi cijelo vrijeme sve rade dok ostatak ekipe vrti prstima.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 13.11.2008 7:06:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#19
Regularni posjetitelj
Pridružen: 06.08.2005
Od Osijek
Poruke: 57
Level : 6
HP : 0 / 135
MP : 19 / 7373
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
Offline
Citat:

valent je napisao/la:
Stvarno vjerujem da postoji potencijal da se naprave jako dobre i korisne wiki stranice, no možda bi trebalo provo tu tvrdnju dokazati pa onda kasnije vidjeti da li se isplati osježiti postojeće wiki stranice na www.linux.hr

Ako se pokažu nove wiki stranice kao uspjeh da li bi netko od postojećih admina imao volje održavati novi wiki ili i dalje stoji to da bi to trebala biti neka nova osoba?


Htio sam reći nešto drugo :)

Ako se nove stranice pokažu kao uspjeh da li bi imalo smisla po vama onda spojiti nove wiki stranice i linux.hr wiki stranice u jednu wiki stranicu?

Da li bi onda nakon postavnjanja novih wiki stranica (pošto bi wiki stranice bile na hulk serveru) netko od postojećih admina bio zainteresiran pomoći u održavanju wiki enginea ili bi to i dalje trebala biti neka nova osoba?
Postano : 13.11.2008 6:48:49
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#18
Regularni posjetitelj
Pridružen: 06.08.2005
Od Osijek
Poruke: 57
Level : 6
HP : 0 / 135
MP : 19 / 7373
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
Offline
Vecini novih korisnika (i potencijalnih wiki suradnika) je vrlo bitan i sam izgled i organizacija wiki stranica. Jasno da bez sadržaja nema ni wiki stranica, no bez pravilne organizacije sadržaja nema ni prave wiki stranice korisne širem krugu ljudi.

Iz prijašnjih razgovora s predstavnicima HULK-a sam zaključio da treba ispuniti slijedeće preduvjete za postavljanje novih wiki stranica na www.linux.hr

* da se nađe osoba koja bi se bavila održavanjem wiki enginea i vrlo ažurno radila security upgradeove

* da se sav stari sadržaj prenese u novi wiki (i da zadrži iste linkove ako je ikako moguće)

* da se na novi wiki engine logira s postojećim accountom


Da li se s time svi slažu? Da li nešto treba dopuniti? Da li bi netko od postojećih admina imao volje/želje/vremena za to ili ne?

Stvarno vjerujem da postoji potencijal da se naprave jako dobre i korisne wiki stranice, no možda bi trebalo provo tu tvrdnju dokazati pa onda kasnije vidjeti da li se isplati osježiti postojeće wiki stranice na www.linux.hr

Ako se pokažu nove wiki stranice kao uspjeh da li bi netko od postojećih admina imao volje održavati novi wiki ili i dalje stoji to da bi to trebala biti neka nova osoba?
Postano : 13.11.2008 6:44:01
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  navigator
      navigator
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#17
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 10.11.2005
Od
Poruke: 27
Level : 3
HP : 0 / 73
MP : 9 / 3937
EXP : 93
Grupa:
Registered Users
Offline
Imam jedino moguce rijesenje i odgovorno stojim iza te izjave, komercijalizacija projekta. Za novac će to raditi mnogi.
Nemojte razlikujte principe i postulate na kojima se temelji linux zajednica od projekata koji kostaju, razlikujte neprofitne udruge od neplaćenog rada. Dobrotvorno i za dobrobit zajednice i drustva ne znaci i besplatno vec samo ucinkovito.
Postano : 13.11.2008 6:33:26
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  hrvojeah
      hrvojeah
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#16
Upravo došao
Pridružen: 11.04.2005
Od
Poruke: 9
Level : 1
HP : 0 / 21
MP : 3 / 1203
EXP : 86
Grupa:
Registered Users
Offline
Mislim da bi trebalo mozda prvo ovdje srediti wiki (mislim na sadrzaj, a ne na izgled) pa vidjeti koliko je ljudi voljno raditi na tome. U pocetku bi sigurno bila guzva dok bi se nakon nekog vremena ohladilo (tako je obicno do sada bilo). Ne bi trebali izmisljati toplu vodu s novim wikijem koji ce nakon pola godine popunjaviti mozda dvoje ljudi. Trebali bi vidjeti s ubuntu-hr ekipom da se dio ili cijeli sadrzaj njihovog wikia stavi također ovdje radi bolje preglednosti i popunjenosti.
Postano : 13.11.2008 6:09:11
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#15
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54177
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

valent je napisao/la:
Citat:

slobodan je napisao/la:
??? Zbog čega se izgled www.linux.hr raspravlja na www.linuxzasve.com??? Valent, daj razmisli malo o smislu toga.


Za ovaj tvoj post sam mislio "na sto tocno mislis". Jer ne vidim gdje se raspravlja o izgledu linux.hr vec samo o tome sto je kost rekao da ako bi netko zelio preuzeti wiki da bi morao preuzeti i odgovornost odrzavanja mediawiki enginea.


Rasprava je krenula od wikia na www.linux.hr. Stoga, bez obzira na izgled i slično, ako je vezano za www.linux.hr, treba se raspravljati na www.linux.hr.

Što se tiče nekog općeg wikia, ok, sve je to u redu, ali o nekome taj sajt ipak mora biti ovisan, jer će na kraju svi ili govoriti kako treba biti ili neće nitko jer "nije moja nadležnost". Netko mora biti taj koji će na kraju reći "bit će ovako i ovako ovdje i ovdje". I naravno onda snositi odgovornost za trajno održavanje. Jer to nije projekt koji jednom složiš i ostaviš, linux se konstantno mjenja, dolaze nove tehnologije, odlaze stare.

Ujedno, možeš vidjeti po nekim komentarima na linuxzasve da su i tamo nakon inicijalnog entuzijazma i poleta skužili da ima zapravo jako malo volontera koji su spremni odvojiti redovno vremena za neke stvari, o kom problemu mi ovdje pričamo već godinama a svi novi i nadobudni misle da samo kukamo bezveze...

IMHO, koji engine će se koristiti i kako će wiki izgledati je najmanje bitno, i to se treba rješavati tek kad se uspostavi tko će to raditi. Bitnije je tko će to održavati, na koji način, i kako dotičnog adekvatno motivirati za taj posao, kako se brinuti za kvalitetu, konzistentnost i aktualnost sadržaja, i eventualno kako naći zamjenu kad dotični odluči da se više ne želi baviti tim projektom. Pod "dotični" ne mislim samo na jednu osobu, nego na sve koji će se brinuti oko toga, bilo to jedna ili više osoba.
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 13.11.2008 5:08:58
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#14
Regularni posjetitelj
Pridružen: 06.08.2005
Od Osijek
Poruke: 57
Level : 6
HP : 0 / 135
MP : 19 / 7373
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
Offline
Citat:

anrxc je napisao/la:
Citat:
Za sada se najkonstuktivnija rasprava dogodila na

Procitao sam... bavis se nepotrebnim tricarijama. Koga briga za izgled, organiziranost, wiki format.... bitan je SADRŽAJ. I kad dode do toga rijetko tko ce zaista sjesti i napisati tekst. Svojevremeno sam (redovno) molio ljude da pisu, a ja cu formatirati tekst... nitko se nije javio. Tada sam strugao tekstove sa useneta samo da bi stvorio neki sadrzaj.

I ako ti sto vrijedi, ja ne bih ulazio u takve projekte sa mladima ciji ce interes uskoro otplutati na sljedecu sjajnu stvar. Takoder, linux.hr je prepoznatljiv, linux.hr je ovdje od pocetka vremena i najlakse je dospjeti do publike ako objavis svoj tekst ovdje.

.... naravno, sumnjam da cemo zaista i vidjeti neki novi sadrzaj


Osobno mislim da je prije postavljanja wikija vrlo bitno dogovoriti na ovom ali i na svim ostalim linux formima kakav bi oblik novi wiki trebao imati, te pitati same Linux korisnike sto bi htjeli od jednog takvog wikija. Imati bilo kakve pretpostavke unaprijed je osuditi projekt na prepranu propast (a i to je pretpostavka koje se treba kloniti).

Osobno koristim mediawiki i s njim najbolje znam raditi, pitao sam po forumima i kako se čini da je i drugima bitan koji se wiki engine koristi.

Trenutno se rasprava vodi u tome smjeru da novi wiki site bude neovisan o bilo kome, iako bih osobno htio vidjeti novi i uspjesan wiki na www.linux.hr

No mozda je i bolje da bude neovisan, jer ako projekt zaživi možemo i kasnije dogovarati o migraciji na www.linux.hr a ako ne zaživi onda nikome ništa...
Postano : 13.11.2008 4:54:00
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Wiki stranica za hrvatske linux korisnike?
#13
Regularni posjetitelj
Pridružen: 06.08.2005
Od Osijek
Poruke: 57
Level : 6
HP : 0 / 135
MP : 19 / 7373
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
Offline
Citat:

slobodan je napisao/la:
??? Zbog čega se izgled www.linux.hr raspravlja na www.linuxzasve.com??? Valent, daj razmisli malo o smislu toga.


Za ovaj tvoj post sam mislio "na sto tocno mislis". Jer ne vidim gdje se raspravlja o izgledu linux.hr vec samo o tome sto je kost rekao da ako bi netko zelio preuzeti wiki da bi morao preuzeti i odgovornost odrzavanja mediawiki enginea.
Postano : 13.11.2008 4:45:56
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
123>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS