Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
12 korisnika je online (6 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 12

više...
HULK-Diskusije - Linux općenito - Najveći problem kod migracije je...
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux općenito
  Najveći problem kod migracije je...

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

 Dno   Prethodna tema   Sljedeca tema
123>
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Najveći problem kod migracije je...
#1
Regularni posjetitelj
Pridružen: 06.08.2005
Od Osijek
Poruke: 57
Level : 6
HP : 0 / 135
MP : 19 / 7400
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
Offline
Pozdrav svima,
pomažem Muzeju školjaka i morskog svjeta u Osijeku da naprave migraciju na Linux i naletio sam na par začkoljica u migraciji i njima to sada predstavlja veliki problem. Stvari koje su iskrsle kao "problem" su one o kojima nikada do sada nisam previše razmišljao i smatram ih sitnicama no njima su jako bitne.

Do sada još nisam uspio riješiti to što CUPS ne prikazuje stanje tinte za inkjet printere. Oni imaju Epson SX115 multifunkcijsku printer i kako su imali tu funkciju na windowsima nije im jasno kako sada ne mogu očitati stanje tinte a to im je jako bitno jer puno printaju i žele znati koji toner trebaju zamjeniti.

Epson je tu još "olakšao" stvar tako što su svi toneri neprozirni i ne može se vidjeti koliko tinte ima koji toner :(

Pokušavao sam sa instaliranjem TurboPrint proprietary drivera no niti on nije pokazivao stanje tinte iako piše da ima tu funkciju :(

Sada nemam link no našao sam neki cli program koji sam skinuo i ručno kompajlirao, i trebao bi raditi s epson sx115 no češće ne radi nego što radi :(

Druga stvar koja iz pati je printanje web stranica. Čini mi se da su uz epson driver dođe i neki softver koji omogućava da se web stanice naprave printer friendly.

Oni printaju foto galerije školjaka i na windowsim pretpostavljam da im je taj epson alat (sumnjam da je to funcija od IE browsera) omogućavala da im se slike ne lome na pola jedne i pola druge stranice što im se sada redovno događa bilo da printaju iz Chrome-a ili Firefoxa na Linuxu.

Ne očekujem neku pomoć no ako imate kakav savjet sam opalite.

Više me zanima ako ste vi imali kakvo iskustvo sa migracijom na kakve ste nepredviđene stvari naletili i što su ljudi tražili naknadno.

Valent.
Postano : 28.12.2010 17:27:05
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#2
Linux Master
Pridružen: 29.12.2005
Od Šibenik
Poruke: 788
Level : 25
HP : 0 / 607
MP : 262 / 32515
EXP : 30
Grupa:
Registered Users
Offline
Glede printera, stvar je u driveru. I na mom Canonu je win. driver bogatiji funkcijama nego Linux driver. Također ne znam koliko mi je tinte u spremniku, a u win. sam znao. Teško da ćeš taj segment riješiti. Treba bogatiji driver.
_________________
-- Davor R. Bergam
Experiments, no experiences!!

Moja web stranica o Linuxu
Postano : 29.12.2010 3:28:34
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#3
Linux Master
Pridružen: 29.12.2005
Od Šibenik
Poruke: 788
Level : 25
HP : 0 / 607
MP : 262 / 32515
EXP : 30
Grupa:
Registered Users
Offline
Meni je u počecima neko na ovom forumu rekao: Što ne radi, na to se trebaš navikniri.
Pa reci i ti isto njima.
_________________
-- Davor R. Bergam
Experiments, no experiences!!

Moja web stranica o Linuxu
Postano : 29.12.2010 3:30:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#4
Linux Master
Pridružen: 04.01.2005
Od 33 stupnja i 4 minute sjeverno, i zatim 5 koraka na zapad
Poruke: 2391
Level : 39
HP : 0 / 964
MP : 797 / 54370
EXP : 56
Grupa:
Webmasters
Registered Users
HULK
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
UrednikBlogova
UrednikDogadjanja
UrednikDokumenata
UrednikKomentara
Offline
Citat:

valent je napisao/la:
Pozdrav svima,
pomažem Muzeju školjaka i morskog svjeta u Osijeku da naprave migraciju na Linux i naletio sam na par začkoljica u migraciji i njima to sada predstavlja veliki problem. Stvari koje su iskrsle kao "problem" su one o kojima nikada do sada nisam previše razmišljao i smatram ih sitnicama no njima su jako bitne.


Mislim da je najveći problem migracije na linux upravo taj dio podrške običnim korisnicima. Serveri rade super, ali te korisničke finte su još uvijek problem.

Citat:

Do sada još nisam uspio riješiti to što CUPS ne prikazuje stanje tinte za inkjet printere. Oni imaju Epson SX115 multifunkcijsku printer i kako su imali tu funkciju na windowsima nije im jasno kako sada ne mogu očitati stanje tinte a to im je jako bitno jer puno printaju i žele znati koji toner trebaju zamjeniti.


Eventualno potražiti neki model printera kod kojeg ti driver to omogućava. Ako ne, ne bih znao riješenje...

Citat:

Druga stvar koja iz pati je printanje web stranica. Čini mi se da su uz epson driver dođe i neki softver koji omogućava da se web stanice naprave printer friendly.


A opcija "save to PDF" pa onda printanje?
_________________
Poći ću s vama jer volim šalu, hoću da vidim ježa budalu.

Put u Japan
Postano : 29.12.2010 6:06:43
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#5
Padawan
Pridružen: 22.02.2005
Od Rijeka
Poruke: 79
Level : 7
HP : 0 / 170
MP : 26 / 9566
EXP : 83
Grupa:
Registered Users
Offline
Za prikaz tinte za Epson printere bi trebao biti mtink grafički program. Možda ga treba pokrenuti sa gksu mtink.
Nemam Epson, pa ne mogu isprobati.
Sretno!
_________________
Nikola Tesla and My Thoughts
Postano : 29.12.2010 9:27:58
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#6
Regularni posjetitelj
Pridružen: 06.08.2005
Od Osijek
Poruke: 57
Level : 6
HP : 0 / 135
MP : 19 / 7400
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
Offline
Vidio sam mtink njega sam i pokretao no bugovit je i zna zaglaviti printer da poslije neće printati već se mora gasiti/paliti?!? :(

Bilo bi super kada bi netko rekao da ima neki dobar inkjet printer i da vidi novo tinte, pa da im makar kažem koji da printer u buduće kupe.

Do sam bio na skoro svim DORS/CLUC radionicama i predavanjima o migracijama i tamo čuo puno dobrih savjeta i pomoću njih sam i radio na pripremi jedne firmu za migracije i išli smo po koracima. No u ovom slučaju se to nije moglo napraviti

Ovdje je bio slučaj da su imali jedno jedino računalo a očajnički su trebali još jedno. Mi smo im donirao jedno računalo koje je osječki HULK sklopio od donacija, jedini uvjet da im posudimo računalo je bilo da bude Linux gore. Osim računala osobno sam preko 20 sati edukacije im još dao.

No kako je riječ o ljudima osrednje dobi koji osim osnova nemaju neko računalno obrazovanje jasno je da su robovi navika i znaju samo ono što su naučili na windowsima.

A tu je i problem kada pitaš jednog prosječnog korisnika računala za što koristi računalo navest će ti u najboljem slučaju pola stvari koje radi a drugih pola će tek kada nešto promijeniš pa te onda zove "ali kada idem raditi to i to nema mi onoga i onoga". Male firme baš i nemaju razrađene procese, pogotovo ako su tek u zadnjih godinu dana krenuli koristiti računala.

Druga stvar je kada dođeš u veću firmu koja ima razrađene poslovne procese i onda pitaš što tko radi i dobiješ cca odgovor na 80% stvari pa te samo 20% zaskoči kasnije.

Dosta je teško je ljudima pokazati benificije Linuxa ako nisu dobili kaznu ili su čuli da je netko u blizini dobio 20,000kn kazne od BSA inaće im priče o slobodi i besplatnosti na žalost malo znače :(

Poslušaju ljudi i svidi im se priča, no čim na nečemu zapne ide sa komenatima "Na Windowsima to i to nije bio problem...". Tu jasno da se nema što odgovoriti nego da ih onda kupe no to je kao da im kažeš neku prostu riječ ;)

Ono što sam osobno dobio je praktično iskustvo koje se ne može mjeriti novcem, i sada znam kakve probleme mogu očekivati kod migracija malih/srednjih firmi na Linux.

Već sam naravno dosta stvari pretpostavio i kompenzirao no zanimljivo je vidjeti što te iznenati pa se bolje pripremiti slijedeći put. Tako se najbolje uči.

Ima li tko još kakava zanimljiva migracijska iskustva? ;)
Postano : 29.12.2010 15:50:47
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#7
Padawan
Pridružen: 22.02.2005
Od Rijeka
Poruke: 79
Level : 7
HP : 0 / 170
MP : 26 / 9566
EXP : 83
Grupa:
Registered Users
Offline
Hvale je vrijedno što pokušavaš nekoga nagovoriti na linux, ali mislim da to nije ispravan put. Uvijek će biti neki "nerješivi" problem.
Tako sam ja primjetio da nema kvalitetnog OCR programa na linux-u za hrvatske znakove. Nakon dugog traženja i nakon pronalaska jednog ruskog programa za windowse, pronašao sam ekvivalent verziju za linux. Problem što je na linuxu samo konzolna verzija, a grafički su programi tek u povoju. Engine se zove se CuneiForm OCR. Dovoljno je u komandnoj liniji navesti hr jezik, i slika na ulazu se konvertira u rtf izlaz.

Ne znam da li ćeš naći ono što tražiš, ali ako onaj program koji "smrzava" printer radi, onda bi bilo dobro da sa autorom pokušaš riješiti bugove. Jer moguće je da je on najbliže cilju.

Tako ti ja imam muzički studio na linuxu, koji zahtjeva real-time verziju kernela. Čak je nemoguće Gnome pokrenuti, ako nije u safe modu. Ima jedan program koji u pjesmi prepoznaje akorde (isto bagiran) i koji mi smrzne cijeli kompjuter, tako da mu jedino dugme za reset može pomoći. Ali taj isti radi odlično bez real-time moda, pa samo za to moram restartati kompjuter.

Ali, najvažnije mi je da snimanje zvuka kroz Jack zvučni server i Ardour radi OK. Mnogi programi kod reprodukcije ne rade u tom Jack server modu, ali uspio sam pronaći jednog koji radi normalno. Ali taj isti ne prikazuje hrvatske titlove, kada reproduciraš video.

I da bi sve radilo u ikonicama koje pokreću programe moram staviti gksu za startanje, da bi radili u root modu.

Ti isto imaš problem sa programima jer diraš u portove, a za to su ti potrebne više dozvole.

Ja koristim Mint distribuciju, koja je bila bazirana na Ubuntu, ali sada vidim da se vraća na Debijan testing, možda upravo zbog tih stvari, da bi se rješenja pojavila čim prije kroz update, ali to dovodi do veće nestabilnosti. Prednost je što se ne treba instalirati iznova.

Možda bi bilo dobro da navedeš distribuciju i verziju koje koristiš, jer često nešto radi na jednoj, a na drugoj ne radi.

Često ja moram reći svojim prijateljima: "Ja instaliram samo linux, a tamo ima nekih sitnih problema. Ali nema toliko problema sa virusima. Za 300 kuna ti netko može instalirati sve u windowsima, ali ja se tim kriminalom ne želim baviti. Ti, prijatelju moj, odaberi."
I šta misliš, šta odabiru?
A ja sam makar slobodan od onoga da radim za "hvala"...
_________________
Nikola Tesla and My Thoughts
Postano : 31.12.2010 2:59:45
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#8
Padawan
Pridružen: 22.02.2005
Od Rijeka
Poruke: 79
Level : 7
HP : 0 / 170
MP : 26 / 9566
EXP : 83
Grupa:
Registered Users
Offline
Još sam nešto htio dodati, što mi je palo na pamet...
Ovaj se problem jednostavno rješava tako da se uvijek ima jedna patrona u rezervi, a senzor za ispis ti je loš ispis.
Ja imam 40 kompjutera i printera koje administriram i to pokazivanje tinte mi ništa ne pomaže, jer me ljudi alarmiraju tek kada stvarno neka i nestane. Ali skladište uvijek ima rezervnu...

Ili da možda naučiš ljude kako da koriste tintu u boci, sa injekcijom? Tako bi im smanjio troškove, i to drastično...
_________________
Nikola Tesla and My Thoughts
Postano : 31.12.2010 3:17:45
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Re: Najveći problem kod migracije je...
#9
Regularni posjetitelj
Pridružen: 06.08.2005
Od Osijek
Poruke: 57
Level : 6
HP : 0 / 135
MP : 19 / 7400
EXP : 41
Grupa:
Registered Users
UrednikNovosti
UrednikRecenzija
UrednikLinkova
ModeratoriForuma
UrednikSekcija
Offline
Ma to su ovi nove patrone koje imaju chip pa punjenje ne pomaže jer chip "kaže" da je tinta potrošena bez obzira na razinu tinte unutra patrone.
Postano : 05.01.2011 8:30:35
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
  •  Markoleo
      Markoleo
Re: Najveći problem kod migracije je...
#10
Linux Master
Pridružen: 01.01.2005
Od
Poruke: 323
Level : 16
HP : 0 / 394
MP : 107 / 22281
EXP : 79
Grupa:
Registered Users
Offline
1.da li open office (libre office) otvara većinu doc i docx fokumenata?
2.što je sa driverima za multifunkcionalne uređaje, da li ih ima ili se mogu složiti?
3.koji linux za klijent? fedora, archlinux, kubuntu ili neki drugi?
4.koliko traje migracija 150 klijent računala?
5.da li ima gui sučelje za asterisk centralu?
6.alfresco kao document managment, da li netko ima iskustva?
7.ako postoji active directory, i odluči se prijeći na linux i openldap, koja je recimo procedura, jer svaki u svakom trenutku mora biti u domeni?

jedimo od svega najviše mi je bitno koliko traje migracija 150 klijenata, koliko vremena treba da se složi openldap, centrala, isa server(ip tables, squid) uz voditelja projekta migracije.


hvala
Postano : 07.01.2011 17:49:34
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema
123>

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS