Prijava
Korisničko ime:

Lozinka:

remember me

Zaboravili lozinku?

Registrirajte se!
Glavni menu
Potraga
Tko je online
15 korisnika je online (7 korisnika cita Diskusije)

članovi: 0
Gosti: 15

više...
HULK-Diskusije - Linux početnici - Zašto je početnicima Linux tako "težak"
Chat WIKI Kontakt
HULK Forum Index
   Linux početnici
   Zašto je početnicima Linux tako "težak"

Pregledavanje ovog Threada:   1 Anonimnih Korisnika

 

  Dno    Prethodna tema    Sljedeca tema
  •  Ocjena Threada
      Ocijenite ovaj Thread
      Izvrsno
      Dobro
      Prosjecno
      Loše
      Užasno
Pošiljatelj Thread
Zašto je početnicima Linux tako "težak"
#1
Linux Master
Pridružen: 25.10.2007
Od Zagreb
Poruke: 351
Level : 17
HP : 0 / 412
MP : 117 / 19890
EXP : 48
Grupa:
Registered Users
Offline
Analizirajući vlastite početke u linuxu mogu zaključiti što je meni bilo tako teško u linuxu, nakon prelaska sa Windoza, pa mi se nekako čini da i druge muče isti problemi:
Dakle, linux nije tako težak sam po sebi. Krajnjem korisniku sve može izgledati prilično slično kao i u windozama (i KDE i GNOME imaju istu analogiju rada sa prozorima, koja je gotovo identična kao pri radu u MS-u). To što linux ima virtual desktope već u X-ima i ostale napredne štoseve kao što je always on top (ili bottom) u svom windows manageru po defaultu, a windoze toga nemaju (i da se niti u blesavoj Visti nitko u isto tako blesavom MS-u nije sjetio to konačno ugraditi) korisnik linuxa se samo može naviknuti na te dodatne opcije, ali mu one ne mogu zasmetati u radu.

No ono što novog korisnika totalno zbunjuje u njegovim počecima je - širina izbora.

Po meni je to najveći problem pri prelasku na linux i iziskuje puno vremena dok se ne izkristalizira kod korisnika što uopće želi - jer što ako je neka distra ili neki DE bolji od drugoga, a on ga nije probao)
Korisnik kada uzima windoze - dobije windoze. Nema tu nekog izbora, to što imaš je to što imaš i gotovo. Nema bolje, nema gore (zapravo ima, jer što je gore od tek instaliranih windoza? Windoze koje rade mjesec dana ).
E, kod linuxa se stvar stubokom mijenja. Prvo na što naletite su razne distribucije koje se zasnivaju na Debianu ili Red Hat-u. Dakle, što je to uopće, zašto postoje i koja meni treba. To su glavne nedoumice novog usera. A zapravo nema neke velike razlike, sve je stvar ukusa, kako kome paše. Ali što je uopće ukus. Kada sam bio na windozama nema ni boje ni okusa ni mirisa. Zatupljen si samo jednom opcijom - onim što ti daje MS i ideš samo za time ko guske u magli. Da bi shvatio koje ukuse (ili okuse) imaš na raspolaganju moraš ih sve "probati", a to nosi svoje vrijeme. I za tu fazu (meni najgoru fazu) treba proći i više od mjesec dana intenzivnog prčkanja po linuxu. Nakon što nađeš distribuciju za sebe, počinješ se pitati pa da li je GNOME ipak bolji i stabilniji od ljepuškastog KDE-a, pa ajd jovo nanovo - probaj jednog, pa probaj drugog. To može biti prilično zamorno, ali to jednostavno treba odraditi.

Ali, kada prođe to vrijeme isprobavanja i namještanja - slijedi vrijeme "berbe" i kad shvatite koliko je linux moćniji i širi od windoza, onda nema više povratka. I ne treba - treba ići naprijed!

Osim toga, Windowsi XP su sada na kraju postali relativno stabilan sustav - da, ali je došla izuzetno nestabilna Vista (po meni je ona čisto smeće parfumirana sa finim parfemom) kojoj će trebati godine da se ustabili, a WinXP se napušta - postat će "obsolete", neće se pisati driveri za njega ni programi itd. No, za linux hoće, linux ne prestaje postajati - i to je jedna od njegovih fantastičnih prednosti.

Eto dragi, novi korisnici neka vas i ovo ohrabri u vašim nastojanjima prelaska na linux.

Lijep pozdrav od ne baš starog korisnika linuxa
_________________
Zaigraj neku društvenu igru, pogledaj na Igranje.org
Postano : 21.12.2007 3:21:18
Izradi PDF od ove poruke Ispis
Vrh
Naslov Pošiljatelj Datum
     Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" slobodan 21.12.2007 4:22:40
       Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" Grof 21.12.2007 5:45:20
         Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" someone 21.12.2007 14:48:05
           Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" Grof 21.12.2007 15:42:17
             Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" hondo 21.12.2007 17:58:14
               Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" hrvooje 22.12.2007 17:30:05
                 Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" lik20 23.12.2007 6:50:05
                   Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" Grof 23.12.2007 6:59:20
                     Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" slobodan 23.12.2007 7:30:37
                       Re: Zašto je početnicima Linux tako "težak" Grof 23.12.2007 12:49:31
 Vrh   Prethodna tema   Sljedeca tema

 


 Ne možete pokrenuti novu temu.
 Možete citati teme.
 Ne možete odgovarati na poruke.
 Ne možete uredivati svoje poruke.
 Ne možete brisati svoje poruke.
 Ne možete dodavati nove ankete.
 Ne možete glasati u anketama.
 Ne možete dodavati fileove porukama.
 Ne možete slati poruke bez odobrenja.
Copyright © 1995-2009 HULK web team. Sva prava pridržana. RSS. Engine: XOOPS