Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
18 korisnika je online (10 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 18

više...
HULK-Diskusije - Poslužitelj - Pomoc oko Sambe
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Poslužitelj
  Pomoc oko Sambe

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Re: Pomoc oko Sambe
#4
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 02.03.2009
Od
Poruke: 27
Level : 3
HP : 0 / 73
MP : 9 / 3229
EXP : 93
Grupa:
Webmasters
Registered Users
UrednikNovosti
Offline
da to neide prek Sambe, to se slažem sa GorkiPelin, Samba ti samo služi da bi mogla dva ili više računala sa različitim OS-om funkcionirati u istoj radnoj grupi......a da bi računala funkcionirala u istoj radnoj grupi, tj. mogla share-ati file-ove onda moraš podesiti smb.conf, reloadat (ponovo pokrenuti sambu preko datoteke init.d), i naravno staviti računala u istu radnu grupu (to možeš preko grafičkog sučelja - Share folders)
Postano : 05.09.2009 5:16:15
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Pomoc oko Sambe
#3
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 14.10.2008
Od Hrvacka
Poruke: 26
Level : 3
HP : 0 / 70
MP : 8 / 3198
EXP : 83
Grupa:
Registered Users
Offline
Ne možeš napraviti to da netko može pisati u fajl, a ne može ga obrisati. Ako nekom daš write permission, on u fajl može pisati, ali ga i obrisati. A i koji bi bio smisao toga? Ako netko može pisati u fajl, može ga jednostavno editirati i obrisati cijeli sadržaj.

Ovlasti možeš postaviti na tom direktoriju /projects naredbama chown i chmod, a ne u konfiguracijskoj datoteci Sambe.
Postano : 04.09.2009 11:30:40
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Pomoc oko Sambe
#2
Linuxaš wanna-be
Pridružen: 02.03.2009
Od
Poruke: 27
Level : 3
HP : 0 / 73
MP : 9 / 3229
EXP : 93
Grupa:
Webmasters
Registered Users
UrednikNovosti
Offline
ispravit će me iskusniji linuxaši

taj direktorij koji želiš staviti na share sa svima je najbolje ako se nalazi u /home, sad da bi podesio da taj folder mogu gledati/čitati ostali a admin brisati i sve navedeno klikneš desnim klikom na taj folder i odeš na Properties, dalje imaš kartice Permissions gdje to odrediš, i moraš otići i na karticu Share gdje dopuštaš da se share-a taj folder....(a mislim da možeš i u terminalu pomoću naredbe chmod)...A kaj se Sambe tiče, otvoriš u terminalu konfiguracijsku datoteku smb.conf, mislim da ide sudo gedit/etc/samba/smb.conf, traži odlomak Share Definitions, i morala bi biti dva odlomka vezana za share-anje foldera, jedan da drugi mogu pristupiti (trebao bi na kraju imati browseable, treba ga postaviti na yes i maknuti ; ispred te shiftat lijevo da ti to postane naredba, drugi odlomak da mogu čitati, na kraju bi moralo pisati read only, postaviš na no.....tako je u 8.04 mislim da se ne bi trebalo bitno razlikovati u 8.10........sad ako sam te krivo shvatila sorry, ovo je najjednostavnija konfiguracija sambe, tj za share-anje

normalno moraš sambu i reloadat da ti se evidentiraju promijene u konfiguracijskoj datoteci....
Postano : 04.09.2009 9:46:33
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  emiri
      emiri
Pomoc oko Sambe
#1
Upravo došao
Pridružen: 03.09.2009
Od
Poruke: 1
Level : 1
HP : 0 / 0
MP : 0 / 0
EXP : 0
Grupa:
Registered Users
Offline
Pozdrav,

kako sam pocetnik na Lunux-u molim za pomoc oko konfigurisanja Sambe.

U lokalnoj Win mrezi ( najprostija bez ikakvih servera i kontrola samo share folders) postavio Ubuntu 8.10 server, pokrenuo Sambu, podesio osnovnu konfiguraciju, korisnike i to radi nekako.

hocu da napravim da svi user-i mogu u dir /projects imaju sva prava(citanje, pisanje...) osim prava brisanja tudjih file i direktorija
tj. samo vlasnik (onaj ko je kreirao file ili dir ) moze da obrise, ostali mogu slobodno da pisu, citaju, listaju, kopraju....

probao sam nesto ovako ali bas i ne radi kako sam zamislio.

[projects]
comment = Dokumenti vezani za projekte
writeable = yes
create mode = 1777
directory mode = 1777
path = /projects

ima neko ideju kako ovo rijesiti?

hvala
Postano : 03.09.2009 6:15:09
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS